Google Ads eşleme türleri hakkındaki neler biliyorsunuz? Bu eşlemeler yardımıyla reklam çalışmalarınızdan fazlaca daha yüksek verimler alabileceğinizi duymuş muydunuz? Reklamlarınızı fazlaca daha ilgili sonuçlarda tetikleyecek anahtar kelime çalışmalarıyla nokta atışı sonuçlar elde edebilirsiniz. Başarılı sonuçlar veren ve anahtar kelime yönetimini başarıyla tamamlayan reklam emekleri için uzman bir Google Reklam Ajansı ile çalışmanızı öneririz.

Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri Nelerdir?

Reklam verdiğimizde Google Ads eşleme türleri ile karşılaşırız. Bunlar, her reklam kampanyasında gözden geçirmemiz ihtiyaç duyulan detaylardır. Fakat en başa dönersek, anahtar kelime planlamasıyla karşılaşırız. Reklam planı oluştururken anahtar kelime emek harcaması en temel faktörlerden biridir. Burada seçtiğiniz ilgili anahtar kelimeleri reklamınızda öylece kullanamazsınız. Her biri için hususi eşleme türleri uygulamanız gerekir. Böylece daha kilit noktaya odaklı emekler gerçekleştirmiş olursunuz. Google Ads, reklam çalışmalarınız için muhtelif eşleme türleri oluşturur. Bunlar yardımıyla anahtar kelimelerinizi arzu ettiğiniz filtreyle kullanma şansına haiz olursunuz. Bu metot ek olarak bütçenizi de müspet yönde etkiler. Kısaca bu eşlemelerin en temel özelliği, reklam planınızın hedef kitlenizle tam olarak ilgili bir netice çıkarmasını sağlamak. Bahsettiğim eşlemeler tam, sıralı ve geniş eşleme olarak üçe ayrılır. Ayrıca ayrıca geniş eşleme düzenleyici ve olumsuz eşleme de bulunur. Özellikle olumsuz eşleme yardımıyla görünmek vazgeçtiğiniz arama neticelerinden reklamınızı koruyabilirsiniz. Bu mevzu hakkındaki ayrıntılı bilgiyi makalenin nihayetinde anlatacağım.

Geniş Eşleme

Adwords eşleme türleri içinde evvela geniş eşlemeyi ele alalım. Bu metot ile anahtar kelimelerinizle yakın anlamda olan bütün öteki kelimelerde reklamınız gözükür. Yani arama sorgularında şayet reklamınızda kullandığınız anahtar kelimelere benzeyen yada eş anlamlı olan kelimeler var ise reklamınız tetiklenir. Bu durum, oldukça fazla etkileşim çekmek isteyen reklamlar için bereketli olabilir. Fakat şayet bütçenizi ilgili ve hedef kitlenize müsait bir halde kullanmak istiyorsanız geniş eşleme pek yararlı olmayacaktır. Reklamınızı birçok kelimeyle tetikleyebileceğinden dolayı alakasız ve vazgeçtiğiniz aramalarda ortaya çıkabilirsiniz. Eğer anahtar kelimelerinizde geniş eşleme yaparsanız, olumsuz anahtar kelime çalışmasını doğru bir halde yaptığınızdan güvenilir olmalısınız. Bu eşleme türü için herhangi bir noktalama işareti kullanılmaz. Genel olarak misal vermek gerekirse; Anahtar kelimeniz, kırmızı pabuç olsun. Geniş eşleme olunca aramanın için “kırmızı pabuç” kavramının olması ehil olacaktır. Bu iki kelimeyi içeren bütün aramalarda çıkarsınız. Yani, “kırmızı pabuç iyi mi yapılır?”, “kırmızı pabuç modelleri”, “kırmızı pabuç modası” şeklinde aramalarda reklamınız çıkar.

Sıralı Eşleme

Bir sonraki sıralı eşleme, Google Ads eşleme türleri içinde en sık kullanılanlardandır. Eşlemenin emek harcaması için anahtar kelimelerin başına ve sonuna tırnak işareti (“ “) konulur. Bu eşleme türü, anahtar kelimenizin tam olarak arandığında çıkmasını sağlar. Örnek olarak tekrardan “kırmızı pabuç” anahtar kelime grubunu alalım. Sıralı eşleme ile yalnızca bu iki kelimenin başına yada sonuna extra kelime gelirse reklamınız tetiklenir. Yani, “kırmızı pabuç modeli” diye arattığınızda reklamınız görünürken, “kırmızı topuklu pabuç” olarak aratılan aramada reklamınız tetiklenmez. Bu halde aranma hacmini daraltmış olursunuz. Ayrıca bütçenizi de daha ilgili aramalar için kullanmış olursunuz. Fakat sıralı eşleme yüzde yüz bir netlik sağlamaz. Yani, doğrudan olarak hedeflediğiniz kişilere ulaşmanızı tam anlamıyla sağlamaz.

