Ekran görüntüsü alırken şayet de en can sıkan şeylerden biri aldığımız görüntüdeki bir takım bilgileri hemen saklayamıyor oluşumuz. Bizim için özel olan, herkesin görmesini istemediğimiz kısımları gizlemek için birçok vakit o bölümlerin üzerini çiziyoruz, oysa gerçi tam olarak istediğimiz gibi olmuyor veya en iyi ihtimalle ekran görüntüsü çirkin bir ayla dönüşüyor. Görüntüleri bulanık ülkü getirmek de bir çözüm, lakin bunu seri ve basit bir şekilde yerine getirmek için içten arabulucu bulmak gerekiyor. ZeroBlur adlı bedava tarayıcı eklentisi de bu noktada devreye giriyor. 

Google Chrome, Microsoft Edge ve Mozilla Firefox tarayıcıları için mevcut

ZeroBlur, iyice ücretsiz olarak hizmet veren bir eklenti. Google Chrome, Microsoft Edge ve Mozilla Firefox tarayıcılarında çalışan vasıta, bilgisayarınızda ekran görüntüsü alırken istediğiniz spesifik noktaları bulanık ayla dönüştürüyor. Dilerseniz yalnızca belirtilmiş bölümleri tek tıkla, dilerseniz de parçalı ekran görüntüsü alır gibi kayıtlı bir kısmı okunmaz ayla getirebiliyorsunuz. Aşağıya aldığım bir ekran görüntüsünün ayrıca bulanık keza de orijinal halini ekledim, incelediğinizde aramak istediğimi de ayrıntılı bir şekilde anlayacaksınız. 

Ekran görüntüsü alırken istediğiniz alanı bulanıklaştıran eklenti: ZeroBlur

ZeroBlur nasıl kullanılır?

ZeroBlur’ü göstermek da fiilen çok kolay. Eklentiyi tarayıcınıza indirdikten sonradan herhangi bir üyelik oluşturmanız gerekmiyor. Ekran görüntüsü alacağınız sayfaya geldiğinizde eklentiye tıklıyor, “Edit Blur” butonuna tıklıyor ve sağda çıkan menüden dilediğiniz düzenlemeleri yapabiliyorsunuz. Menüde yukarıda da bahsettiğim gibi kişiselleştirilmiş bulanıklaştırma seçeneği de mevcut, yani bu da o bölgeyi kendiniz belirlediğiniz bir opsiyon. Hem yakınlaştırma ve uzaklaştırma yaparak bölgeyi daha basit görmeniz de sağlanıyor. Diyelim oysa bir bölgede oynama yaptınız, o bölgenin üstüne gelip çöp kutusu işaretine tıkladığınızda yaptığınız eylemi geri alabiliyorsunuz.

Raslantı keşfettiğim ZeroBlur, özellikle bilgisayarda aldığım ekran görüntüleri konusunda bana fazlasıyla refah sağlıyor. Keza istemediğim bilgileri gizlemem kolaylaşıyor ayrıca de bunu yaparken ekstra araçlara gereklilik duymadan zamandan kazanıyorum. 

ZeroBlur’ün web sitesine buradan göz atabilir, Google Chrome için doğruca buradan indirebilirsiniz.