Bu yazımızda, E-tecim satış arttırma iyi mi gerçekleşir ve incelikleri nedir, bunlara değineceğiz. Özellikle e-tecim alanıyla ilgileniyorsanız, aşağıda listelediğimiz mevzu başlıklarını ne olursa olsun bilmelisiniz. Böylece başarıya ulaşmış bir e-tecim sitesine haiz olabilirsiniz. Daha fazlası için bir Dijital Pazarlama Ajansı ile iletişime geçerek, çalışmaya derhal başlamanızı öneririz.

E-Ticaret Satış Arttırma İçin A/B Testi

Son zamanlarda e-ticarette satış iyi mi arttırılır ve iyi mi yapılır benzer biçimde sorular merak konusu. Bunun nedeni yükselen bir e-tecim furyasının olmasıdır. Bu alanda başarıya ulaşmış olabilmeniz için yapabileceğin birçok teferruat vardır. Çok dikkatli çalışmalısınız. Eğer hedefiniz yüksek satışlarsa, potansiyel müşterilerinizi doğru anlamalısınız. Bu noktada sitenizde yapacağınız A/B testleri destek olacaktır. Testler ile sitenizde küçük değişimler yaparak en oldukça hangisinin işe yaradığını tespit edersiniz. Yani, ziyaretçilerinizin davranışlarına gore en oldukça etkileşim çeken ve çekmeyen unsurları sitenizde düzenleyebilirsiniz. Tasarım açısından birtakım resimleri yada sitenin temasını değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Ancak tek seferde tüm siteyi değiştirmemenizi öneririz. Çünkü bu halde hangi işlemin işe yarayıp yaramadığını net olarak anlayamayabilirsiniz. A/B kontrol cevabında elde edeceğiniz verilerle, e-tecim satış arttırma alanında bir adım daha ilerlemiş olursunuz.

E-Ticaret Satış Arttırma İçin Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medya, e-tecim satış arttırma şekillerinden biridir. Bu mecralarda etken olmaya itina gösterin. Müşterilerinizle kontakt halinde olabilir ve hatta onları daha iyi anlayabilirsiniz. Sosyal medyayı, markanız için yararlı olabilecek her açıdan kullanmaya çalışın. Hakkınızda yazılan fena yorumları dikkate alın ve ara sıra de onlara samimi cevaplar vermeye çalışın. Müşterilerinizle ilgilendiğinizi gösterin. Markanızı olabilecek en iyi ve net halde tanıtın. Böylece toplumsal medyanın katkısıyla, e-ticarette satış iyi mi arttırılır sorusunun yanıtını hızla bulmuş olursunuz.

Isı Haritaları

Isı haritasıyla, e-ticarette satış arttırma olasılıklarını yükseltebilirsiniz. Ziyaretçilerinizin, sitenizde geçirdiği süreyi, tıkladığı alanları ve en sık girmiş olduğu sayfaları tespit edebilirsiniz. Bunları size yayınlayan birtakım uygulamalar mevcut. Bunlar yardımıyla, ziyaretçilerinizin sitenizde nelerden hoşlandığını yada hoşlanmadığını kolayca görebilirsiniz. Öte taraftan, kullananların sitenize nereden geldiğini, hangi mecradan görüp tıkladığını görebilirsiniz. Bu bilgilerle, odaklanmanız ihtiyaç duyulan mecrayı bulabilir ve o alana yoğunlaşabilirsiniz. Ziyaretçilerinizin sitenizde neler yaptığını görmek, size, e-ticarette satış iyi mi arttırılır mevzusunda lüzumlu birçok bilgiyi sunar.

