E-ticaret pazarlama teknikleriyle adım adım sitenizin başarısını yükseltebileceksiniz. Detaylarıyla beraber bilmeniz ihtiyaç duyulan bütün e-ticaret ipuçları burada. Başarılı ve süratli satışlar meydana getiren bir e-ticaret sitesi için ne olursa olsun alanında ustalaşmış bir reklam ajansı ile çalışmanızı öneririz.

Düşük Maliyetli E-ticaret Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlama ve e-ticaret pazarlama teknikleri sandığınızdan daha düşük maliyetli olabilir. Rekabetin oldukca olduğu bir alanda, düşük maliyetli işler çıkartmak ara sıra gözünüzü korkutabilir. Ancak Google, doğal aramalarda kullandığınız tüm yöntemleri, e-ticaret siteniz için de kullanmanıza izin verir. SEO makaleleri, içerik yorumları ve içerik pazarlaması şeklinde çalışmalarla, başarıya ulaşmış e-ticaret pazarlama teknikleri oluşturabilirsiniz. Bunun için her vakit kullandığımız araçlardan faydalanmanız ehil olacaktır.

1. Sitenizi Arama İçin Optimize Edin

ilk başlarda dijital pazarlama ve e-ticaret sitelerinde en sık kullandığımız SEO aracına bakalım. Bildiğiniz suretiyle SEO yardımıyla doğal aramalarda ücretsiz olarak üst sıralara çıkmamız mümkün. Bunun için yalnıza anahtar kelimeleri kullanmanız ehil olacaktır. E-ticaret pazarlama teknikleri için de doğru SEO makaleleri kullanarak sıfır maliyetle sitenizi görünür hale getirebilirsiniz. Ayrıca rakiplerinizin sıralamasına tesir ederek onların gerilemesine sebep olabilirsiniz. Bu adımda, doğru ve ilgili anahtar kelimeler kullanmanız önemlidir. Google’da en sık aranan terimleri çözümleme edin. Ürününüz için kullanılan kelimelerin eş anlamlılarını da dikkat alın. Böylece arama sonuçlarında üst sıralara adım adım ulaşmış olursunuz.

2. Ürün Sayfalarına İncelemeleri Dahil Edin

E-ticaret pazarlama teknikleri içinde bir öteki strateji, ürün yorumlarıdır. Online alışveriş meydana getiren insanların nerede ise hepsi, ürün yorumlarını okur ve dikkate alır. Sahte yorumlar almış yada asla yorum almamış mamüllerin satılma payı öbürlerinden daha düşüktür. Bu yorumlar, ürün ve markanız ile alakalı malumat ihtiva eder ve güvenli olup olmadığını gösterir. Öte taraftan yorum kısmı, ürününüzün satılıp satılmadığını da göstermiş olur. Bütün bunlar yardımıyla, potansiyel müşteriniz, sizin hakkınızda bir karar alır. Ya alışverişi tamamlayıp yeniden ziyaret edecek yahut itimat kazanamadığından ötürü ilk ve son girişi olacaktır. Sonuç olarak, her ürün sayfasına ne olursa olsun yorum kısmını ilave edin ve düzmece yorumlardan kaçının.

3. İçerik Pazarlamasını Kullanın

Dijital pazarlama ve e-ticaret çalışmalarında, içerik pazarlama açısından kendinizi geliştirin. Bunun için sitenize bir blog sayfası ekleyebilirsiniz. Ekleyeceğiniz blog yazılarıyla kullanıcılara, ürünleriniz ile alakalı bol miktarda bilgiler verebilirsiniz. Ayrıca, benzer mevzularda yazılar ilave ederek çemberi genişletebilirsiniz. Böylece, alanında bilinçli ve gelişmiş bir görünüme haiz olursunuz. İçerik pazarlamasının bir öteki faydası, arama sonuçlarında sizi daha sık görülür kılabilmesidir. Şöyle ki, yazdığınız yazılarda bulunan anahtar kelimeler yardımıyla arama sorgularına muadil gelme olasılığınız artar. İnsanların en oldukca neler aradıklarına Google Trends üstünden bakabilirsiniz. Bu bilgilerle, içeriğinizi ilgili anahtar kelimelerle oluşturur ve markanızı daha geniş kitlelere sunabilirsiniz. Elbette ki bu, ancak sitenizde yazacağınız blog yazılarıyla olmak zorunda değil. E-ticaret sitenizin haricinde da oluşturacağınız içerikle insanları, sitenize çekmeyi deneyebilirsiniz. Onların giriş yapmasını yada bülteninize abone olmasını sağlayabilirsiniz.

