Google Ads nedir, Google reklamcılığı iyi mi uygulanır, bilgileri nedir şeklinde sorularınız mı bulunuyor? Google reklamcılığı ve Google reklam verme işlemi ile alakalı merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Eğer ki Google reklamları ile gelir elde etmeyi ve marka bilinirliğinizi artırmayı düşünüyorsanız ve bu süreçte harcadığınız medya satın alma bütçesinden en çok miktarda verim almak istiyorsanız kesinlikle ustalaşmış bir Google Reklam Ajansı ile çalışmanızı öneririz.

Google reklamcılığı için oluşturulmuş bir reklam merkezidir. Eski ismi Google AdWords olan Google Ads, Youtube yada öteki anlaşmalı sitelerde reklamınızı gösterir. Ayrıca arama sonuçlarında sizi üst sıralara yeniden reklamlar yardımıyla çıkartır. Sınırlı makale ve görsellerle çalışır. Reklamların bütçesi, kullanacağınız anahtar kelimelerin piyasadaki rekabetine bakılırsa şekillenir. Bu çalışmada, sitenizin alan adını, meta başlığını ve açıklamasını eklersiniz. Günümüzün en büyük bütçenin kullanıldığı reklam kanalıdır. Ayrıca Google Ads reklam verme işlemini dünya çapında milyonlarca kullanıcı gerçekleştirir. Bu nedenle, rakiplerin arasından sıyrılabilmek için hem sitenizin nitelik puanı yüksek olmalı bununla birlikte bütçenizi birazcık esnetmeniz gerekebilir.

Google Reklam Modelleri

Çeşitli Google reklam verme modelleri vardır. Bunlar ile reklamınızın şeklini ve yayınlanacağı alanı seçebilirsiniz. Markanızın gereksinimlerine bakılırsa muhtelif modelde reklam verebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan kısım, hedef kitlenizin size en oldukça hangi alandan ulaşabileceğidir. Bunun için Google Ads reklam planı oluştururken ilkin hedef kitlenizi iyi çözümleme edin. Google reklamcılığı bizlere toplam beş tane reklam modeli sunar, bunlar:

Arama Ağı Reklamları

Görüntülü Reklam Ağı

Alışveriş Reklamları

Yeniden Pazarlama Reklamları

Youtube Reklamları

Google’a reklam vermenin maliyeti nedir?

Google Ads reklam verme maliyeti kati bir fiyat listesine haiz değildir. Kısaca bu mevzuda tamamen özgürsünüz. Bütçenizi siz belirlersiniz ve Google reklamını sizin belirlediğiniz bütçe kadar yayınlar. Bütçeniz tükendiğinde reklam da biter. Maliyeti siz, kullanacağınız anahtar kelimelerin rekabetine bakılırsa oluşturabilirsiniz. Kısaca öne çıkmak istiyorsanız kendiniz bütçenizde birtakım taktikler oluşturabilirsiniz. Öte taraftan, Google Ads reklam çalışmasında, yalnızca tıklandığında ödeme almasını sağlayabilirsiniz. Böylece reklamınız görünür sadece ancak tıklandığında ödeme yaparsınız.

Google’a nasıl ödeme yaparım?

Google reklamcılığı esnasında ödeme yapmak çok kolaydır. Kredi kartı yada banka kartınızdan ödemeyi süratle halledebilirsiniz. Bu alanda Google bizlere iki seçenek sunar. Bunlar, manuel ödeme ve otomatik ödeme sistemidir. Manuel ödemede, reklam hesabınıza bağlı olan kartınızdan dilediğiniz vakit ödeme yapabilirsiniz. Otomatik ödemede ise, reklam hesabınız borçlandırılır ve reklam harcanması muayyen bir bütçeye vardığında otomatikman ödeme kartınızdan çekilir.

Google’da reklamlarım kaç gün yayınlanır?

