Geniş Eşleşme Nedir? - Moondiggy

Geniş Eşleşme Nedir?

Geniş Eşleşme Nedir?

Geniş Eşleşme nedir; Google Ads üzerinden yapacağınız reklam kampanyalarında, belirlediğiniz anahtar kelimelerde bulunan alternatif varyasyonları bir araya getiren yapılandırmalara verilen isimdir. Bu reklam çalışmalarında belirli bir odak anahtar kelime belirlenerek, türevi olan reklam kelimeleri ile ilgili de sonuç hazırlanmaktadır. Başka bir söyleyişle, bir anahtar kelimeye bağlı olan alternatif arama varyasyonlarının da verilen reklam ile kullanıcılara ulaştırılmasıdır. Böylece reklam verenler daha geniş bir katsayıda kullanıcılarına ulaşma oranını yakalayabileceklerdir.

Geniş Eşleşme Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Geniş eşleşme; belirli anahtar kelimeler üzerinden arama motoruna
reklam verilen reklamların, belirlenen anahtar kelimelerin türevleri üzerinden de
yayın almasına olanak sağlayan bir yapıdır. Google Adsense üzerinden
oluşturduğunuz reklam kampanyalarında, potansiyel taşıyan ve odak anahtar
kelime öbeğiniz ile uyumlu kelime yapılarında oluşan aramalarda da
kullanıcılarla buluşmanız bu sayede mümkün olmaktadır.

Örneğin Google Adwords üzerinden “spor ayakkabılar” bandında demografik yapılarını oluşturduğunuz bir kampanya yayınladınız. Bu kampanya içerisinde alternatif olarak kullanıcıların arayabileceği “Nike spor ayakkabılar”, “Adidas spor ayakkabılar” ya da “son model spor ayakkabılar” gibi sonuçlar da böylece kullanıcılarla buluşabilmektedir. Yani kısaca spor ayakkabısı sonucunu arayan kullanıcılara ulaşmanıza olanak sağlayan Google, belirlediğiniz demografik yapıya uygun olarak da sonuçlarınıza doğrudan olumlu anlamda etki etmeyi başarmaktadır.

Geniş Eşleşme Nasıl Çalışır?

Geniş eşleşme, Google’ın kullandığı semantik yapısı içerisinde
yapay düşünen bir algoritma ile çalışmaktadır. Bu sayede kullanıcının belirli
bir arama terimi ile istediği sonuçları karşısına çıkartmayı başarırken, reklam
verenlerin de daha hızlı sonuç almaları için kullanıcıların arama yaptıkları
konulara göre sonuçlandırma oluşturabilmektedir. Geniş eşleşme ile birlikte
Google; reklam verenlerin çıktıkları kampanya içerisinde yer alan odak anahtar
kelimeleri, kelime öbeğini merkeze alarak, benzer ya da türevi arayışlarda olan
kullanıcıların karşısına çıkartmaktadır. Burada temel referanslardan birisi de,
kullanıcının demografik yapıyı karşılamasından geçmektedir. Bu noktada dikkat
edilen yapılar; tekil ya da çoğul yazım biçimleri, yazım hataları, eşanlamlar
ve benzer aramalar üzerinden oluşmaktadır.

Geniş Eşleşme Nasıl Kullanılır?

  • Geniş eşleşme yapısını kullanmak için öncelikli olarak bir Gmail hesabınızın bulunması ve Adwords üzerinden bir reklam kampanyası oluşturmanız gerekmektedir.
  • Reklam kampanyanızı oluşturmanızın ardından “Anahtar Kelime Ekle” butonuna tıklayarak, dahil etmek istediğiniz anahtar kelime varsa ”+”’ya basabilir yoksa mevcut anahtar kelimeleriniz üzerinden de ilerleyebilirsiniz.
  • Anahtar kelimelerinizi belirlerken başlarına + ekleyerek kelime türevlerini oluşturun (cam+su bardağı v.b).
  • İşlemleri tamamlamanızın ardından “Kaydet” butonuna tıklayarak tamamlayabilirsiniz.