Potansiyel Müşteri Yaratımı İçin Çıkış Işık Kutusu

Exit lightbox olarak da malum fer kutusu, e-tecim satış arttırma mevzusunda atabileceğiniz hamlelerden biridir. Genelde sizi ilk defa tanıdığı olan ziyaretçiler için yararlı olabilecek bir işlemdir. Ancak öteki kullanıcılar için de çok yararlıdır. Pop-up gibi sitenizde, ziyaretçi ayrılmadan derhal ilkin görünür. Bu pop-up ile kullananların bilgilerini istersiniz. Alınan bu bilgileri, ileriki zamanlarda onlara hususi indirimler taktim etmek için kullanabilirsiniz. Böylece potansiyel müşterilerinizi geri kazanma şansına haiz olursunuz.

Upsell ve Cross-Sell (Çapraz Satış) Ürünleri

En iyi e-tecim satış arttırma şekillerinden biridir. Müşterilerin, aldıkları ürünün daha iyisini almaya karar vermeleri ve arkasından sizin onlara aldıkları ürünle ilgili öteki ürünleri göstermenize, çapraz satış denir. Bu yöntemle ilgili öteki ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz. Kısaca misal vermek gerekirse; Bir telefon alırsınız ve bir yıl sonrasında o modelin daha iyisini almaya karar verirsiniz. Ardından sitede karşınıza telefonunuzla ilgili, kılıflar, kulaklıklar, şarj kabloları benzer biçimde ek parçalar görürsünüz. Bu durumda satıcı Cross-Sell uygular. Size elinizdekinden daha iyi olan modelleri ve ihtiyacınız olabilecek yan ürünleri tanıtır. Öte taraftan, bu ek parçalara ekleyeceğiniz tenzilat seçimi fırsatlarla da satış işlemini hızlandırabilirsiniz.

Alışveriş Sepetlerini Tamamlayın

E-ticarette satış iyi mi arttırılır diye düşünürken karşımıza çıkan en büyük sorunlardan biri, sepette ürün bırakmaktır. Bazı kullanıcılar, sepetlerindeki ürünleri satın almadan siteden ayrılır. Bunun birçok nedeni olabilir. Mesela aynı ürünü başka bir sitede daha ucuza bulmuş olabilir yada kargo benzer biçimde ek ücretleri işlemin sonucunda görmüş olduğu için vazgeçmiş olabilir. Bu biçim durumlarda müşterinizi kaybetmemek için onlara sepetteki ürünlerini hatırlatmayı deneyebilirsiniz. Bunun için, e-posta gönderebilirsiniz. Ancak yollayacağınız bu e-postalar, müşterilerinizi geri getirebilmesi için dikkat cazibeli olmalı. Onlara ilk etapta sepetlerinde neleri unuttuklarını gönderebilirsiniz. Ayrıca hususi tenzilat kodları göndererek ürünleri satın almaları için teşvik edebilirsiniz. Dikkat cazibeli tasarımlar ve başlıklar kullanarak ziyaretçinizi geri kazanabilirsiniz.

Gelir Ortakları Bulun

E-tecim satış arttırma için kendinize gelir ortakları bulun. Bu ortaklar yardımıyla bilinirliğiniz artar. Ortaklarınıza yalnızca her satıştan muayyen bir komisyon vererek onları teşvik edebilirsiniz. Öte taraftan bu işlem, düzgüsel bir reklam maliyetinden daha düşük olacaktır. Gelir ortaklarınız yardımıyla satışlarınız daha basit bir halde artabilir. Böylece onlara vereceğiniz komisyon oranı, artan satışlar yardımıyla, reklam maliyetinden oldukça daha uyguna çıkar. Onları hem çevrenizden aynı zamanda muhtelif ortak sahalardan bulabilirsiniz. Ortaklarınıza ödemeleri tertipli oluşturmaya itina gösterin. Böylece emek harcama verimi artar ve satışlar da aynı miktarda büyür.