Bu da yeniden sizin Google reklam verme işlemi esnasında belirleyeceğiniz bütçenizle alakalıdır. Totalde 100 tl bir bütçeniz bulunduğunu varsayalım. 10 gün sürecek bir reklam için günde 10 tl’lik bir limit oluşur. Bu limite eriştiği an reklam, o gün için kapanır ve ertesi gün çalışmaya devam eder. Eğer bigün içinde 10tl tamamlanmazsa, ertesi güne kalan miktar eklenir. Böylece Google Ads reklam süreci, oluşturacağınız bütçeye bakılırsa şekillenmiş olur.

Google’da reklam tıklamaları için ne kadar öderim?

Google Ads reklam tıklama maliyetleri, anahtar kelimelerin rekabetine bakılırsa şekillenir. Büyük bir havuzun arasında rakiplerinizle yarışırsınız. Reklam maliyetleri aleni artırma sistemiyle çalışır. Bu noktada, reklamın ilgi düzeyi ve anahtar kelimenin TBM teklifi devreye girer. Eğer oluşturduğunuz reklamdaki anahtar kelimelere sizden başka TBM meydana getiren yoksa, kendi bütçenizle ilerleyebilirsiniz.

Anahtar kelimeler

Anahtar kelimeler, Google reklamcılığı için eğer olmazsa olmazdır. Kullanacağınız bu anahtar kelimeler yardımıyla hem reklamınız hedef kitlenize kolayca ulaşır bununla birlikte bütçeniz oluşur. Ancak dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan nokta, doğru ve ilgili anahtar kelimeleri kullanmak. Alakasız kelimelerle bütçenizi boşa harcamayın. Öte taraftan alakasız anahtar kelimeler, Google tarafınca negatif karşılanabilir.

Gösterim, tıklama ve tıklama oranları

Oluşturduğunuz Google Ads reklam çalışmanızın istatistiklerine kolayca ulaşabilirsiniz. Reklamınızın almış olduğu tıklanma oranlarını, yayın sayısını ve dahasını izleyebilir ve çözümleme edebilirsiniz. Böylece reklamınızın hangi anahtar kelimeleriyle en oldukça göründüğünü yada arandığını öğrenerek daha doğru reklam emekleri yapabilirsiniz.

TBM nedir?

Tam açılım Tıklama Başına Maliyet olan TBM, Google reklam verme alanında çok önemlidir. Bu yöntemle, her tıklama başına ödeyeceğiniz en yüksek ücreti belirlersiniz. Bu maliyet, yalnızca reklamı veren tarafınca belirlenir. Eğer rekabeti düşük bir anahtar kelime üstünden çalışıyorsanız, TBM payı da aynı biçimde düşük olur. Kısaca TBM, rekabetle eşdeğerdir.

Kalite puanı nedir?

Google reklamcılığı için nitelik puanı lüzumlu bir unsurdur. Kalite puanınız ne kadar yüksekse, o denli sıralamada üst sıralarda olmayı başarırsınız. Öte taraftan yüksek nitelik puanı, düşük TBM maliyetlerini bununla beraber getirir. Google’ın bu mevzuda ehemmiyet verdiği üç faktör bulunur:

Beklenen tıklama payı: Geçmiş reklamlarınızın standardını ölçerek tahmini alacağınız tıklanma oranını ölçer.

Reklam ilgi düzeyi: Seçtiğiniz anahtar kelimelerin, reklamınızla ne kadar ilgili bulunduğunu çözümleme eder.

Google daha birçok faktörü göz önünde bulundurarak, nitelik puanınızı ölçer. Sitenin kullanıcı dostu olması, süratli açılması ve ilgili içeriklere haiz olması, nitelik puanınızı müspet yönde etkileyecektir.

Ortalama konum nedir?

Google Ads reklam verme işleminde bulunduğunuz durum önemlidir. Arama sonuçlarındaki yaklaşık konumuzu Search Console üstünden öğrenebilirsiniz. Bu bilgilerle, reklamınızın doğru çalışıp çalışmadığını da anlamanız mümkün. Karşınıza çıkan rakamlar genel anlamda yaklaşık bir kıymet olur. Yani 1.3 şeklinde bir sıralamayla karşılaşıyorsanız, bu sizin genel arama sonuçlarındaki yaklaşık sıranızdır.

