Dönüşüm Optimizasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Dönüşüm Optimizasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Dönüşüm Optimizasyonu yani Conversion nedir; özellikle dijital sektör içerisinde belirli bir kampanya ya da çalışmanın, hedeflenene oranla geri dönüş oranını belirleyen bir terimdir. Bu terim; web site ziyaretçilerinin site içerisinde geçirdiği ortalama zamanı, siteye üye olan kullanıcı sayısını, site üzerinden satılan ürün adetini ya da gelen ziyaretçi sayısını baz alabilir. Buradaki temel kıstas, dijital ortamda varlığını sürdüren işletmenin, çıkarları doğrultusunda kazandığı dönüşüm ile ölçülendirilmesinden geçmektedir. Dönüşüm optimizasyonu CRO ile nitelendirilebilir.

Dönüşüm Optimizasyonu Nedir ve Dönüşüm Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Dönüşüm optimizasyonu, belirli bir pazarlama ya da çalışmanın karşılığında, ortaya çıkan geri dönüşüm oranıdır. Bu doğrultuda oluşturulan kampanya, web site, sosyal medya ve içerik pazarlaması sonucunda kampanyanızdan kaç kullanıcının yararlandığı, web sitenizi kaç kullanıcının ziyaret ettiği, kaç kullanıcının sitenize üye olduğu, sosyal medya hesaplarınıza kaç kişi üye oldu, işletmenize kaç kişi telefon ile ulaştı, kaç kişi mail listenize kayıt oldu, sosyal medya gönderileriniz kaç kişi tarafından görüldü gibi soruların yanıtlarına göre nitelendirilebilir. Bu sorunun her işletme modeli için fakrlı bir cevabı olabilir.

Örneğin Samsun’da yer alan bir oto yıkama tesisi işletiyorsunuz. Bu
noktada Google üzerinden bir Adwords reklamı oluşturduğunuzu varsayalım. Bu
reklam kampanyasını; 09:00 – 17:00 arasında 18 yaşından büyük Samsun
’da
yaşayan erkekler için,
“Samsun Oto Yıkama” kelimesi
üzerinden oluşturarak, telefon numaranızı ön plana çıkartabilirsiniz. Sonucunda
reklamların sonucunda 500 ₺ bütçe harcanmış ve sizi de 30 kişi aramış olursa,
bu 30 kişi sizin 500 ₺ tutarında kampanya tutarında olan d
önüşüm optimizasyonunuzu nitelendirebilir.

Yukarıda yer alan örnek çalışması çeşitli işletmeler için farklılık taşıyabilir. Burada internet sitesinin ziyaret edilmesini hedefleyebilir, sosyal medya hesaplarınıza daha çok takipçi kazandırabilir, mobil uygulamanız varsa indirilme sayısını arttırabilirsiniz.

Dönüşüm Optimizasyonu Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Dönüşüm optimizasyonu çalışmaları, işletmelerin dijital varlıklarında yatırım yaptıkları ve kullanıcılardan aldıkları geri dönüşümü iyileştirmek için uygulanan çalışmaların tümüne verilen isimdir. Bu çalışmalar uyarınca belirlediğiniz dijital pazarlama çalışmalarında arzu ettiğiniz taktirde değişiklikler yapabilir ve düzenlemelere gidebilirsiniz.

Dönüşüm optimizasyonunu oluştururken aşağıdaki adımlardan ilerlemek, dönüşüm optimizasyonu sürecinizi en az hata payıyla yapmanıza olanak sağlayacaktır.

  • Araştırma
  • Hipotez
  • Test
  • Analiz

Dönüşüm optimizasyonlarının ilk adımı araştırma aşamasından başlamalıdır. Bu sayede hedef müşteri kitlenizi değerlendirebilir ve en efektif kampanya çalışmasını nasıl yapacağınız noktasında alternatifler oluşturabilirsiniz. Arama motoru üzerinden yapılacak çalışmalarla Google Analytics, rakip incelemeleri ve içerik standartları üzerinden çalışmalar yapılabilir. Oluşturulacak örnek çalışma profillerinin ne kadar getiri getireceği ve ne kadar götüreceği hakkında detaylı incelemeler yapılır. Bu aşamadan sonrasında da belirlenen optimum çalışma üzerinden testler uygulanır ve kullanıcı geri bildirimleri dikkate alınır. Sonunda da eğer düzgün çalışmayan ya da yapılan yatırımın karşılığında pozitif geri dönüş alınmasında olumsuzluk yaratılan taraflar varsa, tekrar düzenlemeye gidilerek kampanya tamamlanır.

Dönüşüm Hunisi Nedir? E-Ticarette Önemi hakkında blogumuzda yer alan yazımıza göz atmak ister misiniz?

Dönüşüm optimizasyonu nedir?

Dönüşüm optimizasyonu, web site ziyaretçilerinin site içerisinde geçirdiği ortalama zamanı, siteye üye olan kullanıcı sayısı, site üzerinden satılan ürün adeti ya da gelen ziyaretçi sayısı parametreleri üzerinden hedeflenen oranın sağlanıp sağlanmadığını gösteren bir terimdir.

Dönüşüm optimizasyonu ne işe yarar?

İşletmeniz için gerçekleştirdiğiniz dijital reklam kampanyası vb. eylem sonucunda hangi oranda dönüşüm sağladığını değerli veriler ışığında öğrenebilirsiniz.Bu sayede dijital pazarlama stratejilerinize yön verebilir-siniz.

Dönüşüm optimizasyonu nasıl yapılır?

Dönüşüm optimizasyonunu bir araştırma aşaması gibi ele alabilirsiniz. Bu noktada; araştırma, hipotez, test ve analiz adımlarını Google Analytics gibi bir hizmet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.