Bu işlemlerinizi tamamlamanızın ardından süreci ve bütçe
kontrolünü takip ederek, pozitif ve negatif anahtar kelimeleri izlemeye
koyulabilirsiniz.

Geniş Eşleme içerisinde belirli koşullarda stratejinizi ve bütçenizi olumsuz etkileyecek kelime öbekleri oluşabilir, bu durumda o kelimeleri Negatif Anahtar kelimeleri Yok Sayma sekmesi içerisinden kapatmanız mümkün olacaktır.

Remarketing Nedir? blog yazımızdan yararlanarak kampanyalarınızı daha profesyonel bir şekilde yürütebilirsiniz.

Geniş eşleşme nedir?

Geniş Eşleşme; Google Adwords üzerinden yapılacak reklam kampanyalarında, belirtilen anahtar kelimelerde bulunan alternatif varyasyonları bir araya getiren yapılandırmalara verilen isimdir.

Geniş eşleşme nasıl çalışır?

Geniş eşleşme, en temel anlamıyla Google’ın kullandığı semantik yapısı içerisinde yapay düşünen bir algoritma ile çalışmaktadır.

Geniş eşleşme nasıl kullanılır?

Geniş eşleşmeyi kullanabilmek adına ilk yapmanız gereken; kendinize bir gmail hesabı oluşturmak buna ek olarak Adwords üzerinden bir reklam kampanyası oluşturmak olacaktır. Eklemek istediğiniz anahtar kelimeleri ek olarak türevi kelimeleri dahil ederek, kaydet butonuna basınız.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.

avada 7.4payu wordpressarama motorlarına toplu kayıtsosyal medya dijital pazarlamaquick adsensetheme builder elementorseo sıra bulucuh5p wordpresswebpack wordpressdijital reklam ajanslarıgoogle ilk adı nedirgoogle ile görsel aramaduckduckgo nedirdijital pazarlama yönetimiwordpress frontpagekreatif ajanslarpazarlama stratejilerigoogle görüntü ile aramagoogle aramalarda görünmegoogle ilk adi ingilizcesiseo eget_the_category wordpressgoogle nin anlamıseo arama motoru optimizasyonustratejik marka yönetimiweb tasarım siteleriseo internetsistrix vs semrushwp projectdashboard woocommerceanadolu üniversitesi sosyal medya yöneticiliğidijital web tasarımtheme wordpress free 2020sosyal medya siteleri nelerdirsosyal medya tvgoogle arama motorunda en çok arananlargoogle arama çubuğu eklemegoogle aramaseo onaddthis wordpressboğaziçi dijital pazarlamaphpstorm wordpressiletişim uzmanlığıayhan seotinypng wordpressmedya planıwordpress woocommerce theme freewordpress architecture themedijital pazarlama uzmanlığıpage builder elementorataşehir web tasarım firmalarıwordpress booklyfilezilla wordpresssayfa içi arama motoru htmlweb sitesi programlamagoogle gelişmiş arama motoruseo ultimateyazılım web sitesiseo weSosyal Medya İçerik Yönetimi İletişimwordpress personal themetf seowordpress mugoogle da görsel aratmaelementor homepageseo off siteweb site firmalarıwordpress 5.4seo all in oneamp woocommercetheme premium wordpresswoocommerce theme elementorSosyal Medya Yönetimi Ajansgsap wordpresskaliteli web tasarımwp page bakeryinternette pazarlama ve sosyal medya stratejileriücretsiz arama motorlarına kayıtget_field wordpressvideojs wordpressrt theme 18sosyal medya pazarlama stratejisiwidget wordpressdetaylı arama googlereklam ajansıodoo seozendesk wordpresswordpress admin panelibackupbuddy wordpress