Düşük Hacimli Anahtar Kelimelerin SEO’ya Etkisi Nedir? - Moondiggy

Düşük Hacimli Anahtar Kelimelerin SEO’ya Etkisi Nedir?

Düşük Hacimli Anahtar Kelimelerin SEO’ya Etkisi Nedir?

Düşük hacimli anahtar kelimelerin etkisi nedir, konusu içeriklerin anahtar kelimelerini belirleme konusunda oldukça önemlidir. Düşük arama hacmi, arama motoru bünyesinde az aramaya sahip olan ya da aramaya sahip olmayan kelimeler için kullanılan bir tanımdır. Anahtar kelimelerin amacı içeriğinizi SERP’lerde zirveye taşımaktır. Arama trafiğiniz etkinleşene kadar anahtar kelimelerin bir etkisi olmaz. Düşük arama hacimli anahtar kelimelerde bu durum çoğunlukla varlığını sürdürmektedir.

Anahtar kelimelerin arama sorguları içerisindeki sayısında meydana gelen ufak bir artış dahi yeniden etkinleşebilmelerini sağlar. Düşük hacimli anahtar kelimelerin Google Ads hesabınızın üzerinde doğrudan olumsuz bir etkisi yoktur fakat efektif anahtar kelime kullanımı sağlandığında organik trafiğinize olumlu etkileri olacaktır. Yazımızın ilerleyen kısımlarında düşük hacimli anahtar kelimeleri nasıl minimalize edebileceğinizden bahsedeceğiz.

Düşük Hacimli Anahtar Kelime Nedir?

Google Ads, bilinen eski adıyla Google AdWords, reklam vermenizi sağlayan bir sistemdir. Hemen hemen her bütçede reklam verebilme imkânınız olan bu sistemin temel yapısı tamamen anahtar kelimeler üzerine kuruludur. Düşük hacimli anahtar kelime; SERP’lerde etkin olmayan nispeten az arama geçmişine sahip kelimedir. Bu kelimelerin etkilerini azaltmak adına SEO çalışmalarında seçilen anahtar kelimelere dikkat edilmelidir. Bu anlamda içerikler revize edilmelidir. 

Düşük Hacimli Anahtar Kelime Nasıl Anlaşılabilir?

Google Ads ara
yüzünden mevcut anahtar kelimelerinizin gösterim ve tıklama oranlarını
görebilirsiniz. Tıklama oranı, kelimenin totalde aldığı tıklamanın gösterime
bölünmesiyle bulunmaktadır. Tıklama oranlarını görebildiğiniz  anahtar
kelimelerinizi rahat bir şekilde kıyaslayabilirsiniz.

Düşük Hacimli Anahtar Kelimeler İçin Kalite
Puanı 

Google Ads, hesabınıza eklediğiniz anahtar kelimeler için kalite puanı belirler. Kalite puanı ile tıklama başına ödeyeceğiniz tutarı görebilirsiniz. Kalite puanı yüksek olan anahtar kelimelerde reklam sırası iyidir. Düşük arama hacimli anahtar kelimelerin; kalite puanı, teklif ya da reklam öğeleri ile ilişiği yoktur. Bu sebeple bu faktörlerin düzenlenmesi mevcut durumu değiştirmeye yetmez. 

Düşük Hacimli Anahtar Kelimelerin Etkisi Nasıl
Giderilebilir?

Düşük
hacimli anahtar kelimelere sahipseniz olumlu anlamda yapabileceğiniz birkaç
müdahale vardır;

 • Düşük hacimli olarak tespit
  ettiğiniz kelimeleri Google Ads hesabınız üzerinden haftalık kontrollere
  tabi tutabilirsiniz. En ufak bir arama sirkülasyonu oluştuğu zaman
  reklamlarınızı daha görünür bir hale getirecektir.
 • Anahtar kelimeyi kaldırarak,
  anahtar kelime araçları ile buna alternatif kelimeler bulabilirsiniz. Anahtar
  kelime planlayıcı
  kullanabilirsiniz. Bu sayede SEO çalışmalarınıza
  büyük avantajlar sağlanacaktır. 
 • Anahtar kelime daha spesifikse,
  biraz daha genelleştirebilirsiniz. 