4. Konuk Gönderisi

Benzer sitelerden backlink alarak, e-ticaret pazarlama teknikleri geliştirebilirsiniz. Alakalı ve kaliteli sitelerle anlaşarak, kendi e-ticaret sitenize bağlantı vermelerini sağlayabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan nokta, itibarınızı zedelemeyecek ve sizi güzel tanıtmış olacak sitelerle çalışmak. Bu biçimde, potansiyel müşterilerinize ulaşmak için yeni kanallara haiz olursunuz.

5. Sosyal Medya Pazarlamasına Önem Verin

Sosyal medya, Dijital pazarlama ve e-ticaret alanında sizi destekleyen mecralardan oluşur. Burada markanıza oluşturacağınız hüviyet yardımıyla, bilinirliğinizi ve satış oranlarınızı arttırabilirsiniz. Özellikle, Instagram, Facebook ve Pinterest şeklinde toplumsal medya uygulamaları sizi, potansiyel kullanıcılarınıza daha süratli ulaştırabilir. Sosyal medyayı yalnızca bir pazarlama aracı olarak kullanmanıza gerek yok. Sayfalarınızı, müşterilerinizle kontakt kurabileceğiniz ve hatta onların fikirlerini alabileceğiniz bir yere çevirebilirsiniz. Her koşulda işinize yarayacak bu toplumsal medya platformları, e-ticaret teknikleri açısından en kuvvetli silahınız olabilir.

6. Influencer’ların Sizin İçin Çalışmasını Sağlayın

Günümüzün yeni reklam aracı olan influencer’lar, sizin için başarıya ulaşmış bir dijital pazarlama ve e-ticaret stratejisi olabilir. Markanızın tanıtımı için oldukca yararlı olacaktır. Influencer’ın bir ürün yada hizmeti sevenlerine göstermesi, tanıtılan marka için itimat oluşturur. Öte taraftan markaya, birçok potansiyel kullanıcıyla randevu şansı verir. Bu biçim reklam emek harcamaları için influencer’lar ile iletişime geçmeniz ehil olacaktır. Karşılığında sizden belli bir miktar ücret ödemenizi yada ürün armağan etmenizi isteyebilirler. İlk etapta milyonlarca takip edeni olanlar yerine, daha azca takipçiye haiz influencer’larla ortaklık yapmanızı öneririz. Eğer markanız yeni ise, bu vaziyet sizin için daha basit ve süratli işleyecektir.

7. E-posta Pazarlamasına Başlayın

En bilindik e-ticaret pazarlama teknikleri içinde yer edinen, e-posta pazarlamasında yer alın. Oluşturacağınız e-posta bülteni yardımıyla potansiyel müşterilerinizi geri kazanabilir yada markanız ile alakalı tanıtımlar yapabilirsiniz. Ayrıca tasarımıyla dikkat çeken bir bülten oluşturursanız, e-postanın açılma olasılığını arttırmış olursunuz. Sizi spama düşürmeyecek içerikler oluşturmalısınız. Kullanıcıları sıkmayacak biçimde muayyen aralıklarla bülten paylaşmayı deneyebilirsiniz. Net ve ilginç bir bülten ile kullanıcılarınızın sitenize geri dönmesini ve hatta alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz.

8. Instagram Hesabınızı Alışverişe Uygun Hale Getirin

Instagram hesabınızda alışveriş hususi durumunu açarak, e-ticaret pazarlama teknikleri açısından markanızı daha üst bir sıraya yükseltebilirsiniz. Ürünlerinizi ilginç içeriklerle sayfanızda paylaşarak satışlarını hızlandırabilirsiniz. Postlara ekleyeceğiniz etiket özelliği yardımıyla, kullanıcılar, ürünleriniz ile alakalı daha çok bilgiye haiz olabilecek ve alışveriş işlemini hızla bitirebilecek. Öte taraftan, böylesi bir çalışma, Instagram sayfanızı daha ustalaşmış gösterecektir.

PPC E-ticaret Pazarlama Stratejileri

PPC ( Pay Per Click) özelliği, dijital pazarlama ve e-ticaret reklam emek harcamaları esnasında işinize yarayacak bir faktördür. Reklamlarımız için ayırmış olduğumuz bütçeyi en bereketli biçimde kullanmak isteriz. Bu nedenle PPC, bütçemizin verimliliği için bir seçenek olabilir. Yalnızca tıklandığında ödeme yaparak, ancak ilgili kullanıcılar için masraf yapmış olursunuz. Öte taraftan reklamın yalnızca gösterilmesi niteliğinde herhangi bir masraf yapılmaz. Bu da, reklamınızı bulan sadece ilgilenmeyen kullanıcılar için ödeme yapmanızı gerektirmez.

