Etiketler sıralama üzerinde etkili mi?

Etiketler sıralama üzerinde etkili mi?

Arama motorlarında öne çıkmak için yazılarımızda ve içeriklerimizde etiket kullanımları yapıyoruz peki bu ne kadar etkili bir işlem? Bu sorunun cevabını Google çalışanı John Mueller yanıtladı.

John Mueller Kimdir? Google’daki Görevi Nedir?

Etiket nedir?

Etiket, içeriğinizin sitenizin içerisindeki diğer benzer içerik ile bağlantısını yapma yoludur. Asıl amacı benzer yazıları birbirleri ile bağlayarak etiket sayfasında göstermektir. Ziyaretçileriniz içeriğinizi okuduktan sonra etiketler aracılığı ile aynı konu veya örnek olarak “iPhone batarya sorunu” hakkında diğer yazıalrı görmek için kullanması için sitelerimizde yer alır. Örnek verdiğimiz etiketin sitenizde Kategori olmasına gerek yoktur bu yüzden etiket olarak kullanırız.

Fazla etiket kullanımının geçmişi ve zararları

Etiketler geçmiş dönemde SEO için büyük oranda manipüle edildi. Bu manipülasyon ise şöyle ilerledi; Arama sonuçlarında daha fazla görünmek için bir içeriğe 50-60 gibi uçuk sayıda etiket girildi. Arama sonuçlarında 50-60 farklı sorguda tek bir içeriğin öne çıkması için önemli bir yol olarak görülüyordu. Ama geçmişte gelen Google güncellemesi ile bu yöntemi uygulayan sayfalar birden sıralama düşüşleri yaşamaya başladı. Bunun sebebi ise etiket sayfalarında sadece içerik sergileniyordu 50 etiket sayfasında tek bir içeriğin olması 50 sayfayı da tekrarlanan içerik olarak algılattı. Bu yöntem ile sitelerin spam yaptığı çok kolay şekilde anlaşıldığı için bunu uygulayan siteler Google tarafından cezalandırıldı.

Doğru etiket kullanımı nasıl olmalıdır?

Doğru etiket kullanımı ile sitenize katkı sağlayabilirsiniz. Yanlış yapıldığı taktirde yinelenen içerik olarak algılanabileceğini unutmayın. İçeriklerinizde etiketleri sınırlı tutun en fazla 5-6 adet kullanmaya çalışın. Kullandığınız etiketleri takip edin yeni içeriklerinizde geçmişte kullandığınız etiketleri kullanmaya özen gösterin bu sayede etiket sayfasının içeriği tazelenmiş olacak ve site içerisinde gezinti yapan ziyaretçiniz benzer yazıya geçiş yapacaktır. Etiket kullanımını alternatif kategori olarak düşünebilirsiniz hem kategori hem de başlık olarak planlarsanız daha verimli sonuçlar alırsınız.

John Mueller etiketler hakkında ne düşünüyor

Etiketler için özel bir çalışma olmadığını belirten Mueller kullanımının şart olmadığını ancak etiketler aracılığı ile diğer makalelerinize ulaşabiliriz dizine ekleyebiliriz diye durumu açıkladı. Ekleme olarak etiketlerin özel bir büyüsü yok sadece daha fazla sayfa oluşturur dedi.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.