Dönüşümler

Dönüşümler, Google reklamcılığı için size yol yayınlayan unsurlardır. Bu alanda oluşturacağınız dönüşüm metrikleriyle reklamlarınızın işleyişini takip edebilirsiniz. Örneğin sitenizde bir biçim var ise ve bunun doldurulmasını hedefliyorsanız, dönüşüm metriklerine bakarak kaç bireyin formları doldurduğunu inceleyebilirsiniz. Mümkünse, Google Ads reklam vermeden ilkin bu dönüşüm metriklerini ayarlayın.

Reklam vermeye başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gerekenler 

Google reklam verme işlemine başlamadan ilkin dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan birtakım faktörler bulunur. Adımları doğru izlediğiniz takdirde yüksek kalitede ve başarıya ulaşmış reklam çalışmalarına haiz olabilirsiniz. Başarılı ve yüksek sıralamalarda görünene reklam emekleri yapmak sandığınız kadar zor değil. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan markanızı ve reklamını yapacağınız ürün yada hizmeti doğru anlamanız ve ilgili kesime direkt ulaşmanız. Üstelik rakiplerinizin sıralamasıyla oynayarak onları kolayca geçebilirsiniz. Bu noktada da, rakiplerinizin reklam çalışmalarını incelemenizde yarar var. Bunlara benzer daha birçok değişik ipucu bulabilirsiniz.

1. Reklam verme hedeflerinizi belirleyin

Hedef belirlemeniz, Google Ads reklam verme işleminin birincil koşuludur. Eğer hedefinizi belirlemeden reklam oluşturursanız yanlış kitlelere ulaşarak vaktinizi ve paranızı boşa harcarsınız. Öncelikle markanızın kimliğini anlayın ve sizinle ilgili olabilecek kitleyi çözümleme edin. Hedef belirlerken yalnızca kitleyi değil bununla beraber reklam verme amacınızı da anlayın. Satış yapmak, etkileşim çekmek, marka bilinirliğini arttırmak şeklinde hedeflere haiz olabilirsiniz. Eğer hedeflerinizi tutturursanız, doğru yolda yürüdüğünüz anlamına gelir.

2. Hedef kitlenizi belirleyin, Rakiplerinizi inceleyin

Amacınızı seçerken bununla beraber kitlenizi de oluşturursanız, Google reklamcılığında kolayca başarıya ilerlersiniz. Markanızla ilgili olabilecek hedef kitleyi bulmak için, potansiyel kullanıcılarla etkileşim halinde olun. Kitlenizi bulabileceğiniz en basit yer, rakip markaların sayfalarıdır. Sizinle aynı alanda etkinlik yayınlayan markaların haiz olduğu kitleyi inceleyin ve onlara ulaşmaya çalışın. Sahip olduğunuz kitleyi kendinize bağlı tutmak için de onların dikkatini çekecek unsurlar yaratın. Yeni kullanıcılar için de CTA butonları yada muhtelif entresan yazılar yada paylaşımlar oluşturabilirsiniz.

3. Reklam bütçenizi belirleyin

Bütçeniz, Google reklam verme çalışmanızı etkileyecektir. Bu bütçe, kullanacağınız anahtar kelimelerin rekabetine bakılırsa şekillenecek. Öncelikle her kelimenin TBM hesaplamasını yapın. Öte taraftan, haiz olduğunuz ücreti, doğrusu bütçenizi, arzu ettiğiniz vakit azaltabilir yada yükseltebilirsiniz. Google, bu alanda da bizi özgür bırakır. Ancak bütçeniz ne kadar azsa, reklamınız o denli kısa sürer. Bunun sebebi, Google’ın ödemeleri gün başına bölmesidir. Fakat bu düşük bütçeyle bir şey başaramayacağınız anlamına gelmez. Her bütçeyle reklam oluşturulabilir, mühim olan doğru ayarlamaların yapılması ve ilgili hedeflemelerin oluşturulmasıdır.