Düşük
anahtar kelimelerin olumlu bir getirisi de vardır. Düşük hacimli kelimeler ve
negatif anahtar kelimeler kullanarak trafiğinizde belli bir denge
sağlayabilirsiniz. Bu sayede müşteriye dönüşme ihtimali olmayan tıklamalar için
masraf kaleminizi minimalize edebilirsiniz. Google Ads hesabınıza eklediğiniz
negatif anahtar kelimeler ile iyi bir yönetim sağlayabilirsiniz. 

Düşük hacimli anahtar kelimelerin etkisi nedir, isimli yazımızda düşük hacimli anahtar kelimelerin hem Google Ads hesabınıza etkisini hem de SEO optimizasyonuna olan etkisini inceledik.

moondiggy ile Dijital dünyada markanızı öne taşıyın!

Düşük hacimli anahtar kelime nedir?

Düşük hacimli anahtar kelime az aranan ya da hiç aranmayan kelimelere denilmektedir.

Düşük hacimli anahtar kelimenin SEO’ya etkisi nedir?

Düşük hacimli anahtar kelimeler SERP’lerdeki durumunuzu olumsuz etkiler. Bu sebeple de site trafiğinizin düşmesine neden olur.

Düşük hacimli anahtar kelimenin Google Ads hesabına etkisi nedir?

Google Ads hesabınızda yer alan kelimelerin hesabınıza doğrudan olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Hesap sınırlarına ulaştığınız taktirde bu kelimeleri kaldırmanız isabetli bir karar olacaktır.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.

wmaracı seodeneyimsiz web tasarımcıyandex fotografla aramastatik web sitesiwordpress 2s0syal medyainternet arama motoruseo online marketinglinkedin wordpressnicepage seotarama motoruDijital Reklam Ajansıgoogle sıralamada yükselmekgoogle resim aratmakyoast seo rssdijital pazarlama uzman yardımcısıreklam firmalarıweb sitesi sözleşmesisitem google da çıkmıyor21 arama motoruwordpress twenty twentydeep web arama motoru 2020google gelişmiş aramadijital pazarlama eğitimi ismeklanding page elementor freeinstagram reklam yönetimiapp seokurumsal web sayfasıprofesyonel web tasarım fiyatlarıfimony web tasarım ve yazılım hizmetlerisite için seo çalışmasısökmotoroptimerapower builder wordpressarama motoru yandexgoogle seo ajaxgoogle analytics wordpressgoogle sıralama öğrenmeyoast accountseo sökmotoroptimeringpagespeed seosection seokurumsal web sayfasısosyal medya yönetimi eğitimiyandex video aramasıwordpress html518 arama motoru indirarama motoru yahooSosyal Medya Reklam Yönetimidijital reklam pazarlamaarama motoru yahoo kaldırmagoogle görsellerde aratsite yapan firmalarcontact7reklam ajansları istanbulseo semdijital pazareğitim medyaseo 2019google ilk ingilizce adı nedirdijital pazarlama stratejisielegantthemegoogle arama yapmagoogle da benzer görsel aramamobil uyumlu hazır web sitesigoogle arama sonucu kaldırmatv reklam ajanslarışimdiki adi google olan arama motorunun ilk adikurumsal web tasarımseo 200dijital pazarlama kanallarışimdiki adı googlegörüntülü arama yandexgoogle aramada ismim çıkmasınweb tasarım referanslarımızwp admin themekamera ile google aramagörsel aratma googlecoğrafi konum bazlı arama motorumapplicmarka yöneticiliğiümraniye web tasarım firmalarıelementor bugfacebook seo for googlekurumsal internet sitesigörüntü ile arama googlepenalizaciones seotwenty twenty wordpressweb tasarım siteleriseo google 2019gizli arama motoruseo xidmeti