Çağımızda artık her şey süratli bir biçimde gelişiyor ve değişiyor. Dijital marketing da öyle; Dijital marketing şu ana kadar yeni ortamlara ve satın alan taleplerine hızla adapte oldu. Bunu akılda tutarak sizce dijital pazarlamanın gelecek 5 yılı iyi mi olacak?

İnternet’ten ilkin marketing, bugünkü durumdan oldukca farklıydı. Basılı reklamlar, adrese gönderilen postalar ve öteki geleneksel medya araçları firmaların marketing icra ettikleri sayılı seçeneklerdi. Günümüzde artık işler oldukca değişik. Devir artık dijital reklamcılık devri!
IAB Türkiye 2022 AdEx-TR verilerine bakılırsa dijital reklam yatırımları, 2022 yılına bakılırsa yüzde 15,5 oranında artarak 2.163 Milyon TL’ye ulaştı. Video reklam yatırımları P’lik büyümeyle 269,5 milyon TL olarak gerçekleşti. Ülkemizde ve dünyada dijital reklamlara meydana getirilen reklam masrafları giderek artıyor ve Yıl 2022 ilk defa dijital reklam masrafları, geleneksel reklam masraflarını geride bıraktı.

Dijital Pazarlamanın Gelecek 5 Yılı Nasıl Olacak?

Bunu kati olarak söylemek imkânsız olsa da, gelecek yıllarda neyin mühim olacağına dair birkaç gösterge var. Hadi gelin bunlara beraber bir göz atalım:

Sesli Arama

Cep telefonu kullanması bilgisayar ve tablet kullanımın önüne geçmiş olsa da hepimizin kabul etmiş olduğu bir mevzu var. O da telefonda arama yaparken yazmak, bilgisayar klavyesi ile yazmaktan oldukca daha zordu ve daha çok vakit alır. Neyse ki cep telefonu ile arama yapmanın bir başka yolu daha var; Sesli arama!

Siri (Apple), Alexa (Amazon), Cortana (Microsoft) benzer biçimde sesli komutlara cevap veren “şahsi asistanlarla” donatılmış parlak zeka cihazların kullanması gün geçtikçe daha da artıyor. Çünkü insanoğlu telefonlarına sesli buyruk verebilme ve bu komutlarla iş yapabilme rahatlığını oldukca sevdiler.

2022’da Google CEO’su Sundar Pichai mobil sorguların yüzde 20’sinin sesli arama bulunduğunu açıkladı. Yapılan araştırmalar da 2022 yılına kadar, aramaların yarısından fazlasının ses kullanılarak yürütüleceğini gösteriyor.
Şu anda sesli aramada herhangi bir reklam fırsatı bulunmasa da sesli olarak meydana gelen aramaların kütlesi göz önüne alındığında fırsatların oldukca yakında ortaya çıkmaya başlamış olacağı söylenebilir.

Yapay Zeka ve Sanal Gerçeklik

İnsanlar yeniliği sever ve hızla yeni ortamlara alışırlar. Video artık temel bir şey fakat sanal gerçeklik (VR), önümüzdeki birkaç sene arasında harbiden kendi başına bir geleceği olan pazarlamanın yükselen yıldızı.
Sanal gerçeklik ile sağlanacak sürükleyici deneyimler, insanların marka sadakatini arttıracak ve satışları artırmanın anahtarı olan tüketici ve marka içinde romantik bağlantının güçlü bir aracı olacak.

Yapay zekanın (AI) pazarlamanın geleceğinde de daha büyük bir rol alması öngörülüyor. Yapay zeka imaj tanıma, kişiselleştirme, söyleşi botları ve geliştirilmiş tıklama başına ödeme kampanyaları dahil olmak suretiyle pek oldukca değişik uygulamada kullanılabilir. Akıllı pazarlamacılar, gelecekte rekabet edebilmek için bu teknolojiye şimdi yatırım meydana getirmeye başladılar bile. Çünkü son verilere bakılırsa sanal gerçeklik pazarı 2022’de 2022’dan 15 kat daha kıymetli olacak.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri Bir Zorunluluk Olacak!

Tam olarak 1996 ile 2011 yılları içinde doğmuş Z kuşağı, dünya nüfusunun %’ini oluşturuyor ve yakın gelecekte, satın alma gücü öteki kuşaklardan bu kuşağa geçecek. Ve Z kuşağı topluluğu ve dünyayı iyileştirme mevzusunda ahlaki ve itinalı şirketlerden satın almak istiyor. Harcama gücünün büyük bir kısmını yakında test edecek olan Z kuşağı, markalardan daha çok ürün ve hizmetten oldukca daha fazlasını istek eden sosyal bilgili bir nesil.

Tüketiciler artık büyük bir sıkıntı haline gelen iklim değişikliği, toplumsal adalet, zaruret ve gelir eşitsizliği benzer biçimde konuların farkında, bilhassa genç alıcılar bu konulardan kaygı duyuyor ve satın alma tercihlerini bu mevzuda çözüm bulmaya yardım eden şirketlere yönlendirecekler.

Bu alıcılara hitap edebilmek için şirketlerin kurumsal toplumsal mesuliyet projelerine odaklanmaları gerekecek.

Tüketicinin İstediği Değerlere Sürekli Odaklanma

Pazarlama her vakit müşterinin istediği, gereksinimleri ve değerleri ile ilgilidir. Bu önümüzdeki beş sene arasında değişmeyecek. Müşterilerinizin ne istediğini yada sorunlarının ne işe yaradığını bilmiyorsanız ürünleri satamazsınız.

Daha Hedefli ve Duygusal Reklamlar

İyi pazarlamacılar bilirler ki, insanoğlu duyguları ile satın alırlar. Bu nedenle önümüzdeki 5 yılda da pazarlamacılar ürünü sattıran romantik tepkileri kurmak için daha çok hedefli reklam meydana getirmeye odaklanmaya devam edecekler. Dove’ “Gerçek Güzellik” kampanyası ve Google’ın “Friends Furever” benzer biçimde duygu temelli kampanyaları, en başarı göstermiş çevrimiçi reklam kampanyalarından bazılarıydı bu sebeple bunlar, hedef kitlelerine romantik bir cevap vermek için oluşturuldu.

Hikaye Anlatma Pazarlamada Sabittir!

Önümüzdeki birkaç sene arasında dijital pazarlamanın nereye gittiği mühim değil, iyi öykü bahsetmek her vakit müessir bir pazarlamanın temel bileşeni olacaktır. Pazarlamacılar değiştikçe trendlerin zirvesinde kalmalılar, sadece izleyicinin gereksinimlerini akılda tutarak ve bu kitlenin duygularına hitap eden içerikler kurmak her vakit önemlidir. Dijital marketing, yaratıcılık, merak, sabır ve yeni taktikler denemeye hevesli olmayı gerektiren devamlı değişen bir manzaradır.