Google’da reklam nasıl verilir?

Google reklamcılığı, altı adımda başarabileceğiniz bir işlemdir. Son aşama ergonomik ve süratli bir biçimde reklamınızı oluşturabilirsiniz. Yukarıda size verdiğimiz taktikleri yeri getirdikten sonrasında, başarıya ulaşmış bir reklam emek vermesi yapmanız mümkün. Her şeyden ilkin kesinlikle bir Google Ads hesabına haiz olmanız gerekir. Ardından ilerleyeceğiniz adımlar yardımıyla eksiksiz ve başarıya ulaşmış reklamlar oluşturmanız mümkün. Dilerseniz Google Ads üstünden iyi mi reklam vereceğinizi adım adım inceleyelim.

1- Google Ads hesabı oluşturma

Google Ads reklam hesabı kurmak için, ads.google.com adresine gidin ve giriş yapın. Eğer hesabınız yoksa, mail adresinizle kayıt olabilirsiniz. Ardından karşınıza çıkacak adımları takip edin ve lüzumlu alanları doldurun. Özellikle faturalandırma kısımlarını doğru girdiğinizden güvenilir olun.

2- Anahtar kelime seçimi

Bu noktada doğru bir Google Ads reklam verme işlemi için yapacağınız anahtar kelime çalışmasına dikkat edin. Reklamınızla ilgili olacak anahtar kelimelerin listesini oluşturun. Bunun için Google’ın anahtar kelime planlayıcısından faydalanabilirsiniz. İlk etapta, markanızla yada özetlemek gerekirse reklamını yapacağınız ürün yada hizmetle ilgili anahtar kelimeleri bu planlayıcıya girin. Burada, girmiş olduğunuz anahtar kelimelerin aranma hacmini ve rekabet değerlerini göreceksiniz.

Dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan şey, anahtar kelime ne kadar uzun ve popülerliği azsa, o denli TBM payı düşük olur. Bu da sizin daha azca bir bütçe ve rekabetle reklam oluşturabileceğinizi gösterir. Örneğin, “ Kırmızı Şapka” anahtar kelime grubu çok yüksek bir aranma hacmine ve naturel olarak rekabete haiz. Ancak “ Kırmızı Taşlı Örme Şapka” daha düşük bir TBM oranına sahiptir. Bu biçimde reklamınızı, daha düşük bir rekabetle daha çok görünür kılabilirsiniz. Bunun haricinde, muhtelif anahtar kelime yapısı vardır. Kısaca şöyledir:

Geniş eşleme: Anahtar kelimelerinizi hiç bir noktalama işaret kullanmadan oluşturursanız, bu kelimelerle yakın anlamlı tüm arama sorgularından reklamınız görünür. Ancak bu vaziyet sizi alakasız sorgularda çıkmanıza sebep olabilir.

Geniş eşleme düzenleyici: Burada, anahtar kelimelerin başına “+” getirirseniz, reklamınızın yalnızca bu anahtar kelimelerin yer almış olduğu arama sorgularında çıkmasını sağlarsınız. Fakat arama sorgusunda oluşabilecek imla hataları yada benzeri aramalarda reklamınız görünmeye devam edecektir.

Sıralı Eşleme: Anahtar kelimelerinizin başına (“) işaretini koyarsanız, kelimelerinizin arama sorgusunun başlangıcında yada sonucunda bulunmasını gerektirir.

Tam Eşleme: Bu eşleşme türü, yalnızca anahtar kelime gruplarınızın bulunmuş olduğu aramalarda çıkmasını sağlar. Benzer yada ilgili kelimelerin içinde yer almaz.

3- Kampanya ayarlarını yapılandırma

Doğru bir Google reklamcılığı için birtakım ayarlamalar yapabilirsiniz. Hedef kitle, reklam gösterim saatleri, durum ve dil şeklinde seçeneklerle reklamınızı daha spesifik bir alana sunabilirsiniz. Böylece, daha doğru hedeflemeler oluşmuş olur. Aynı anda birden fazla reklam grubu oluşturabilirsiniz. Bu biçimde reklam yayınlarınızı genişletirsiniz.

