Google Ads Hesabınız Askıya Alındı Kesin Çözüm

Google Ads Hesabınız Askıya Alındı Kesin Çözüm

Her sektörde hızlı değişimlerin yaşandığı son dönemlerde reklamcılık sektörü de her gün değişmeye devam ediyor. Bütün işlemlerin internet üzerinden halledilmesiyle, e-ticaret alanında reklamcılığın rolü daha büyük bir hale geldi. Bu nedenle Google gibi markasını ve kullanıcılarını korumayı ilke edinmiş bir kuruluş da internet reklamcılığı için Google Ads’i oluşturdu.

Google Ads ile Google’a erişebildiğiniz yer yerde reklam verme ve yayınlama imkânınız vardır. Ancak milyonlarca kullanıcı tarafından talep gören bu hizmet dahilinde bazı problemler yaşanabiliyor. Bunlardan birisi de “Google Ads hesabınız askıya alındı” sorunudur. Google Ads hesabınızın askıya alınmasının birbirinden farklı sebepleri olabilir. Yaşanan bu durumla ilgili “Google Ads hesabınız askıya alındı kesin çözüm nedir?” kısmına geçmeden önce buna neden olan faktörlerden bahsedeceğiz.

İşletmelerin reklam vermek için kullandığı vazgeçilmez bir araç haline gelen Google Ads, kullanıcılara en başta sunduğu şartlar ve koşullar sözleşmelerinde hangi durumlarda hesapların kapanacağına değiniyor. Pek çok kişinin gözünden kaçabilen bu ayrıntılar da hesapların askıya alınma durumunu ortaya çıkıyor.

Ağır ihlaller, özellikle dikkat edilmesi gerekilen bir konudur. Söz konusu ağır ihlaller yasaya aykırı ya da başka kullanıcıları zarara uğratacak boyutta olabilmektedir. Bu sebeple uyarı yapılmaksızın hesabı askıya almak uygulanabilecek en etkili yöntemdir. Bunun yanında hesabın askıya alınmasına neden olabilecek diğer politika ihlalleri için Google Ads hesabınızı askıya almadan 7 gün önce size telafi işlemlerini belirten bir uyarı gönderir.

Nedir Bu Ağır İhlaller?

Google Ads politikaları içerisindeki en sıkı ve katı kural olan ihlaldir diyebiliriz. Ağır ihlaller, yasalara aykırı ya da kullanıcıları veya Google Ads’in dijital reklam sistemine önemli ölçüde zarar verecek kadar ciddidir. Genellikle reklamı veren kişinin verdiği reklam içeriğinin tamamının Google Ads politikalarına uymadığı ya da kullanıcılarının bu ihlalle gelecekte karşılaşma riskinin göze alınamayacak kadar ciddi olması durumudur. Belirtilen ihlallerin tespiti durumunda önceden uyarı olmaksızın hesap askıya alınmaktadır.

Google Ads olası bir yasa dışı etkinliği ya da kullanıcılara büyük oranda zarar vermesini yeterli bir şekilde önleyebileceği tek etkili yöntemi olarak bu politikayı izlemektedir. Ağır ihlal olarak değerlendirilen ihlaller ise şunlardır:

  • Sistemleri atlama,
  • Koordine yanıltıcı uygulamalar,
  • Taklitler,
  • Ruhsatsız eczanelerin tanıtımı,
  • Kabul edilemez iş uygulamaları,
  • Ticari yaptırım ihlali,
  • Cinsel olarak uygunsuz içerik şeklindedir.

Hesapların Askıya Alınmasına Sebep Olan Diğer İhlaller

Google Ads bu konuda ağır ihlal kadar olmasa da yapılan herhangi bir politika ihlalinde hesabınızı askıya alır. Fakat bu ihlalleri ağır ihlallerden ayıran özellikse yapılan ihlalin niteliğini ve uyumluluğunu daha iyi hale getirmek ya da düzeltmek için size bir telafi süreci tanınmasıdır. Bu telafi sürecinde yapacağınız işlemlerin ne olduğu hakkında Google Ads size detayları belirttiği bir uyarı göndermektedir. Bu süre içerisinde ihlallerin düzeltilmesini ve olası yanlış ihlal cezasının önüne geçilmesi planlanmaktadır. Aynı zamanda reklamveren politikayı ihlal etmediğini düşünüyorsa, reklamverene bunun nedenini detaylı açıklama fırsatı sağlanmaktadır. Verilen süre askıya alınma işleminden 7 gün önce gönderilecek uyarıyla başlamış olur.

Bütün bu bilgileri göz önünde bulundurarak Google Ads hesabınız askıya alındı durumuna nelerin sebep olduğundan genel bir şekilde bahsedelim:

Politika İhlali ya da İhlallerinden Dolayı

Google ve Google Ads politikaları oldukça sıkıdır. Sitenizde veya reklamınızda bu politikalarda geçen, uygun görülmeyen bir içerik olması durumunda hesabınız bir daha açılmayabilir. Bazen farkında olunmadan yapılan bir işlem de buna sebep olmaktadır.

Şüpheli Ödeme Etkinliğinden Dolayı

Google Ads kredi kartlarının güvenliği konusunda ciddi önlemler alır. Kart ile üst üste işlemler olması halinde hesabı askıya alır. Bu şekilde kart ve hesap güvenliğini sağlamış olur. Bunun yanı sıra aynı kredi kartı ile birden farklı hesap için işlem yapılmak istendiğinde de güvenlik amaçlı kapatmalar yapılmaktadır.

