Dinamik link almak zararlı mı?

Dinamik link almak zararlı mı?

Genellikle ürün sayfalarında ve hatta blog gönderilerinde, alakalı ürünler veya alakalı yazılar için bir bölüm olduğunu görürsünüz. Ya alakalı linkler dinamik bir öğe olsaydı, sayfa her yüklendiğinde yeniden eski linklerden farklı olarak bir dizi link karşımıza çıksaydı? Bu tarz bir deneyim, Google ve SEO çalışmaları için kötü mü?

Google çalışanı John Mueller Twitter’da paylaştığı bir tweet içerisinde yukarıda bahsettiğimiz olayın yani linlerin her seferinde değişmesinin  çok kötü olmayacağını belirtti. Bu tarz kurulmuş siteler görmenin aslında pek yaygın olmadığını, ancak sürekli değişen linklerin SEO açısından “korkunç” olmayacağını söyledi. Linkler, Google’a o ürün veya sayfayla ilgili etkileşim sağlamaya devam eder.

Alınan linki farklı sayfalara yönlendirmek yararlı olabilir!

John, “SEO bakış açısından bakıldığında, bu linkler daha fazla etkileşim sağlıyor ve web sitesini taramayı kolaylaştırıyorlar. Genellikle her zaman değişmezler.

Gıda sektöründe faaliyet gösteren bir twitter hesabından John Mueller tarafına bir soru soruldu.

“Sayfanın içinden ilgili tarifleri linkliyoruz ve altta dinamik alakalı bir yazının olması her seferinde bu alakalı linkin değişmesinin kötü bir fikir olduğunu düşündük. Ancak, Google’ın mevcut ve alakalı sayfaları iyi anlamasına yardımcı olabilecek dinamik alakalı sayfalara sahip olmanın tamamen iyi bir şey olduğunu söylüyorsunuz gibi görünüyor. Anlayışım doğru mu?”

Buna cevap olarak Google çalışanı John Mueller

“SEO açısından bakıldığında, bu bağlantılar daha fazla bağlam sağlar (“bu sayfalar alakalı/ benzerdir”) ve web sitesinin taranmasını kolaylaştırır. Genellikle her zaman değişmezler, ancak bu çok kötü bir sonuç doğurmaz(sadece trackkerları izlemeyi/hata ayıklamayı zorlaştırır).

Bir konuşma esnasında sorulan soruda “alaka düzeyine göre menülere yerleştirilmiş dinamik bağlantıların SEO tarafındaki etkilerini merak ediyorum” dendi. Bunun üzerine Google çalışanı John Mueller, “Gördüğümüz birçok blog sayfasında alt tarafta alakalı yazılar üzerine bir bölüm var ve bu oldukça yaygın. Söylediğin şey de buna benzer bir yaklaşım ancak bu menü üzerinde Google bağlantılar nerede olursa olsun arkada çalışarak bu kelimelerin bir anahtar kelime olduğunu ve bağlantını başka bir sayfaya açıldığının farkında ve açıkçası bu kullanıcıya da oldukça yararlı. ” şeklinde bir açıklama yaptı.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.