4- Reklam Metni Oluşturma

Potansiyel kullananların dikkatini, oluşturacağınız Google reklamcılığı ile çekmeniz gerekir. Burada upuzun yazılar yazabileceğiniz bir alan yok. Bu nedenle doğru kelimeleri kullanarak, özetlemek gerekirse ürününüzden bahsetmelisiniz. Alakasız yada reklamını yapmış olduğunuz ürün / hizmetin haricinde kelimeler kullanmaktan kaçının. Öte taraftan A/B testler yaparak, hangi reklam metninin daha iyi çalıştığını tespit edebilirsiniz. Son olarak, rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimelerden de yola çıkabilirsiniz.

5- Reklam uzantılarının gücünden faydalanın

Google reklam verme işlemi esnasında, uzantılardan faydalanabilirsiniz. Bu uzantılarda kullanacağınız ilgili anahtar kelimeler, size destek olacaktır. Böylece birçok yerden reklam çalışmanızı güçlendirmiş olursunuz. Öte taraftan, Google’ın arama botları kullanacağınız uzantılar yardımıyla, siteniz ile alakalı daha çok malumat edinir. Sonuç olarak sıralamadaki yerinizi yükseltebilir. Ancak bu vaziyet, sıralamanızı kati olarak yükselteceği anlamına gelmez. Yalnızca reklamınızın görünmesine katkı sağlayabileceğini söylemek mümkün.

6- Dönüşüm tanımlama ve entegrasyonu

Dönüşümler, sizin Google Ads reklam verme sürecini, en doğru biçimde tespit etmenizi sağlar. Bunun için, reklam hesabınızda bulunan araçlar sekmesinden, dönüşüm oluşturabilirsiniz.

Buradan dönüşüm çeşidini seçerek ayarlamalarınızı yapılandırın. Bu alanda tüm ayarlar tamamlandıktan sonrasında, Google size iki değişik kod verecek. Bunlar, Google Ads dönüşüm kodu ve Google Ads global site etiketidir. Google Ads dönüşüm kodunu yalnızca teşekkür sayfasına eklemeniz ehil olacaktır. Böylece Google, dönüşümün tamamlandığını ölçmüş olacak. Google Ads global etiketini ise, sitenizin tüm sayfalarına ekleyin.

7- Faturalandırma ayarlarını tamamlayın

Şimdi son olarak, Google reklam verme işleminin son adımı olan faturalandırma kısmındayız. Burada yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey, ödeme bilgilerinizi faturalandırma bölümüne eksiksiz ve doğru bir biçimde girmeniz olacaktır. Daha sonrasında bu detayları isterseniz değiştirebilir yada silebilirsiniz.

Sıkça Yapılan Google Ads Hataları Nelerdir?

Sıkça görülen birtakım Google Ads reklam hataları bulunur. Bu hatalar, reklamınızın performansını azaltır ve nitelik puanınızı düşürür. Öte taraftan bu hatalar, Google tarafınca kalitesiz ve olumsuz bir tesir yaratmış olur. Reklam emek vermesi esnasında dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan faktörler aşağıdaki başlıklar içinde detaylıca yer alır.

Yanlış anahtar kelime seçimi

Google Ads reklam verme işlemi esnasında en sık meydana getirilen hata, lüzumsuz anahtar kelime kullanımıdır. Markanızla alakasız anahtar kelimeler kullanmaktan kaçının. Bu bütçenizi, lüzumsuz arttırır ve yanlış arama sonuçlarında harcar. Doğru bir anahtar kelime emek vermesi yapmalısınız. Herkese hitap etmek için yanlış ve alakasız kelimelerden oluşan reklam emekleri yaratmayın. Google için de bu vaziyet son aşama önemlidir. Bildiğiniz suretiyle Google, kullanıcı deneyimini ön planda tutar. Yanlış ve alakasız anahtar kelime emek vermesi, Google için kalitesiz ve negatif bir tesir yaratır. Bu biçim problemler yaşamamak için ne olursa olsun alakasız kelimeleri kullanmayın.

