Nofollow ve dofollow arasındaki tek fark pagerank değerine olan etkidir. Dofollow olarak alınan backlinkler sitenizin pagerank değerini arttırır fakat nofollow backlinkler arttırmaz. Yine aynı şekilde sitenizden harici sitelere link verecekseniz , dofollow linkler sizin pagerank değerini düşürürken , nofollow linkler etki yapmaz. Bu iki linkte sizin üst sıralara çıkmanıza fayda sağlar. Dofollow yorumlarla da siteye nitelikli backlinkler alabilir , sitenizin pagerank değerini ve google sıralamasındaki yerinizi iyileştirebilirsiniz.

Dofollow ve Nofollow Link Ekleme

Nofollow linkler indekslenmenizi etkilerken , dofollow linkler doğal link gibi etki gösterir. Yine googledeki yerinize ve pagerank değerinize etki yapabiliyorlar. Fazla dofollow link eklerseniz bir zararı olmaz fakat siz yine de orantılı bir şekilde link çıkın. Link ekleme miktarını orantılı bir şekilde sürdürün. Hergün farklı sayıda link çıkmak yerine (örneğin) günlük 5’er link çıkmak daha faydalıdır.

Dofollow bir sitenin diğer web sitesini tavsiye ettiğini önerdiğini belirtir.Nofollow ise tamtersidir, link verdiği siteye kefil olmadığını, ne olursa olsun “sorumlu değilim” ben dediğini belirtir.

Nofollow , sitelerde yorumlara eklenen linkler , hızlı spam linklerinin artması gibi sebepler dolayısıyla google tarafından ortaya çıkarılan yeni bir koddur.Pagerank değeri , sitelerin birbirleri ile yaptıkları link çıkışıyla oluşmaktadır. Bir web sitesi ne kadar diğer siteler tarafından öneriliyor ve referans olunuyorsa o kadar değerlidir.Haliyle pagerank değeri de fazla oluyor. Ancak nofollow ile referans edilen sitelerde durum değişiyor.

Nofollow Nedir ?

Nofollow , linki alan kişinin pagerank’ına hiçbir şekilde yararı olmaz anlamına geliyor. Google’de üst sıralara çıkmanıza engel değildir. WordPress siteler için dofollow linkiniz olmasa bile hedeflediğiniz yere mutlaka gelirsiniz.

Dipnot
Birçok kişi nofollowu noindex ile karıştırabiliyor. “Bu sayfayı ziyaret etme, bu linki görmezden” gel şeklinde davranan noindextir. Nofollow sadece pagerank olarak bir görmezden gelmedir.

Örnek

Örnek verecek olursak , bir sitenin diğer siteye normal link vermesi yani dofollow link vermesi , linki verdiği sitenin link aldığı kişinin pagerank değerinden faydalanmasına müsaade eder. Ancak link verirken özellikle “nofollow” olarak belirtilen linkte linki veren kişiden pagerank konusunda bir fayda göremez. Sadece kaliteli bir site referans olduğu için sıradan bir link gibidir. Yine sıralamada çıkmasına yardımcı olur.

<a href=”moondiggy.com”>Web Tasarımı ve Seo</a>

Burada verilen link “dofollow”dur yani siteye linki veren kişiden (pagerank) değerinden faydalanabilir.

<a href=”drybilisim.com” rel=”nofollow”>Seo Hizmeti</a>

Şeklinde verilen bir linkte ise pagerank değerinden faydalanma söz konusu değildir.Yani katkısı dofollow kadar değildir sadece sıralamada ufak iyileştirme yapar.

Nofollow Özellikleri

– Google backlink saymaz
– Yahoo backlink olarak görür
– Pagerank değerine etki etmez (ne verene ne alana)
– Hite niye etki etmesin, site ziyareti olursa hit olur. Kullanıcılar tarafından tabiki
– SEO çalışmasından mutlaka kullanılmalıdır. SEOya etkisi kesindir.
– Google nofollow linki, siteyi takip eder indexler.
– Google nofollowu sever
– Nofollowu çıkaran google dır.
– Google bir nevi  “senin sayfanda gereksiz olduğunu düşündüğün link varsa nofollow yap gözüme girersin” demiş olur..

Yararlandığım Kaynaklar
http://www.SEOhocasi.com/nofollow-dofollowdan-daha-yararlidir/
www.seomektebi.com/2012/08/dofollow-ve-nofollow-link-nedir-nasl.html