.edu uzantılı backlinkler, Google arama sıralamasına etki ediyor mu?

.edu uzantılı backlinkler, Google arama sıralamasına etki ediyor mu?

.edu uzantılı web siteler, resmi eğitim kurumlarına ait olduğundan dolayı diğer web sitelerine göre çok daha otoriter ve güvenilir olarak değerlendiriliyor. Peki, .edu uzantılı backlinkler gerçekten de arama sıralamalarına etki ediyor mu?

Alan adının yaşı Google sıralamalarına etki ediyor mu?

Google arama sıralamalarına etkisi olduğuna inanılan pek çok mit var. Ancak bu konularda Google cephesinden gelen resmi açıklamalar, sıralamalardaki algoritmaların daha net bir şekilde anlaşılmasını sağlıyor. Hükümetler, eğitim kurumları, resmi kurum ve kuruluşlar tarafından kullanılan internet sitelerinden web sayfalarına link verilmesi, sitelerin otoriter olmasına katkı sağlıyor. Ancak arama sonuçlarında bu uzantılı sitelerin etkisi yaklaşık 15 yıl önce büyük oranda ortadan kaldırıldı. 2010 yılında Matt Cutts tarafından yapılan açıklamalarda “Bir siteye giden bağlantıların sayısına ve kadar saygın olduğuna bakabilirsiniz. Ancak bağlantıların .gov ya da .edu’dan gelmesi gerçekten önemli değil. Bu Twitter ya da Facebook için de geçerli.” denilmişti.

.edu bağlantılarının diğer sitelerden farksız olduğunu söyleyen Google, bu noktada uzantılar dışında siteye bağlantı verilen sayfa, bağlantı alan sayfa ve sitelerin mevcut durumuna göre bir değer sunuyor.

Yorum için boşa zaman harcamayın!

Google, sitelerden alınacak bağlantılarda ilişkiyi ön plana çıkarıyor. Bir okuldan eğitim alan bir öğretmenin bu okul sitesinden kendi mesleğine yönelik alacağı bağlantının çok kıymetli olduğunu vurgulanırken, hiçbir ilişiği bulunmayan kişiler için yorum bağlantısı alma gibi durumların bir değerinin olmadığı belirtiliyor. “.edu bağlantıları kazanmıyorsanız (yani, satın alıyorsanız veya bunun yerine yorum gönderiyorsanız), bu bağlantının sizin için sahip olabileceği potansiyel değer boşa harcanır. Google tarafından yapılan bu açıklama son olarak John Mueller tarafından değerlendirildi.

“Google’ın içerik kalitesini değerlendirmek için sahip olduğu çeşitli uzmanlık, yetkinlik ve güvenilirlik sinyallerinin tümü göz önüne alındığında, algoritmanın bir .edu sitesinde bile düşük kaliteli içeriği algılaması muhtemelen oldukça kolaydır. Bir şekilde bağlantı almayı başardıysanız, bağlantının göz ardı edilme ihtimali dahi var.” diyen Mueller, bu konuda Google’ın tutumunu da net bir şekilde ortaya koydu.

.edu bağlantıları, uzantıdan bağımsız bir şekilde bir siteden bağlantı alınmış gibi Google tarafından değerlendiriliyor.  Bu nedenle daha fazla bir kazanım ve avantaj elde edilmesi mümkün olmadığı gibi Google tarafından sunulan önerilere göre bir bağlantı almak çok daha uygun görünüyor. Bir sıralama kriteri olmadığı için .edu yerine güçlü ve fayda sağlayacak bağlantılar, siteler için daha fazla fayda sağlayabilir.

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.