Eşleme türlerini kullanmadan reklam vermek

Eşleşme türlerini kullanarak doğru bir Google reklam verme işlemi yapmış olursunuz. Anahtar kelimelerinizin arama sorgularında iyi mi görüneceğini seçerek daha ilgili ve doğru hedeflenmiş reklam emekleri yapabilirsiniz. Bahsettiğimiz bu eşleşme türlerini kullanmadan anahtar kelime emek vermesi yaparsanız, reklamınızın hangi arama sonuçlarında, iyi mi görüneceğini netleştirememiş olursunuz. Böylece sıkça değindiğimiz bütçe sıkıntısıyla karşılaşmış olursunuz. Yani, bütçeniz alakasız arama sorgularında harcanmış olur. Bu da, sizin nitelik puanınıza negatif yönde tesir etmiş olur.

Negatifleme yapmamak

Arama sorgularında Google reklamcılığı size olumsuz kelimeleri seçmenizi sağlar. Yani, arama sorgularında çıkmak vazgeçtiğiniz anahtar kelimeleri işaretleyerek, reklam alanınızı daraltmış ve daha ilgili yerlerde çıkmasını elde etmiş olursunuz. Öte taraftan. bütçenizi de korumuş olursunuz. Negatif anahtar kelime işaretlemesi yapmadığınızda ise, alakasız arama sonuçlarında yer edinerek istenmeyen bütçe masraflarına girebilirsiniz. Google, belirlediğiniz bütçeyi en doğru biçimde harcamak ister. Bu nedenle, olumsuz anahtar kelime planlaması yapmak hem sizin bununla birlikte Google’ın işine yarayacaktır.

Anahtar kelimeleri ilgili gruplara kategorize etmemek

Google Ads reklam boyunca, kullanıcıları yanlış kelimelerle yönlendirmemelisiniz. Yani hanım elbisesi arayan birine adam gömleği sunmamalısınız. Reklam metinlerinizde, sunduğunuz ürünün haricinde açıklamalar yapmaktan kaçının. Yalnızca reklamı meydana getirilen ürüne yada hizmete odaklanın. Google, müspet kullanıcı deneyimine son aşama ehemmiyet verir. Yanlış ve alakasız anahtar kelime kullanımı, kullanıcıyı negatif yönde etkiler. Bu da, Google tarafınca kabul edilmeyen bir alışkanlık olur. Sonuç olarak, nitelik puanınız azalabilir ve arama sonuçlarındaki sıralamanız etkilenebilir.

Reklam uzantılarını kullanmamak

Reklam uzantıları, Google reklam verme açısından ek bir yardım elidir. Açıklama yazısına sığmayan ilgili kelimeleri burada kullanabilirsiniz. Ayrıca bu uzantılar, arama sonuçlarında da çıkmanıza destek olabilir. Öte taraftan bu tarz şeyleri kullanmamak bir fırsatı geri çevirmek şeklinde olur. Google, uzantılara erişmemize izin vererek, şansımızı arttırmamıza destek olur. Fakat doğru anahtar kelimeleriyle kullanmamız çok önemlidir. Reklam uzantılarını kullanmamak sizi ciddi kayıplara sürüklemez sadece reklamınızın görünme olasılığına tesir eder.

Hedefle ve teklif ver seçimi

Google Ads reklam verme özelliğiyle, reklamı görüntüleyen kullanıcılara hedefleme ve öneri verme seçeneğiyle ulaşabilirsiniz. Yalnızca dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bir nokta var. “ Hedefle ve öneri ver” ayrı ancak “ Teklif ver” ayrı bir seçenektir. Bunlar, genel anlamda karıştırılan iki değişik araçtır. İlk seçenekte, ancak hedeflenen kesime öneri sunarsınız. Yani reklam içinde anahtar kelimeleriniz yalnızca hedeflenen kesime ulaşır ve öneri verme işlemi ancak dönüşümü sağlayabilecek olan kullanıcılara iletilir. Diğer seçenekte ise, reklamın görünmüş olduğu her arama sorgusuna öneri verirsiniz. Bu da sizi negatif bir reklam çalışmasına yöneltir. Çünkü her insana öneri vermeniz potansiyel tüm kullanıcılara ulaşabileceğiniz anlamına gelmez.

