Dönüşüm Hunisi Nedir? E-Ticarette Önemi

Dönüşüm Hunisi Nedir? E-Ticarette Önemi

Özellikle e-ticaret firmaları için önemli olan bir kavram
olan dönüşüm hunisi kavramı, doğru SEO stratejileri çerçevesinde firmalara
gelir miktarını artırma imkânı sunmaktadır.

Peki, dönüşüm hunisi nedir? Dönüşüm hunisinin önemi nedir? Bu yazımızda bu konuları detaylıca ele alacağız.

 Dönüşüm Hunisi Nedir?

Dijital pazarlama sektöründe son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan dönüşüm hunisi kavramı, aslen kullanıcıların satın alım işlemlerini ya da diğer sonuç alınan işlemleri tamamlamak için geçmesi gereken süreci anlatan bir şemadır. Kullanıcıların ne kadar bir kısmının işlemin son adımına ulaştığını oranlar ve adetler bazında bize sunan bu veriler sayesinde her bir sürecin işleyişi ve kullanıcı dostu olup olmadığı ölçülebilmektedir.

Dönüşüm hunisinde geçilen her adım kendi içerisinde
ölçülebilir. Bu sayede akışı bozan herhangi bir durum kolayca fark edilebilir. Bu
da yapılması ve uygulanması gereken optimizasyon stratejilerinin doğru ve
verimli yapılmasına olanak sağlar.

Dönüşüm Hunisinin Önemi Nedir?

Dönüşüm hunisi kullanımı, her ne kadar opsiyonel gibi
düşünülse de aslında bir mecburiyet halini almıştır. Dijital pazarlamada önemli
bir konuma gelen dönüşüm hunisinin yararlarını anlamak, önemini ortaya
koyacaktır. Bunlar:

 • Siteden elde edilen gelir düzeyini artırır.
 • Kullanıcıların site içerisinde yaptığı satın alım işlemlerini minimal sürelere indirgemeyi sağlar.
 • Sitenizdeki eksiklik ya da problemleri kolayca görerek olumsuzlukları kısa sürede keşfetmenizi ve buna yönelik önlemler almanızı sağlar.
 • Sitenizdeki teknik sorunlar ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz azalır. Dolayısıyla site trafiğinizde önemli kayıplar yaşanmaz.
 • Dönüşüm hunisinin amacı sitenizdeki kullanıcıların belirlediğiniz hedefler doğrultusunda ne kadar tamamlandığınızı görmeye ve görselleştirmeye olanak tanır.
 • Doğru raporlamalar ile e-ticaret sitelerinin site hızı, ürün detay sayfaları, kargolandırma ve ödeme sayfalarının güvenirliğini artırır.
 • Dönüşüm hunileri yardımıyla kullanıcıların davranışlarını belirleyerek A/B testleri tasarlanabilir ve siteniz adına ideal dönüşüm adımları belirlenebilir.

E-Ticaret Siteleri İçin Temel Dönüşüm Hunisi
Optimizasyonları

Belirli periyotlarla verilerinizin incelenmesi, online
varlıklara sahip kişiler için gerçekleştirilmesi gereken optimizasyonları
sunar. Burada her e-ticaret sitesinin gerçekleştirmesi gereken bazı temel
dönüşüm hunisi optimizasyonları bulunmaktadır.

 • Bunlardan birincisi, dönüşüm adımlarını kısa ve net olacak şekilde tutmak. Örneğin hem teslimat hem de fatura adresi için kullanıcıların iki ayrı form doldurması işlemini, sadece fatura adresini farklı girmek isteyen kullanıcıların yapması gibi.
 • Bir diğer gereklilik ise, kullanıcı devamlı olarak yönlendirmek. Örneğin, sepete erişimin Kolay sağlanabilmesi ve kullanıcıların yararlanabilecekleri kampanya sayfa ya da butonlara yönlendirilmesi gibi. Kısaca ulaşılabilirliğin artırılması da denilebilir. Bunlar dönüşümleri artırmak için oldukça önemli adımlardır.
 • Dönüşümün tüm adımlarının kullanıcıyı yormayacak şekilde ayarlanması önemlidir. Özellikle alışverişi tamamlama kısmında yönlendirmeler yapacağım diye bunu abartmamak ve kısa tutmak gerekir.
 • Erişilebilirlik ve ulaşılabilirliği sitenizin her adımına uygulamalısınınız. Bu sayede dönüşüm oranlarınız anlamlı düzeyde artabilir ve iyileştirilebilir.

Dönüşüm Hunisi Nedir?

Herhangi bir site ya da platformda kullanıcının işlerini tamamlaması için yapması gereken sürecin gösterildiği iş akış şemasıdır.

Dönüşüm Hunisi Ne İşe Yarar?

Dönüşüm stratejisi ile yatırım yaptığınız sitenizin olumsuzluk ya da aksaklıklarını kısa süre içerisinde fark edebilir, buna yönelik uygulamalar yapabilir ve stratejiler geliştirebilirsiniz.

Dönüşüm Hunisinin E-Ticaret İçin Önemi Nedir?

En popüler pazarlama analizlerinden olan dönüşüm hunisi, bu tür sitelerdeki eksiklikleri tespit ederek önlem almanızı ve strateji geliştirmenizi sağlar. Dönüşüm, esas e-ticaret siteleri için önemlidir.

SEO hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Dijital Pazarlama Uzmanı olarak yaklaşık 9 senelik bilgi birikimine sahibim. Web adresim moondiggy.com üzerinden sizlere güncel bilgiler paylaşarak, bilgi aktarımı yapmaktayım.

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.