9. Google AdWords

En kullanışlı e-ticaret pazarlama teknikleri içinde yer edinen Google Adwords ile markanızı tanıtın. Burada kullanacağınız ilgili anahtar kelimeler yardımıyla potansiyel kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Öte taraftan sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını Google Adwords yardımıyla yükseltebilirsiniz. Markanızla ilgili olan anahtar kelimeleri bulun ve doğru kitlelere reklam vermeye başlayın. Bu alanda yapmış olduğunuz çalışmalardan en çok verim alabilmek için ne olursa olsun ustalaşmış Google Reklam Ajansı ile çalışmalısınız.

10. Facebook ve Instagram Reklamları

Dijital pazarlama ve e-ticaret alanında, Facebook ve Instagram reklamlarından faydalanmanızı öneririz. Bu mecralarda vereceğiniz reklamlarla, potansiyel kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Yapacağınız doğru hedeflemelerle markanızın bilinirliğini arttırabilirsiniz. Öte taraftan, sayfanıza trafik çekerek satışlarınızı arttırabilirsiniz. Bu noktada kullanacağınız içerik oldukca önemlidir. Sattığınız ürün oldukca güzel ve kullanışlı olabilir sadece görsel açıdan eksikse satışlarınız negatif yönde etkilenebilir. Doğru içerik planlaması yaparak kullananların dikkatini vereceğiniz reklamlarla çekmeye çalışın.

11. Sponsorlu Pinler

E-ticaret pazarlama teknikleri yalnızca Facebook yada Instagram için geçerli değildir. Pinterest üstünden vereceğiniz reklamlarla da yeterince başarı sağlayabilirsiniz. Ürünlerinizin olduğu resimlere sponsorlu pinler ilave ederek yeni satış pazarlama stratejileri geliştirebilirsiniz. Bu pinler yardımıyla potansiyel kullanıcılara ulaşabilirsiniz ve satış hızınızı da aynı miktarda arttırabilirsiniz. Ancak yeniden dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan nokta görsellerin kaliteli ve ilginç olmasıdır.

12. Yeniden hedefleme

Yeniden pazarlama sıkça kullanılan bir dijital pazarlama ve e-ticaret tekniğidir. Potansiyel müşterilerinize yeniden ulaşarak onları geri kazanmanız için birebirdir. Ancak bu aşamada olabildiğince ilginç olmalısınız. Oluşturacağınız kampanya ve fırsat indirimlerle kullanıcıları kendinize hızla çekebilirsiniz. Böylece sitenize girmiş fakat alışveriş yapmadan çıkmış kullanıcıları yeniden sepete ürün eklemesi için ikna etmiş olursunuz.

Yüksek Teknolojili E-ticaret Stratejileri

Teknolojiyi son noktasında kullanarak, dijital pazarlama ve e-ticaret alanında ön plana çıkabilirsiniz. Ortalama reklam bütçelerinden daha maliyetli olan bu araçlar yardımıyla, marka kalitesi son aşama artar. Öte taraftan kullanıcılarınıza kaliteli bir hizmet sunar. Bütün bunlar yardımıyla rakip markaların önüne geçebilirsiniz.

13. Push Bildirimleri İçeren Bir Uygulama Geliştirin

Web sitenizi bir uygulamayla taçlandırmak son aşama başarıya ulaşmış e-ticaret pazarlama teknikleri içinde yer alır. Oluşturacağınız bu tatbik yardımıyla kullananların size daha huzurlu ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca push bildirimleriyle kendinizi muayyen aralıklarla hatırlatabilirsiniz. Öte taraftan kullanıcının sizinle tertipli bir münasebet halinde olmasını sağlayabilirsiniz. Müşterilerinize nazaran tasarlayacağınız, kullanıcı dostu bir uygulamayla satışlarınızı hızlandırabilirsiniz. Özellikle mobil uygulaması olacağından tıklama olasılığı bilgisayar ortamından daha yüksek olacaktır.

14. Sanal Gerçeklik Teknolojilerini Hedefleyin

Dijital pazarlama ve e-ticaret alanında sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak kullanıcılarınıza benzersiz bir tecrübe sunabilirsiniz. Örneğin giyim satıyorsunuz ve müşterilerinize giysisi almadan ilkin onlara yakışıp yakışmayacağını gösterecek bir sanal gerçeklik kullanabilirsiniz. Kullanıcının resmini isteyerek alacağı giysisi resme entegre edebilirsiniz. Böylece yüksek bir kullanıcı memnuniyeti elde edersiniz. Bu biçim uygulamalarla müşterilerinize daha kaliteli bir hizmet sunabilirsiniz.