Yaratıcı Olun

Yaratıcılık e-tecim satış arttırma için çok önemlidir. Ürünlerinizi özenle sunun. Kalıplaşmış açıklamalardan ve başlıklardan uzak durun. Ürün detaylarına SEO uyumlu, günlük konferans diline müsait ve realist yazılar yazın. Ayrıca fotoğraflara da aynı derecede itina gösterin. Profesyonel çekimler kullanarak kaliteyi arttırın. Ürünlerinizin ayrıntılı görüntülerini kullanın. Böylece müşterilerinizin aklında sual işaretleri kalmasın.

Daha Fazla E-posta Abonesi Kazanma

E-posta abonesi ara sıra, e-tecim satış arttırma alanında, toplumsal medyadan daha yararlı olabiliyor. Sanılanın aksine, e-postalar hala alaka toplayabiliyor. Bunun nedeni, oradan sunduğunuz avantajlar, indirimler ve haberler. Bunları, toplumsal medya hesaplarınızdan yapmak sınırlıdır. E-posta gönderilerine, oldukça daha fazlasını güzel tasarımlarla sığdırabilirsiniz. Ancak tüm bunlardan ilkin, sağlam bir e-posta abonesine haiz olmalısınız. Abone sayılarınız arttıkça, potansiyel müşterileriniz de aynı miktarda artacaktır.

E-posta Kampanyalarınızı Geliştirin

E-posta kampanyalarınızı geliştirerek, e-ticarette satış iyi mi arttırılır mevzusunda ilerleme kaydedebilirsiniz. Abonelerinize göndereceğiniz e-postalar, dikkat cazibeli olmalı. Kullanıcılarınıza hususi olduklarını hissettirin. Onlara samimi bir üslupla yaklaşmayı deneyebilirsiniz. İlk abone olanlara “Hoş geldiniz” maili gönderebilirsiniz. Öte taraftan, muhtelif tenzilat kodları yada avantajları e-posta vasıtasıyla iletebilirsiniz. Sepetlerinde unuttukları ürünleri yada benzer ürünleri onlara önerebilirsiniz ve hatta onlara bu mamüller ile alakalı entresan bilgiler sunabilirsiniz. Abonelerinizi can sıkan gönderilerle boğmayın. Olabildiğince entresan ve dikkatli ilerleyin. Bu mevzuda esas hedefiniz, abone sayısını arttırmak ve onları kaybetmemek olsun.

İstek Listesini  Hatırlatan E-postalar Gönderin

Yukarıda da belirttiğim benzer biçimde, e-tecim satış arttırma için sepette unutulan ürünleri e-posta yöntemiyle hatırlatabilirsiniz. Ayrıca, dilek listesine eklenen ürünleri de ziyaretçilerinize yine gönderebilirsiniz. Çoğu vakit kullanıcılar, dilek listesine ekledikleri ürünleri unutur. Ancak bu durumu fırsata çevirerek, ürünleri unutan ziyaretçileri sitenize yine çekebilirsiniz. Buna ayrıca yeniden muhtelif indirimlerle müşterilerinizi daha süratli bir halde sitenize geri yönlendirebilirsiniz.

Müşterilerinizin İstediklerini Almalarını Kolaylaştırın

Sitenizin tasarımı, e-ticarette satış iyi mi arttırılır mevzusunda büyük bir rol oynar. Eğer ziyaretçi, sitenizde kayboluyorsa yada tasarımı onu uzaklaştırıyorsa, bu durum, satışlara yansır. İlk izlenim oldukça önemlidir. Kullanıcıya basit bir sayfa tasarımı sunun. Ürün açıklamalarını doğru ve lüzumsuz kelimeler kullanmadan girin. Güven uyandıran tasarımlar kullanın. Çoğu vakit, fena tasarımlı siteler, ziyaretçinin itimatını kazanamaz. Bu durumda kullanıcı siteden ayrılır ve büyük bir ihtimalle tekrar da girmez. Ürün kategorilerini doğru bir halde ayarlayın. Karmaşık menülerden uzak durun. Temel hedefiniz, potansiyel müşterinin, aradığını kolayca bulabilmesidir. Kullanıcı dostu bir tasarım, müspet bir kullanıcı deneyimi sunar.

