En Çok Yapılan 10 Google Tag Manager Hatası

En Çok Yapılan 10 Google Tag Manager Hatası

Google Tag Manager, web sitesine sahip olan herkesin kuşkusuz ki kullanması gereken bir araç. Nitekim efektif bir şekilde kullanıma olanak tanıyan uygulama, siteniz için uyguladığınız gelişim stratejilerini takip etmenizi sağlar. Nasıl mı? Siteye eklediğiniz etiket ve scriptler ile. Bu etiketler sayesinde web sitenize gelen ziyaretçi hareketlerini takip edebilirsiniz. Daha sonra bu takip ile edindiğiniz bilgiler ile müşteri davranışlarını analiz edebilirsiniz. Google Tag Manager bu etiketleri düzenlemenize, tetiklenme zamanını ayarlamanıza yardımcı olur. Geniş bir kullanım yelpazesine sahip Tag Manager, sadece web siteleriniz için değildir. Mobil uygulamalarınız da kullanabilirsiniz. En çok yapılan 10 Google Tag Manager hataları başlıklı yazımızla, uygulamayı daha etkin bir şekilde nasıl kullanabileceğinizi öğrenebileceksiniz. Google Tag Manager Nedir? adlı yazımıza göz atarak, Google Tag Manager bileşenleri hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Google Tag Manager Nasıl Kullanılır?

Google Tag Manager kullanması oldukça kolay bir sisteme sahiptir. Kullanmak için Google Tag Manager’i kurduktan sonra bilişim elemanlarına bile ihtiyaç duymadan etiketlerinizi yönetebilirsiniz. Google Tag Manager’in nasıl kullanıldığına gelince aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır:

 • Öncelikle bir Google Tag Manager hesabı oluşturmalısınız.
 • Daha sonra bir Google Tag Manager etiketi oluşturmalısınız.
 • Bu etiketi web sitenizin her sayfasına eklemeniz gerekir.
 • Artık kullanmak istediğiniz tüm etiketleri Google Tag Manager hesabı üzerinden ekleyebilirsiniz.

Google Tag Manager Kullanırken En Çok Yapılan 10 Hata

Uygulama kullanımında deneyiminiz azsa hata yapmanız olasıdır ancak size sunacağımız çözüm önerileriyle bu hataları kolaylıkla giderebilirsiniz. Şimdi yazımızın ana konusu olan Google Tag Manager hataları ve çözümlerini birlikte inceleyeceğiz. 

1- Google Tag Manager Hesabınızın Yanlış Olması

Yanlış Google Tag Manager hesabına girmek, kulağa olası gelmese de en sık yapılan hatalardan biridir. Genellikle birden fazla web sitesi olan kişiler girmesi gereken hesap yerine diğer hesabına giriş yapabilmektedir.

Yanlış hesaba giriş yaparsanız genellikle şu iki sorun karşınıza çıkar:

 1. Ön izleme görememe
 2. Hata ayıklama modunu görememe

Bu iki hatayı alıyorsanız, kod bütünündeki izleme kimliğini kontrol edin. Google Tag Manager kimliğiniz ile birbirini tutmuyorsa yanlış hesaptasınız demektir.

2- Önizlemeleri Kontrol Etmeme

Önizleme alma, Google Tag Manager’de bir etiket eklerken yapmanız gereken eylemlerden biridir. Örneğin, bazı zamanlarda tetikleyici hata verebilir. Bunun gibi başka sorunlarla da karşılaşmamak için Önizleme yapmanız yeterlidir. Böylece yaptığınız değişikliklerin web sitenizdeki etkisini görebilirsiniz.

3- Hiç veya Çok Az Veri Alma

Web sitenize eklediğiniz etiketleri ve tetikleyicileri bitirdikten sonra veri almaya başlarsınız. Eğer veriler çok az geliyor veya hiç gelmiyorsa bir sorun var demektir. Bu sorun genellikle “Konteyner Yayınlanmadı Hatası” dolayısıyla gerçekleşir. Bu hatayı da genellikle yapılandırmayı bitirdikten son “Gönder” tuşuna basmadığınızdan dolayı alırsınız.

