Google reklamları markaların ve dijital marketing ajanslarının vazgeçilmezi değil mi? Arama motorlarının en yaygını olan ve milyonlarca kullanıcının her saniye arama yapmış olduğu bu platform hem son tüketiciye ulaşmak için bununla beraber markaları keşfetmek için en sık kullandığımız alan olmayı başardı. Google Ads Ajansı stratejilerine baktığımız vakit birtakım reklam modellerinin keşfedildiğini ve dönüşüm çoğaltmak için değişik kullanımların uygulandığını görüyoruz. Bu yazımızda hassas reklam ağı hakkındaki ayrıntılı malumat vererek başarıya ulaşmış kampanya yönetmenize destek olmak istiyoruz. Duyarlı arama ağı reklamı hakkındaki merak ettiğiniz her mevzuyu aşağıda bulabilirsiniz.

Duyarlı Arama Ağı Reklamı Nedir?

Duyarlı reklam ağı birtakım sınırlamalar ile hazırlanan metin reklamlarının en iyi performansı göstermesi için kombinasyon benzer biçimde algoritmanın belirlediği liste ile yayımlanmasıdır. Sıradan metin reklamlarından farkı da tam olarak bu noktada karşımıza çıkıyor. Duyarlı arama ağı reklamı 15 antet ve 4 izahat alanından oluşan, en iyi performansları veren etken bir model.

Duyarlı Arama Ağı Reklamlarının Farkı

Google reklamları çoğu zaman karşımıza esnetilmiş metinlerin çıkmış olduğu ve 2 adet 30 karakterli başlıktan oluşan, 80 karakterli açıklamaları bulunan modellerdi. Ancak yeni gelişen algoritmalarla beraber hassas reklam ağı reklam yaşamına girdi ve karakter rakamları değişti. Duyarlı arama ağı reklamı düzenlerken 3 tane 30 karakterden oluşan antet alanımız oldu. Üstelik 2 tane 90 karakterli izahat alanı da görünümünü güçlendiriyor. Nihai URL yapısı ve yol özelliği esnetilmiş reklamlarla benzerlik taşımaya devam ediyor sadece izahat ve başlıkların pozitif yanları daha etken reklamların oluşmanı sağlıyor.

Duyarlı Arama Ağı Reklamlarının Faydaları

Duyarlı arama ağı reklamı ile reklamlarınızın alanları genişliyor böylece hem tıklama oranlarını artırabiliyor bununla beraber ikna sürecinizi hızlandırıyorsunuz. En büyük farklarından biri de mobil görünümlerde rakip reklamlarını alt kısımlara ittiriyor olması. Eğer ilk sayfada reklamlarınız gösterilirse rakiplerinizin reklamı daha aşağıya konumlanacaktır. Ayrıca birden değişik izahat ve başlıklardan oluşması yardımıyla değişik görünümler yaratıyor. Aynı reklamı yine yine döndürmek yerine opsiyonlu yayımlayarak kullanıcılara değişimi gösteriyor. Bu da ancak bir defa reklam metni yazmanızı ve ondan sonra onlarca çeşit reklama haiz olmanızı sağlıyor. Duyarlı reklam ağı metodunda kombinasyonlu manzara olduğundan reklam çeşidiniz artmış oluyor. Farklı reklam başlıkları ile reklam yayımlamak yayın paylarınızı büyütecek bu da daha çok celse ve dönüşüm getirecektir.

Google Ads Duyarlı Arama Ağı Reklamları Detaylı Kılavuz

Duyarlı Arama Ağı Reklamları İçin Öneriler

Google önerileri ile hem kullanıcılara daha iyi bir tecrübe sunmayı sağlıyor bununla beraber internet sitelerine etken optimizasyonlar yaptırıyor. Duyarlı reklam ağı reklamı hazırlarken de birtakım önerilere hem algoritma bununla beraber reklam gücü için dikkat etmenizi öneririz. Temel birtakım önerilerimiz:

  • *En azca 3 antet ile reklamlarınızı hazırlayın. Başlıklarınızın tesirini ölçmek için Google testlerine izin verin.
  • *Başlıklarınızda ne olursa olsun anahtar kelimenizin geçtiğinden güvenli olun.
  • *Başlıklarınızı sektörünüze özel “fırsat, kampanya, son gün” benzer biçimde tetikleyici ifadelerle güçlendirin.
  • *Başlıklarınızı yazarken ne olursa olsun peşi sıra okunduğunda anlam bozulması olmayacak halde hazırlayın.
  • *Açıklama metinlerini minimum 2 olacak halde tamamlamaya dikkat edin.
  • *Açıklamalarınızın bir bölümünü yarar ve avantaj tanıtımına ayırın.
  • *Teslimat bilgilerinizi ve öteki mühim avantajlarınızı açıklamalarınızda kullanın.
  • *Sık metin değiştirip reklam performanslarınızı düşürmeyin. Her revize yine öğrenme getireceği ve tasdiklama sürecine gireceği için performansınızı fena yönde etkiler.
  • *Uzun sürecek bir kampanyanız var ise başlıklarınızı sabitleyerek kullanın.