Hesapta Ödenmemiş Bakiye Olmasından Dolayı

Aldığınız hizmet sonucunda ödemeniz gereken fakat hala ödenmemiş bir borcunuz olabilir. Google Ads bu durumda kendi güvenliği açısından hesabı askıya alabilir. Hesaba tanımlanmayan bir kart ile yapmaya çalışılan ödeme ve para çekme durumlarında yine hesabınız kapatılmaktadır.

Otomatik Denetimleri Atlama Çabalarından Dolayı

İçerikte yazılması yasaklı olan kelimeleri değiştirerek kullanmaya çalışanlar denetime takılır ve hesapları askıya alınır. Örneğin kullanılması uygun olmayan bir kelimeyi * ya da . koyarak sansürlemeye çalışmak bu durumda etkili olmayacaktır ve sonuç olarak hesabınız kapatılacaktır.

Yetkisiz İşletmelerin Tanıtılmasından Dolayı

Onaylanmamış ürün ya da işletmeler hakkında yapılan reklamlar denetime takılacaktır. Google Ads tarafından onaylanmayan içerikler ya da daha önce hesabı askıya alınan kullanıcılara ait içerikler olduğunda reklam veren hesap askıya alınır.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

Taklitler

Bir ürünü, kişiyi veya işletmeyi kendisine aitmiş gibi gösteren taklitçiler tespit edilip hesapları askıya alınmaktadır. Orijinal görünmek amacıyla yayınlanan reklamlar da fark edilmekte ve gereken işlemler yapılmaktadır.

Yetkisiz Hesap Erişimi

Erişim yetkisi olmayan bir kimse sizin hesabınıza sızmaya çalıştığında olur. Ödeme ve hesap güvenliği sağlamak adına hesabınız askıya alınır. Bu duruma virüsler veya kötü niyetli yazılımlar sebep olabilir.

Yaş Şartından Dolayı

Google Ads hesabı açarken işletmenizin değil, kendi yaşınızı yazarak kayıt olmanız gerekmektedir. Verilen bilgilerde yanlışlık olursa veya yaş bilgisinde uygunluk görülmezse hesabınız askıya alınır.

Bahsettiğimiz ve daha pek çok sebepten hesabınızın askıya alınma olasılığı vardır. Bunların bilincinde olarak dikkatli ve doğru reklamlar vermek gerekir.

Askıya Alınan Hesaplara Ne Olur?

Herhangi bir sebepten askıya alınan hesaplar reklam yayınlayamaz, yeni içerik oluşturamazlar. Fakat reklamverenler bu hesaplarla ilgili oluşan bütün raporlara erişim hakkını kullanmaya devam edebilirler.

Askıya alınan bir hesabın bilgileri başka bir hesapla da eşleşiyorsa o hesap da askıya alınır. Reklamveren eğer aynı kullanıcı ve kart bilgileriyle yeni bir hesap açmak isterse yeni hesabı da askıya alınır.

Hesabın Askıya Alınması Durumunda Çözüm Nedir?

Google Ads hesabınız için yeniden etkinleştirme talebinde bulunmanız çözüm aşamalarından birisidir. En önemli sebeplerinden olan politika ihlalleri, ödeme sorunları ve virüsler ile alakalı olan problemlerdir. Bu sebeplerden kurtulduktan sonra Google Ads’den hesabınızın yeniden etkin duruma getirilmesi için bir talepte bulunabilirsiniz.

Google Ads ihlalleri uygulama konusunda kuralcıdır. Aynı zamanda çözüm aşamasında da bir o kadar kuralcı davranmaktadır. Bu yüzden talebi gönderirken Google Ads “Hesapların yalnızca uygun şartlar ve politikaların düzgün uygulanması halinde yeniden etkinleştireceğini ve kullanıcıya bu talepte bulunmadan önce detaylı doğru beyanlarda bulunması gerekmektedir” diye uyarmaktadır.

Hesap İptali ve Geri Ödeme Talep Etmek

Google Ads size hesabınızın her ne kadar kendi politikalarına uymadığını bildirmiş olsa da hesabınızın iptali için izin vermektedir. Fakat bu hesabı iptal ettiğiniz zaman kullanılmamış olan hesap bakiyesini geri alabilirsiniz. Hesabı kullandığınız süreç içerisindeki promosyon ve tekliflerden gelen bakiyenizin iadesi yapılmamaktadır. Aynı zamanda sistem üzerinde ödenmemiş bir bakiye varsa hesabınızın iptalini gerçekleştiremezsiniz.

Google Ads hesabınızın askıya alınma sorunuyla ilgili blog yazımız haricinde daha fazla bilgi almak için Google Ads Yardım‘dan destek alın. Güvenilir ve doğru dijital pazarlama stratejileri için moondiggy ile iletişime geçebilirsiniz!

Sıkça Sorulan Sorular

Hesabı askıya alınan kişi bu duruma itiraz edebilir mi?

Evet, herhangi bir ihlalde bulunmadığınızı düşünüyorsanız Google Ads üzerinden Bize Ulaşın kısmında bulunan formu doldurup itirazınızı gönderebilirsiniz. İtirazınız incelenirken Bize Ulaşın kısmından itiraz durumunu takip edebilirsiniz. Reddedildiğinde yine aynı adımları takip ederek itiraz edebilirsiniz.

Askıya alınan hesaba erişilebilir mi?

Hesabınızda reklam yayınlayamaz veya herhangi bir etkinlikte bulunamazsınız fakat hesapla ilgili raporlara erişebilirsiniz.

Hesap askıya alındıktan sonra ödeme talep edilebilir mi?

Geri ödeme için uygunsanız, hesabınızı kapattıktan sonra ancak geri ödeme talep edebilirsiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.