DuckDuckGo Günlük 100 Milyon arama ile rekor kırdı

DuckDuckGo Günlük 100 Milyon arama ile rekor kırdı

DuckDuckGo kullanıcıların gizliliğine önem veren bir arama motorudur. Büyük ilgi toplayan DuckDuckGo ilk büyük hamlesini Google’ın ofisinin karşısında biz sizi izlemiyoruz diye reklam vererek yapmıştı.

DuckDuckGo kullanıcıları izlemediğini ve verilerin satılmadığını söyleyerek kullanıcılara gizlilik vaat ediyor. Arama alt yapısında ise Yandex ile ortak çalışan DuckDuckGo arama sonuçlarında kullanıcılarını memnun ediyor gibi gözüküyor. 11 Ocak 2021 tarihinde 102,251,307 arama yapılarak kendi günlük arama hacmi rekorunu kıran DuckDuckGo gün geçtikçe arama hacmini arttırıyor.

DuckDuckGo günlük 40 milyon aramaya ulaştı

DuckDuckGo Günlük 100 Milyon arama ile rekor kırdı 1

Whatsapp uygulamasının gizlilik sözleşmesi Dünya’da büyük gündem oluşturmuştu. Bu gizlilik sözleşmesi kullanıcıların verilerini korumak için daha fazla araştırma yapmasına sebep oldu. Kullanıcı verilerini kullanan uygulamanın sadece Whatsapp olmadığını öğrenen birçok insan kullandıkları uygulamaları ve servisleri değiştirmeye başladı. Bunlardan birisi ise arama motoru oldu, DuckDuckGo ise gizliliğe önem veren en büyük arama motorlarından birisi olduğu ve ara yüz kullanışlılık bakımından alışılmış arama motorlarına benzediği için gizliliğe önem veren en çok kullanılan arama motoruydu. Bu sözleşme ile arama motoru arayışında olan insanlar için ilk seçenek DuckDuckGo oldu. Artışlar sebebi ile Ocak ayında günlük ortalama 90 Milyon arama hacmine ulaştı. Geçtiğimiz yıl ise en yüksek ortalama Aralık ayında yakalanmış ve 79 Milyon arama hacmine ulaşılmış. Daha 1 ayı doldurmadan +11 Milyon ortalama arama hacmi yükselişi bir arama motoru için çok güzel bir değer.

DuckDuckGo Nedir?

DuckDuckGo, Google ve Yandex gibi bir arama motorudur. Kullanıcılarına en iyi sonuçları göstermek için çalışmalar yapmaktadır. Alt yapı olarak Yandex altyapısını kullansa da kendisi için özelleştirilmiş sonuçlar sunmaktadır. 2008 yılında kurulan DuckDuckGo 124 çalışanı ile her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Arama Motoru Kullanım Oranları

Statcounter servisinden aldığımı bilgilere göre ülkemizde Arama motoru kullanım oranlarına ufak bir göz gezdireceğiz.

Masaüstü:

Google 73.83%
YANDEX 17.46%
Yahoo! 5.65%
bing 2.67%
YANDEX RU 0.21%
DuckDuckGo 0.14%

Türkiye arama motoru kullanım oranlarında Masaüstü en çok kullanılan Google olarak gözüküyor. %73 büyük bir değer gözükebilir ancak Dünya genelinde Google %85 gibi bir pazar payına sahip. Ülkemizde Yandex arama motorunun özel reklam çalışmaları ile büyük bir pay kaptı. DuckDuckGo ise Masaüstü arama motorlarında %0.14 ile düşük bir değer taşıyor.

Mobil:

Google 74.62%
YANDEX 22.55%
YANDEX RU 1.16%
Yahoo! 0.79%
bing 0.63%
DuckDuckGo 0.24%

Mobil tarafta ise Google yüzdesini korurken Yandex diğer alternatif arama motorlarının kullanıcılarını eline geçirmiş durumda. Mobil arama motoru kullanım oranı olarak Dünya genelinde ise Google %94 gibi büyük bir paya sahip. DuckDuckGo arama motoru ise ülkemizde masaüstüne oranla daha büyük bir paya sahip.

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.