Haftanın başında Elon Musk‘ın Lex Fridman ile yaptığı röportajda SpaceX’in 10 yıl içinde insanları kızıl gezegen Mars’a indireceğini söylediğini ve yolculuğun yeni tür uzay aracı Starship ile yapılması hedeflendiğini söylemiştik. Bu, Musk’ın Mars’ı kolonileştirme projesiyle ilgili olan son gelişme olarak kayıtlara geçti. Yani insanların gezegene ne süre ayak basacağına dair tarih verdi. 

Çılgın mi yoksa zeka mi olduğu çok kere tartışılan Elon Musk, bu planı bundan yedi yıl önce duyurmuştu. Ama Mars’a gitmeyi hayal etmeye 2002’de Mars ve Ay’a insan taşınmasını mümkün ve yerinde fiyatlı ışık halkası getirmek için kurduğu SpaceX ile başlamıştı. Bilim kurgu kitaplarına ve filmlerine konu olan Mars’ın kolonileştirilmesi fikri birçokları için hala uçuk bir hayal olsa da uzakta gezegenlerde koloni kurmak isteyen Elon Musk için bu peşinden koşulması gereken bir kasıt. Deli iş insanın planları istediği gibi giderse  2050 yılına değin 1 milyon insanı Mars’a yerleştirecek. Musk, Time’a  verdiği bir röportajda Mars’ta kendi kendini idame ettiren bir şehir halkı yapı etmek istediğini söyleyerek bunu fütüristik bir Nuh’un gemisi olarak tanımlamıştı.  

Nasıl başladı?

Elon Musk, 27 Nisan 2022’da attığı tweet’te Mars’a ilk uzay aracını 2022 yılında göndermeyi planladığını söylemişti. Musk, “İnsanlığın aleyhinde bugün iki yol var; Dünya’da sonsuza dek kalıp, soyumuzun kaçınılmaz tükenişini ummak veya uzaya seyahat yapıp, gezegenler aralarında hayatta kalabilen bir cins haline ulaşmak” diyerek projesinin çıkış noktasını anlatmıştı. 

Dragon 2 is designed to be able to land anywhere in the solar system. Red Dragon Mars mission is the first test flight.

— Elon Musk (@elonmusk) April 27, 2022

Bu açıklamanın iki ay ardından Musk, Vox Media’nın Code Conference adlı etkinliğinde konuşan Elon Musk, 2024’te Mars’a insanlı roketi ateşlemeyi ve 2025’te Mars’a iniş yapmayı planladıklarını açıkladı. İlk planı yedi sene ileri çekmiş oldu. Yani deyim yerindeyse ‘balık baştan’ kokmaya başlamıştı.

Üç ay sonradan ise bu konuyu ayağı yere basar ayla getirmek namına internetten canlı yayınlanan Meksika’nın Guadalajara kentindeki 67’inci Uluslararası Uzay Yolculuğu Konferansı’nda bir konuşma yaptı. Burada “Gezegenlerarası Nakliye Sistemi Projesi” hakkında data verdi. Musk, 10 yıl içinde kamu-özel ortaklığıyla Mars’a insan göndermek ve 200 bin dolarlık bilet ücretini karşılayanlar için bu gezegende kendi kendine yetebilen bir şehir koymak istediğini söyledi. İmkansız gibi görünen maksat birçok kişinin kafasını karıştırdı.

Bir süre gürültüsüz kalan Musk için Ekim 2022’de herkesi kafa karıştırıcı bir gelişme yaşandı. Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda (UUI) sürekli en uzun süre kalan 2. astronot unvanına sahip Kelly, Elon Musk’a yardım çıktı. Mars görevini duyduğunda konuya birazcık kesin olmama ile yaklaştığını söylese de vakit içinde Musk’ın bu misyonu gerçekleştirebileceği kanaatına varan isimler arasına girmiş oldu. 

Elon Musk'ın Mars planı nasıl şekillendi?

Yıl 2022 olduğunda gündeme ‘Mars’ta su bulundu‘ haberi düştü. Yer Alan su kütlesinin Grönland ve Antarktika’da bulunan buz tabakaları altında yer alan su kütleleriyle benzerlik gösterdiği söylendi. Bu epeyce manâlı bir buluş oldu. Çünkü su canlıların yaşaması için hayati öneme sahip. Bu gelişme beraberinde Mars’ta hayat olup olmadığına dair tartışmayı baştan alevlendirdi. 

Projenin baş araştırmacısı Roberto Orosei “Bu yalnızca küçük bir çalışma alanı, diğer yerlerde de yer altı sularının daha pozitif olabileceğini dikkate almak heyecanlandırıcı bir olanak” diyerek bu durumun önemini ortaya koymuştu. Benzer sene, NASA’nın son uzay aracı Insight, Mars’a iniş yaptı. Insight, NASA’nın kızıl gezegene son 6 yılda indirdiği birincil araç olma özelliği taşıyordu.

az kalsın bir sene sonradan Elon Musk, SpaceX’in Mars’a gitmek için tasarladığı bir roket olan Starship’in gelişimini hızlandırdığını ifade eden bir tweet attı. Starship yörüngeden döndükten sonradan insanların Mars için yer ayırmaya başlayabileceklerini söyledi. Starship’in SpaceX’in bir gün insanları ay ve Mars’a götürebileceği ve uyduları yörüngeye sokabileceğini belirtildi.

Bir taraftan SpaceX doğrusu kendinden beklendiği gibi Mayıs 2022’de tarihe geçti. SpaceX’in “Crew Dragon” isimli uzay mekiğiyle birincil insanlı uçuş denemesi başarı ile gerçekleştirildi. Aynı yılın Ağustos ayında şirketin değerlemesi 46 milyar dolara çıktı. 2022’in birincil aylarında bu sayı gelen yeni yatırım bir uçtan bir uca 74 milyar dolara ulaştı. Görünen o fakat Elon Musk’ın planları tutarsa insanlık Mars’a üçgenin taban olmayan kenarı basacak. Şirketin yatırım ve değerlemesindeki yükselişte insanların Musk’a bu konuda güvendiğini gösteriyor.

Peki neden Mars?

Dünya açık havada hayat var mı sorusu uzun senelerdir gündemi meşgul eden konulardan biri… Güneşe en yakın dördüncü gezegen olan Mars’a yerleşme fikri de ayrıca romanlara keza de filmlere ilham olmuş bir tema. dünyadan 225 milyon kilometre uzaklıkta olan gezegenin birincil haritası Johann Heinrich Mädler kadar çizildi. 10 yıl süren gözlemlerinin gerisinde haritanın 1840’ta çizildiği biliniyor. Güneş’e 230 milyon kilometre uzaklıkta bulunan Mars bu sayede dünyayla yerinde ısı derecesine sahip. Bir taraftan Dünya’da bir gün 24 saat iken, Mars’ta bir gün 24 saat 39 dakika.