Kullanıcıları Yorum Yapmaya Yönlendirin

E-tecim satış arttırma için kullananların yapacağı yorumlar sizi üst sıralara yükseltebilir. Çoğu müşteri, bir ürünü yada hizmeti satın almadan ilkin hakkında yorumları okumak ister. Değerlendirilmemiş mamüller, ilk etapta itimat kazanamaz. Bu nedenle, sitenizde yorum kısımları oluşturabilirsiniz. Ek olarak bu yorumlar, öteki potansiyel müşterileriniz için birer referans olacaktır. Ayrıca SEO açısından da içeriğinizi dolduran anahtar kelimeleri kazandırmış olur.

Reklam Harcamalarını Artırın

Google ve toplumsal medya alanlarında reklam vererek, e-tecim satış arttırma yöntemlerinizi geliştirebilirsiniz. Google Ads üstünden vereceğiniz reklamlar sizi, potansiyel müşterilerinize ulaştırır. Öte taraftan toplumsal medya üstünden vereceğiniz reklamlar da bir o denli müessir olacaktır. Reklam bütçenizi arttırdıkça, alacağınız verim artar. Böylece satışlarınız ve bilinirliğiniz hızla yükselir. Bu alanda, bilhassa doğru anahtar kelimeleri ve hedef kitleyi seçmeye itina gösterin. Ayrıca bu emek harcamalar için ustalaşmış bir toplumsal medya ajansı ve Google AdWords Ajansı ile ilerlemenizi öneririz.

Ziyaretçilerinizle Etkileşime Girin

Ziyaretçilerinizle iletişime geçerek, e-tecim satış arttırma işlemini hızlandırabilirsiniz. Onlarla muhtelif alanlardan iletişime geçebilirsiniz. Sosyal medyayı kullanarak, yorumlarına cevaplar verebilirsiniz. Ayrıca anketler oluşturarak görüşlerinizi yada fikirlerini alabilirsiniz. E-posta yöntemiyle da siteniz ve ürünleriniz ile alakalı bilgiler verebilirsiniz ve muhtelif fırsatlar oluşturabilirsiniz. Düzenli ve etken bir halde toplumsal medyayı kullanarak, potansiyel müşterilerinize daha yakın olabilirsiniz. Sonuç olarak, onlarla kuracağınız kontakt yardımıyla daha çok bilgiye haiz olabilirsiniz. Böylece sitenizi ve ürünlerinizi geliştirebilirsiniz.

Pazar Araştırması Yapın ve Gelecekteki Satışları Öngörün

Son olarak, e-ticarette satış iyi mi arttırılır sorusuna, iyi bir pazar araştırması olarak yanıt verebiliriz. Her vakit kendinizi geliştirin ve haiz olduklarınızın üzerine eklemeler yapın. Pazar araştırması yaparak, satış hacminizi geliştirecek mamüller bulmaya çalışın. Ayrıca, ekleyeceğiniz yeni mamüllerin işe yarayıp yaramayacağını anlamanız için birtakım denemeler yapabilirsiniz. Örneğin bir ürünü sitenize ilave edin fakat stokta olmadığını belirtin. Bunun üstünde şayet ürüne ön sipariş talebi gelirse, ürünün müsait olabileceğini görmüş olursunuz. Aksi takdirde, ürünü beyhude satın almamış olursunuz.

Bu yazımızla beraber artık e-tecim satış iyi mi arttırılır ve teknikleri nedir biliyorsunuz. E-tecim alanında başarıya ulaşmış olmak çok malumat ve emek gerektirir. Bu alanda ne olursa olsun e-tecim alanında tecrübeli ustalaşmış bir Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışmanızı ve başarıya hızla ilerlemenizi öneririz.