Tam Eşleme

Adı üzerinde tam eşleme, öteki Adwords eşleme türleri içinde en net olanıdır. Anahtar kelimenizin başına ve sonuna köşeli parantez ([ ]) getirerek tam eşleme yapmış olursunuz. Bu emek verme yardımıyla anahtar kelimelerinizi daha spesifik bir hale getirirsiniz. Yani “kırmızı pabuç” kavramını yalnızca mütevazı haliyle arandığı vakit reklamınızı tetikler. Başına yada sonuna alacağı kelimelerde reklamınız gözükmez. Bu yöntemi kullanırken aranma kütlesi yüksek olan kelimeler kullanmanızı öneririz. Çünkü tam eşleme ile reklamınızın görüneceği havuzu daraltmış olursunuz. Böylece rekabeti azca da olsa azaltma şansını elde edersiniz. Ayrıca her ne kadar anahtar kelimelerin tam haliyle reklamınız gözükecek desek de birtakım istisnalar var. Eğer kelimelerinizi aratan kullanıcı imla yanlışı yaparsa Google reklamınızı yeniden de o kişiye gösterir. Burada mühim olan iki kelimenin aynı sırada yanyana olması ve başka hiç bir kelimenin arama sorgusuna dahil olmamasıdır.

Geniş Eşleme Düzenleyici

Google Ads eşleme türleri mevzusuna hakim olursanız reklam çalışmalarınız fazlaca daha bereketli sonuçlanacaktır. Geniş eşleme düzenleyicisi de bu veriminizi amacınıza nazaran arttırmaya yarayacak bir başka eşleme türüdür. Belirlediğiniz anahtar kelime grubunun arasına artı işareti (+) koyarak anahtar kelimenizi sabitleyebilirsiniz. Kafanız karıştıysa derhal kısa bir örnekle özetleyeyim. “Kırmızı pabuç” anahtar kelimesinde bizim önceliğimizin “pabuç” kelimesi bulunduğunu varsayalım. Bu durumda anahtar kelime olarak “kırmızı +pabuç” yazarız. Bu halde arama ne olursa olsun “pabuç” kavramı her zaman durağan kalır. Yani reklamınız, pembe pabuç, topuklu pabuç yada parlak pabuç şeklinde aramalarda tetiklenir. Bu emek verme, yüksek bütçeli reklam verenler için iyi olabilir. Fakat şayet bütçenizi ön planda tutuyorsanız bu eşleme türü sizi zorlayabilir. Geniş eşleme düzenleyici alanında başarı göstermiş olabilmek için kullanacağınız anahtar kelimeler hakkındaki iyi bir malumat birikimine ihtiyacınız olacak. Eğer bu tür bir bilgiye haiz değilseniz bu eşleme çeşidini kullanmakta zorlanabilirsiniz.

Negatif Eşleme

Adwords eşleme türleri içinde en son olumsuz eşleme çeşidini inceleyeceğiz. Bu eşlemeyi anahtar kelimelerinizde kullanmak için kelimenin başlangıcında eksi işaretini (-) kullanmanız ehil olacaktır. Bu emek vermeyi reklamınızın görünmesini mutlaka vazgeçtiğiniz anahtar kelimeler için uygularsınız. Genellikle büyük markalar yada anahtar kelimenizle aratılan ve çıkmak vazgeçtiğiniz kelimeler için kullanılır. Ayrıca doğru bir olumsuz anahtar kelime emek harcaması yaparak bütçenizden de tutum edebilirsiniz. Google bu özelliği, bilhassa hedef kitlenize direkt ulaşabilmeniz için sunar. Reklamlarınızın vazgeçtiğiniz sonuçlarda çıkmasını engelleyerek daha nokta atışı sonuçlar almanıza imkan tanır. Kısacası olumsuz eşleme sizin reklam çalışmalarınızda yasaklar koyacağınız bir emek verme türüdür ve test tamamen sizdedir.