En Çok Yapılan 10 Google Tag Manager Hatası 1

4- Sürekli Güncelleme Yapmak

Google Tag Manager hataları arasından belkide en sıklıkla yapılanı, çok fazla versiyon yayınlamaktır. Sık sık değişiklikler yapmak, Google Tag Manager hesabınıza fazladan yük bindirecektir. Bu noktada kullanım kaliteniz düşecektir. Bu hatanın önüne geçmek için, değişiklikleri yayınlamadan önce kontrol etmekte fayda vardır. Böylece güncellemeye gerek duymadan istediğiniz değişiklikleri yapmış olacaksınız.

5- Otomatik Veri Takibi Yapmak

Elbette veri takiplerinizi otomatik olarak gerçekleştirmeyi isteyebilirsiniz. Fakat otomatik veri takibi yapmak demek, aynı zamanda çok fazla event oluşturmak demektir. Çok fazla event oluşturmak da Google Tag Manager hesabınızı karmaşık hale getirebilir. Zaten Google Tag Manager sayesinde her veriyi otomatik takip etmeniz gerekmez. Bu hatanın önüne geçmek için event oluştururken iki kere düşünmekte fayda vardır.

6- Hata Ayıklama ve Önizleme Modunu Yanlış Kullanmak

Google Tag Manager, içerdiği hata ayıklama ve önizleme işlevleri sayesinde etiketleri kontrol etmenizi sağlar. Bir etiket seçip çalışıp çalışmadığını bu özellikler sayesinde görebilirsiniz. Uygulama üzerinde eğer bir etiket düzgün çalışmıyorsa bunu görebilirsiniz. Çalışmamasına neden olan şartlar kırmızı çarpı işareti ile gösterilir. Bu şartları düzelterek etiketin düzgün çalışmasını sağlayabilirsiniz.

7- İkincil Hata Ayıklama Araçları Kullanmamak

Google Tag Manager, yardımcı hata ayıklama programları kullanmanıza da olanak sağlar. En sık kullanılan uygulamalar yine Google’a ait olan Tag Assistant ve Google Analytics’tir. Bu iki uygulama da etiketlere ilişkin sorunları bulmanızda yardımcı olur. Bu araçları Chrome web tarayıcısına ekleyerek kolayca kullanabilirsiniz. Hata ayıklama programları ile hatayı tespit ederek çözüm yöntemleri bulabilirsiniz.

8- Önceki Veri Takip Programlarınızı Kaldırmamak

Çoğu kullanıcı, Google Tag Manager’den önce de veri takip programları kullanmaktadır. Yine etiketler kullanarak veri takibi yapan kişiler bu etiketleri kaldırmayı unutabilmektedir. Daha sonra Google Tag Manager’e geçerken bu eski etiketleri kaldırmamak, kullanım aşamasında size zorluklar çıkarabilmektedir. Bu nedenle önce eski etiketlerin hepsini kaldırmalısınız. Yeniden koymak isterseniz de şu aşamaları izleyebilirsiniz:

 • Eski etiketleri Google Tag Manager ile yeniden oluşturun.
 • Önizleme ve hata ayıklama modunu kullanarak gözden geçirin.
 • Eski etiketleri kaldırın.
 • Yeni etiketleri yayına alın.

9- Etiketlerde Yerleşik Değişkenleri Kullanmamak

Yerleşik değişkenleri kurmak, Google Tag Manager sayesinde gayet kolaydır. Yine de bazı kullanıcılar bu fonksiyonu ihmal edebilmektedir. Oysa yerleşik değişkenleri kullanmak oluşturulacak raporların içeriğini olumlu yönde etkilemektedir. Aynı şekilde, veri katmanları kullanmak da analizlerinizi daha değerli hale getirecektir.

10- Yazım Hatası Yapmak

Diğer Tag Manager hatalarına göre belki de en çok karşınıza çıkan hatalardan biri yazım hatalarıdır. Yazım hatası oldukça basit bir hata gibi gözükse de, etiketlerinizin çalışmamasına yol açar. Bu nedenle yazım hatalarına daima dikkat etmelisiniz. Bu kategoride sık karşılaşılan hatalar şunlardır:

 • Özellikle tetikleyici koşullarındaki ifadeleri düzgün yazmaya özen göstermelisiniz.
 • “Olayları Yoksay” seçeneğine ihtiyacınız olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
 • Değişken isimleriniz ile veri katmanı isimleriniz aynı olmalı.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.