Duyarlı Arama Ağı Reklamlarında Sabitleme Özelliğini Kullanmak

Duyarlı arama ağı reklamı için püf noktalarından biri de “sabitleme özelliği” kullanmak. Dijital ve dinamik bir alanda bir içinde ne olduğu sabitleme fikri kucağa hoş gelmeyebilir. Google dinamikliği ve güncelliği seven bir suni zekaya haiz olsa da zaman zaman durağan olması ihtiyaç duyulan metinleriniz olabilir. Devam eden bir tenzilat kampanyanız var ise bunu sabitleyerek ilk başta çıkmasını sağlamanız gerekir. Duyarlı reklam ağı modelinde varyasyonlu yayın bulunduğunu unutmamalısınız. Dolayısıyla kampanya metninizin 2. Başlığa kayma ihtimalini elemeniz gerekiyor. Eğer kampanya metniniz tek başlığa sığmıyorsa 2. Başlığı da sabitleyerek kullanabilirsiniz.

Duyarlı Arama Ağı Reklamlarında Araya Anahtar Kelime Ekleme Özelliğini Kullanma

Duyarlı arama ağı reklamı, öteki reklam modellerine nazaran daha oldukca trafik alsa da “araya anahtar kelime ekleme” özelliği ile tetiklenen aramalarda yayın alabilirsiniz. Farklı aramalarda tetikleyici yardımıyla görünmek reklamınızın tıklama oranını ve performansını artıracağı benzer biçimde varlıklı bir reklam deneyimi de sunacaktır. Kullanıcıların markanıza ve reklamlarınıza yetişmesi için bu mevzuya dikkat etmenizi öneriyoruz. İlk harfleri büyük yazmanız reklamın güvenilirliğini ve okunurluğunu elde edecektir sadece süslü ayraç ile açtığınız yönergeleri doğru izlemeniz gerekiyor. Süslü paranteze bastığınız vakit oluşturulan yönergeler izleyin ve araya eklenecek, tetikleyici olarak çalışacak kelimeleri belirleyin. benzer biçimde anahtar kelime yazarsanız baş harfler büyük komutu girmiş olursunuz. İşte tüm bunlar bu kadar!

Duyarlı Arama Ağı Kampanyası Hakkında Kesinlikle Bilinmesi Gerekenler

Duyarlı reklam ağı, eğlenceli ve avantajlı bir model olsa da birtakım belli başlı noktalara azami dikkat etmeniz gerekecek. Şimdi hem özelliklerin üzerinden geçip bununla beraber dikkat edilecek noktaları belirleyelim. Özetle;

*Beta sürüm olarak yayımlanmakta ve tek reklam olarak kullanılamamaktadır.

*3 antet ve 2 metin izahat alanından oluşur.

*15 antet ve 4 açıklamadan daha çok veri giremezsiniz.

*Araya anahtar kelime ekleme özelliği kullanarak varlıklı bir reklam yayımı hazırlayabilirsiniz.

Duyarlı arama ağı reklamı için Google Destek’in hazırladığı mükemmel makalelerden yardım alabilirsiniz. Hesabınızda etken olarak kullandığınız hassas arama ağı emekleri var ise optimize etmenizi şayet daha ilkin asla hassas arama ağı reklamı kullanmadıysanız derhal bir reklam hazırlamanızı öneri ederiz. Google kampanya için yayımladığı reklamları çoğunlukla değiştirmeyi tercih ediyor ve tıpkı internet sitelerinden aktüalite beklediği benzer biçimde kendini de çoğunlukla yeniliyor. Tüm bunlar bizi hassas arama ağı reklamı ile tanıştırarak kampanyalara yeni bir nefes kazandırdı. Duyarlı reklam ağı ile etken kampanyalar yapabilir isterseniz alanında uzman bir Google Adwords Ajansı ile çalışabilirsiniz.