Yanlış landing page seçimi

Landing Page olarak malum açılış sayfaları, Google reklam verme döneminin işleyişini hızlandırır. Bahsedilen açılış sayfaları, kullanıcıyı esas siteye göndermeden ilkin, kısa bir tanıtım yapmasını sağlar. Landing page’e misal olarak, bir makarna çeşidinin reklamını yaptığınızı varsayalım. Reklama bağlı olan landing page sayfasının makarnayla ilgili olması gerekir. Böylece kullanıcı yalnızca ilgilenilmiş olduğu mevzuyla ilgili bir sayfaya yönlendirilmiş olur. Öte taraftan, reklamınızda doğrudan olarak sitenizin ana sayfasına rabıta kurmayın. Mutlaka sunduğunuz ürün yada hizmetle ilgili bir açılış sayfası olmalı.

Otomatik kuralları yanlış kullanmak

Otomatik kurallar, Google reklamcılığı için çok ergonomik bir çözümdür. Tek bir hamleyle reklamınıza kurallar ilave ederek daha net bir biçimde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu işlemi kurarken dikkatli olmanız gerekir. Aksi halde, reklamınızda olmasını vazgeçtiğiniz sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Konum seçeneklerini yanlış kullanmak

Google reklam verme boyunca sistem sizden muayyen konumlar seçmenizi ister. Reklamınızın yayınlanacağı konumları dikkatli ve ilgili seçmeniz gerekir. Böylece bütçenizi yalnızca potansiyel kullanıcılara göstermiş olursunuz. Bu noktada Google, bizi yönlendirecek iki değişik seçenek sunar. İlki, hedeflenen konumla ilgili arama meydana getiren kullanıcıları işaretlemek, ikincisi de, hedeflenen konumda yaşayan kullanıcıları seçmek. Bu iki faktörü göz önünde bulundurarak reklam durum seçeneklerini işaretlemelisiniz. Böylece daha ilgili hedeflemeler yapmış olursunuz.

Top/Other istatistiklerine bakmamak

Google Ads reklam verme işlemi esnasında seçtiğiniz anahtar kelimelerin bulunmuş olduğu konumları incelemelisiniz. Böylece, hangi anahtar kelimenin ne kadar başarıya ulaşmış yada başarısız bulunduğunu keşfetmiş olursunuz. Her anahtar kelimenin, arama sonuçlarında bulunan bir konumu vardır. Bu durum, zaman zaman üst sıralardayken zaman zaman de düşük sıralarda olabilir. Bu nedenle yukarıda da belirttiğim şeklinde doğru anahtar kelime planlaması yapmanız çok önemlidir. Öte taraftan düşük bir sıralamaya haiz anahtar kelimeler, reklam performansınızı da düşürebilir. Reklamınızın görünme olasılığını azaltarak, sıralamadaki konumunuzu da düşürür.

Dönüşümleri hatalı takip etmek

Dönüşüm takibini doğru yapabilmek, Google reklam verme için çok önemlidir. Bahsettiğimiz bu dönüşümler, reklamın doğru çalıştığını ve hedefimize ulaştığımızın bir kanıtıdır. Bu hedeflemeler sitede bulunan bir formun doldurulması, ürünün sepete eklenmesi ve satılması şeklinde işlemler olabilir. Ancak hatalı dönüşüm takibi, sizi yanlış yönlendirebilir. Dönüşüm oranlarına tesir edebilecek unsurlar sizi yanlış yönlendirebilir. Bu nedenle, dönüşüm metriklerini devamlı olarak test edin. Böylece, karşılaşacağınız anormallikler karşısında bilgili olmanızı kolaylaşır.