En İyi 10 Freelancer Sitesi

En İyi 10 Freelancer Sitesi

İnternet kullanımının yaygınlaşması freelance çalışanlara yepyeni bir imkan da yarattı. Freelance iş arayan ve freelance iş yaptırmak isteyen kişilerin buluştuğu platformların sayısının da son yıllarda arttığını görüyoruz. Günümüzde çok sayıda kişi uzmanlığını bu platformlarda pazarlıyor ve yüksek miktarda para da kazanabiliyor. Siz de evinizden çalışmak ya da ek iş yapmak istiyorsanız para kazanabileceğiniz en iyi 10 freelancer sitesi listemizi inceleyebilirsiniz.

Freelance çalışma modeli yurt dışında oldukça yaygın bir
modelken son dönemde ülkemizde de benimsendi. 2020 Mart ayında hayatımıza bomba
gibi düşen ve hepimizin düzenini alt üst eden Covid-19 salgını da freelance iş
modelini destekledi diyebiliriz. Artık birçok kişi evinde kendi uzmanlığı olan
işleri yapıyor.

Bu yazımızda inceleyip listelediğimiz para kazanabileceğiniz en iyi 10 freelancer sitesi sizin için de yeni iş fırsatları yaratabilir.

En Büyük Freelancer Sitesi: Fiverr

Freelance çalışanlar için global iş imkanları sunan Fiverr’da iş arayanlar hizmet verdikleri alanları listeleyerek kaydını yaptırıyor. İşveren kişiler de bu listelerden uygun bulduğu kişilere tekliflerini iletiyor. Fiverr’ın en güzel yanı ödeme sistemidir. İşe başlamadan önce Fiverr tarafından ödeme tahsil ediliyor. İş bitiminde de freelancera ödemesi aktarılıyor. Yani freelancer yerine ödemeyi garanti altına alıyor. Fiverr’ın tek kötü yanı rekabetin çok fazla olması.

Instagram

Hepimizin bir hesabı bulunan Instagram da freelance para kazanabileceğiniz bir platform. Takipçi sayısı fazla olan kişiler influencer olarak çok güzel paralar kazanıyor. Reklam, ürün tanıtımı, viral reklamlar ile Instagram sayesinde para kazanabilirsiniz. Ayrıca Instagram’da butik işletme hesapları ile ürün satışı yapmanız da mümkün. Eğer takipçi kazanmak için ayıracağınız zamanınız ve enerjiniz varsa, kendinizde bu potansiyeli görüyorsanız Instagram’dan para kazanmayı mutlaka denemelisiniz. Freelance sitelesi denilince pek akla gelmez ama güzel bir gelir kapısı olarak bilinmektedir.

YouTube

Freelance para kazanmak denilince akla ilk gelen şey YouTuberlık oluyor. Günümüzde YouTube için içerikler üretip para kazanmanız mümkün. Ancak eskisi kadar kolay değil. İçerik üreten sayfaların artması ne yazık ki rekabeti çok zorlaştırdı. Bu durum izlenme sayılarını da doğrudan etkiliyor. YouTube’dan kazanılan para, izlenme sayıları ile gerçekleşiyor. Daha sonrasında da fenomenliğe kadar ilerliyor. Fenomen olduktan sonra marka iş birlikleri ve reklamlar ile de kazanç sağlayabiliyorsunuz. Danla Biliç, Enes Batur gibi.

Bionluk

Bionluk Türkiye’de freelance çalışan kişilerin sürekli
kullandığı bir site. Tıpkı Fiverr gibi bir işleyişi var. Alıcı ve satıcı olarak
iki farklı hesap oluşturabiliyorsuz. Satıcı profilinizde uzmanlığınıza uygun iş
ilanları açıyorsunuz ve size uygun iş arayanların ilanları da sizin ana
sayfanıza düşüyor. Siz de uygun bulduğunuz ilanlara teklif veriyorsunuz. Bazen
de alıcılar sizin ilanınıza özel olarak size mesaj atıp teklif istiyor.
Özellikle grafik tasarım, video montaj, seslendirme gibi alanlarda hizmet veren
çok sayıda freelancer bulunuyor.

