Google Ads Dönüşüm Kurulumu Nasıl Yapılır?

Google Ads Dönüşüm Kurulumu Nasıl Yapılır?

Google Ads, Google’ın sunmuş olduğu bir reklamcılık hizmetidir. Reklamcılık hizmeti sayesinde web siteniz ya da ticari siteniz için reklam verebilirsiniz. Böylece hem hedeflediğiniz trafiği alabilir hem de sitenizdeki satışlarınızı hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Peki sitenizin trafiğini nasıl ölçebilirsiniz? Sitenizin trafiğini ölçmek için Google Ads üzerinden “Dönüşümler” aracına sahip olmanız gerekmektedir. O halde Google Ads dönüşüm kurulumu nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını yazımızın ilerleyen kısımlarında sizlerle paylaşıyoruz.

Google Ads’te iki türlü dönüşüm oluşturma yöntemi vardır. Birincisi manuel olarak dönüşümleri oluşturmaktır ki, yazımızda bu konudan detaylıca bahsedeceğiz. İkinci seçenekse Google Tag Manager yardımı ile tek panelden dönüşüm işlemlerini halletmektir. Hazır E-Ticaret altyapısı kullanmıyorsanız, Tag Manager yardımıyla dönüşümleri kurmak en mantıklı yol olacaktır. Bunun nedeni, hazır altyapılar her sayfa üzerinde sizlere kod ekleme olanağını sağlarlar. Her sayfadaki html kodlarına Google Ads’ten aldığınız kodları rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Google Ads Manuel dönüşüm kurulumu yaparken aşağıdaki adımları izleyerek sizler de rahatlıkla dönüşümlerinizi oluşturabilirsiniz:

  1. Manuel dönüşüm kurulumunu yapmak için öncelikle Araçlar ve Ayarlar kısmına tıklayın. Ardından açılan menüde ölçüm başlığının altındaki Dönüşümler bölümüne tıklayın.

  2. Sıradaki ekrana geldiğinizde ve yeni seçenek eklemek istediğinizde sol üstteki büyük “+” simgesine tıklayın.

  3. Daha sonra izlemek istediğiniz dönüşüm türü size sorulacaktır. Bu aşamada kullanıcıların kendine göre bir dönüşüm türü belirlemesi gerekmektedir.

  4. Sonraki izleyeceğiniz yol dönüşüm ayarlarımızı detaylandırmak olacaktır. Dönüşüm ayarlarını detaylandırırken dönüşüm kategorisini seçebilirsiniz. Ayrıca dönüşümü adlandırma imkanınız da bulunmaktadır.

  5. Değer bölümünde dönüşüm işlemi için değer kullanma seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Ancak çeşitli fiyatlarda satış yapan bir ticaret siteniz olduğunu varsayarsak her dönüşüm için ayrı değer kullan seçeneğini işaretlemeniz gerekirdi. Bu değerleri de manuel bir şekilde girmeniz gerekir. Eğer tek ürün satışı yapan bir ticaret sitesiyseniz her dönüşüm için aynı değeri kullan seçeneği sizin için uygun olan seçenektir.

Sayım Değeri

Sayım değeri kısmına geldiğinizdeyse bu alanda sizden tıklama ya da etkileşim başına dönüşüm sayısını seçmeniz istenmektedir. “Hepsini” seçeneğini işaretlediğinizi varsayalım. Normal şartlarda sitenizi ilk defa ziyaret eden bir kullanıcı size 1 dönüşüm olarak geri dönecektir. Ancak hepsi seçeneğini seçtiğinizden dolayı kullanıcılar ikinci veya daha fazla kez sitenizi ziyaret ettiğinde dönüşüm sayılarınız da buna göre artacaktır. “Bir” seçeneğini işaretlediğinizde ise, sadece ilk ziyaretler size geri dönüş olarak gözükecektir. Ziyaretçiler ilk siteye girişten sonra sitenize 5-10 defa dahi girse sadece ilk ziyaretlerini görebiliyor olacaksınız.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

Dönüşüm Aralığı

Dönüşüm aralığı dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır. Herhangi bir ziyaretçi sitenizi ilk defa ziyaret ettiğinde hedefinizdeki dönüşümü gerçekleştirmeyebilir. Yani ilk ziyaretinde giriş yapmama olasılığı vardır. Ziyaretçinin geri dönüşünü kazanması için kaç gün üzerinden kayıt altında tutulacağına bu alanda karar verebilirsiniz.

Etiketler

Google Ads size, web sitenizin özelliklerini rahatlıkla takip edebilmeniz için bazı etiketler verecektir. Google Ads etiketleri sizden sitenize tanımlamanızı isteyecektir. Burada etiketi kendiniz yükleyerek işlemleri kolaylıkla halledebilirsiniz.

