Dizine eklenmemiş sayfalar site kalitesinin kötü olduğunu mu belirtiyor?

Dizine eklenmemiş sayfalar site kalitesinin kötü olduğunu mu belirtiyor?

Google Search Console kapsam raporunda karşımıza çıkan “Hariç Tutuldu” ibaresine sahip etiketlenen sayfalar site kalitesinin kötü olduğunu mu belirtiyor?

Search Console kapsam raporunda “Hariç Tutuldu” ve “Tarandı ve dizine eklenmedi” olarak karşımıza çıkan sayfalar sitenin kalite sorunlarının olduğuna dair bir işaret midir? Google’dan John Mueller, Ori Zilbershtein’e sorduğu bu soruya “evet” ima edecek yanıt verdi.

Ori Zilbershtei: “Taranmış ve şu anda dizine eklenmemiş sayfalar mevcut, internet sitesi için oldukça önemli olan bu sayfalar kimi zaman index almıyor. Bu içeriğin dizine eklendiğinden nasıl emin olunabilir” sorusunu Twitter üzerinden John Mueller’e yöneltirken bu esnada John Mueller’den cevap gecikmedi.

John Mueller bu soruya: “Sayfaları dizine eklemeye zorlayamazsınız. Tüm internet sitenizdeki tüm içerikler dizine eklenmemesi normaldir. Bu o sayfa ile ilgili bir sorun barındırmıyor daha çok site genelini ilgilendiren bir durumdur. Bunun çözümü için öncelikle iyi bir site yapısı oluşturmak ve internet sitesinin mümkün olduğunda en kaliteli içeriklerle yayın yaptığına emin olmak yapacağınız en iyi çalışmadır.” şeklinde cevap verdi.

Dizine eklenmeyen sayfalar site geneliyle ilgili bir durum!

Taranmış fakat dizine eklenmeyen internet sitelerimizde ilgilenmemiz gereken ilk konu o sayfa değil internet sitesi genelinde bir sorun olacağını belirten John Mueller bu cevabının ardından “İyi bir internet sitesi yapısı” diyerek de iç seo’nun önemini vurguladı.

Dizine eklenmemiş olarak tanımlanan sayfalarınız gelecekte dizine eklenebilir veya eklenmeyebilir: Bu URL’yi taramak için ısrarla yeniden göndermenize gerek yok.

John Mueller’in defalarca dizine ekleme sorunlarının cevabını internet sitesinin kalite sorunu olduğunu biliyoruz. Sayfaların indeks alması için kalite kontrollerinden geçirmeniz gerekmekte; bunun için internet sitenizin Core Web Vitals’e uygun olmasını denetleyin ve site içi hataları sıfıra indirgemeye çalışın.

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.