Bionluk’ta ödeme sistemi de oldukça güvenli. İş anlaşması yaptıktan sonra alıcı ödemeyi yapıyor ve Bionluk havuzunda para muhafaza ediliyor. İş tesliminde de freelancer’ın hesabına aktarılıyor. Yüzde 2’lik bölümü komisyon olarak Bionluk kendisine alıyor. Bionluk işleyiş olarak çok güzel ve güvenli ancak kullanıcı sayısı çok fazla. Bu nedenle de ucuza kalitesiz iş yapanlar rekabeti zorluyor. Türkiye’de ki en büyük freelance siteleri sıralamasında ilk sıralarda yer alıyor.

Sadeceon

SDC Bilişim Hizmetleri ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından kurulan Sadeceon sitesi de Bionluk benzeri bir sitedir. Sosyal medya hesaplarına takipçi satan da var, grafik tasarım ve video montaj işi yapan da. Sadeceon Bionluk gibi sıkı kurallara sahip değil. İlan açmak ve müşteri ile görüşmek daha kolay.

Uzmankirala

Uzmankirala sitesi MEGAHAND Bilgi Teknolojileri San. ve Tic. LTD. ŞTİ. tarafından 2014 yılında kurulmuş bir freelancer platformudur. Alıcı ve satıcı olarak profiller oluşturabildiğiniz sitede alıcılar taleplerini belirtiyor, satıcılar da buna göre teklif iletiyor. Bahsettiğimiz diğer siteler gibi bir işleyişi var. İş sonunda da her ödemeden belli bir miktar komisyon Uzmankirala’nın oluyor.

Freelancer

Freelancer, 47 milyon kayıtlı kullanıcısı olan global olarak çalışan en büyük freelance iş platformudur. Hergün binlerce iş ilanı ve proje ilanı ile karşılaşmanız mümkün. Rekabet fazla olduğu için fiyat çekişmesi de fazlasıyla yaşanıyor.

Aquent

Alanında en az iki yıl deneyimi olan kişilerin çalışabildiği Aquent de bir diğer freelancer platformudur. Özellikle dijital pazarlama konusunda uzman olan birçok kişi ile çalışmaya imkan tanıyor. Aquent, profesyonel iş yaptırmak isteyen kişilerin tercihi oluyor çünkü fiyatlar da oldukça yüksek.

R10

R10 bir forum sitesi olsa da metin yazarlığından yazılıma, takipçi satışından dijital pazarlamaya kadar çok sayıda iş imkanı da sunuyor. Bilgi paylaşımı da yapılan bu sitede ödeme konusunda sıkıntı yaşayabiliyorsunuz. Güvenilir satıcı ve alıcı bulmak biraz şansınıza bağlıdır.

Udemy

Türk girişimci Eren Bali tarafından kurulan bu platformda
online kurslar açabiliyorsunuz. Uzman olduğunuz bir alanda videolar hazırlayıp
kursiyerlere dersler verebiliyorsunuz. Tasarım, pazarlama, kişisel gelişim gibi
birçok alanda eğitimler verilmektedir. Şu anda da yaklaşık 40 milyon
kullanıcısı bulunuyor.

Para kazanabileceğiniz çok sayıda freelancer platform
bulunuyor. Biz sizlere en güvenilir ve bilinen olan siteleri açıklamaya çalıştık.
Freelance çalışan kişilerin tercih ettiği diğer platformları ise şu şekilde
sıralayabiliriz:

 • Upwork
 • Toptal
 • Simply Hired
 • PeoplePerHour
 • Aquent
 • Crowded
 • The Creative Group
 • 99Designs
 • Nexxt
 • Writer Access
 • TaskRabbit
 • Skyword
 • Designhill
 • Guru
 • Hireable
 • FlexJobs

Yazımızı kapsamlı olarak okuyarak size en uygun freelancer sitelerini tespit edebilir ve internetten para kazanabilirsiniz.

Dijital Pazarlama ile ilgili tüm gelişmeler bu blogda!

Evden çalışarak para kazanabilir miyim?

Yazımızda bahsettiğimiz platformlara üyelik oluşturup kendi uzmanlığınızda freelance işler yapabilir, para kazanabilirsiniz.

Sosyal medya platformlarından freelance para kazanabilir miyim?

Elbette, Instagram, YouTube, Facebook üzerinden ürün satışı ya da reklam yaparak para kazanabilirsiniz.

En iyi freelancer sitesi hangisidir?

Bu sorunun cevabı sizin deneyimlerinize bağlıdır. Her site farklı alanda iş potansiyeli barındırıyor. Ödeme konusunda güvenilir olan siteleri tercih etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

SEO hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.