Global site etiketi sitenizde bulunması gereken vazgeçilmez özelliklerden birisidir. Web sitenizin tüm sayfalarında bulunduğundan emin olmanız oldukça önem taşımaktadır. Google’ın size bu alan için verdiği kodu sitenizdeki head etiketleri arasına yerleştirmeniz gerekmektedir.

Etkinlik snippet’ı sayfanızdaki bir bağlantının hangi yolla izleneceğini seçer. Bu kodu da head etiketleri arasına yüklemeniz gerekmektedir. Ancak head etiketini yüklerken dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Kodun global site etiketinin altında yer almasına özen göstermelisiniz.

Son Adımlar

Bu işlemlerden sonra geri dönüşleri izlemek için bütün adımları yerine getirmiş oldunuz. Son olarak Google Ads üzerinden sayfanıza yapılan işlemleri dönüşüm saymak için halihazırda bulunan reklamlarınıza tanımlama yapmanız gerekmektedir. Kampanyalar kısmından ayarlar kısmına girerek ilgili olan kampanya başlığına tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra ek ayarlar sekmesinden dönüşümleri seçerek az önce tanımladığınız dönüşümünüzü işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Yukarıdaki işlemlerden sonra kampanyanızda belirtilen değere ulaşan her ziyareti dönüşümler bölümünden takip etmeniz mümkün olacaktır.

Siteniz için Google Ads dönüşümlerini manuel bir şekilde yukarıdaki adımları uygulayarak rahatlıkla kurabilirsiniz. Bu sayede de ziyaretçilerinizin özelliklerini analiz edebilir ya da sitenizi daha da geliştirmek için aklınızda fikirler oluşabilir. Reklamlarınızın da ne kadar işe yaradığını dönüşümler sayesinde görebilirsiniz.

Sitenizdeki Google Ads dönüşümlerini izlemek sitenizin gelişimi için size çeşitli fikirler verebilir. Ayrıca sitenize gelen ziyaretçilerin nelerden hoşlanıp neleri beğenmediği konusunda da sizi aydınlatabilir. Dönüşümlerin en büyük avantajlarından birisi de reklamlardan ne kadar trafik aldığınızı görebilmenizdir. Ek olarak Google Ads panelinde kaç dönüşüm aldığınıza dair bilgileri edinebilirsiniz. Yani reklamlarınız kaç kere tıklanmış ve tıklayanlardan kaçı sizin hedefinize gelmiş. Bunları görebilme imkânınız vardır.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

Bilgi edinme işlemleri sadece reklamlar üzerinden de olmamaktadır. Filtrelemeleri anahtar kelimeleriniz için de kullanabilirsiniz. Örnek olarak, elma kelimesinden 20 tıklama ve 4 dönüşüm aldığınızı varsayalım. Armut kelimesinden 15 tıklama ve 3 dönüşüm, portakaldan ise 10 tıklanma ve dönüşüm almazsanız portakal kelimesini kaldırmak isteyebilirsiniz. Hem bütçenizden harcamamış olursunuz hem de sitenizin trafiğinde bozukluklar meydana gelmemiş olur.

Filtrelemeleri zamansal olarak düzenleyebilirsiniz. Örneğin, günlük, haftalık ya da istediğiniz herhangi bir tarih aralığında da yapabilirsiniz. Google Ads üzerinden harcanılan bütçenin size nasıl geri dönüşler yaptığını analiz edebilir ve buna göre hareket edebilirsiniz. Gereksiz reklamları ve anahtar kelimeleri bu şekilde temizleyebilirsiniz. Bu sayede de hem bütçenizi iyi kullanmış olursunuz hem de daha iyi sonuçlar elde etme şansınız artar.

Sıkça Sorulan Sorular

Google Ads Nedir?

Daha önceki isimleri ile Google Adwords ve Google Express olan Google Ads, işletmelerin Google Arama ve YouTube gibi sitelerde ürün ve hizmetlerinin tanıtmak için kullandıkları bir dijital reklamcılık aracıdır.

Google Ads Nasıl İşliyor?

Google Ads, internette sizin sunduğunuz reklamları gösterir. İleri teknoloji sayesinde de potansiyel müşterilerin karşısına sizin ürünlerinizi daha fazla çıkarmaya başlar. Örneğin, bir ayakkabı reklamına tıklayan bir kullanıcı olduğunda bu kullanıcının karşısına ayakkabı reklamlarının çıkması çok olasıdır.

Google Ads’in Maliyeti Ne Kadardır?

Google Ads maliyeti kullanıcıların bütçesine göre değişmektedir ve neredeyse her bütçe ile çalışabilir. Web sitenizi ziyaret eden birisi reklam aracılığı ile sizin sitenize yönlendiriliyorsa ödeme alabilirsiniz. Ayrıca sözleşme koşulu da bulunmamaktadır. Dilediğiniz zaman reklamlarınızı durdurabilirsiniz. Tıklama veya arama maliyetleri birkaç faktöre göre değişiklik gösterebilir.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.