Dijital Pazarlama Eğitimi

Dijital Pazarlama Eğitimi

Dijital pazarlama eğitimi son yılların en revaçta eğitimleri arasında yer almaktadır. Dünyanın büyük bir ağ toplumuna dönüşmesi, yani internet tabanlı dijital teknolojilerin tüm dünyaya yayılması insan hayatının çeşitli alanlarında da değişimlerin yaşanmasına yol açmıştır. Dijital alanda meydana gelen bu yenilikleri en kolay benimseyen ve kendi çıkarları doğrultusunda kullanmayı hedefleyen iş dünyası, bu konuda oldukça büyük atılımlar sağlamıştır. Bu durumun neticesinde Sanayi Devrimi’nden beri klasik yöntemler ile gerçekleştirilen pazarlama faaliyetleri, dijital ortam aracılığı ile yapılmaya başlamıştır. Kısa süre içerisinde dijital pazarlama geleneksel pazarlamanın tahtına ortak olmayı başarmıştır. Dijital pazarlama alanının bu hızla büyümeye devam etmesi durumunda, yakın gelecekte klasik türde pazarlamanın tamamen ortadan kalkacağına dair bazı öngörüler bulunuyor.

Dijital Pazarlama Nedir?

Pazarlama, firmaların ürün satışlarını artırabilmek ve müşterileri ile etkili iletişim kurarak onları sürekli olarak kazanabilmek için uygulamış oldukları faaliyetler bütünüdür. Pazarlama faaliyetini reklamdan ayıran şey, ürün satmaktan ziyade müşteri sadakatini de sağlayabilmeyi de amaçlamasıdır. Reklam genellikle ürün üretildikten sonra gerçekleştirilen bir faaliyettir. Pazarlama ise daha ürün üretilmeden önce müşterilerini tanımaya çalışarak başlar. Dijital pazarlamada ise tüm bu faaliyetlerin dijital ortamlarda gerçekleştirilmesi durumuna verilen isimdir. Bir taraftan var olan ürünleri satmaya çalışan pazarlama, diğer taraftan da potansiyel müşteri olarak nitelendirebilecek kişiler ile farklı kanallar aracılığıyla irtibat kurar. Pazarlamanın ya da dijital pazarlamanın ne kadar önemli bir faaliyet olduğunu anlamak için dünyaca ünlü şirketlerin yapılanma şemalarını incelemek yeterli olacaktır.

Dijital Pazarlama Eğitimini Kimler Almalıdır?

Dijital pazarlama, klasik pazarlamaya ek olarak dijital teknolojilere hâkim olmayı da gerektiren bir alandır. Bu nedenle de dijital göçmen olarak adlandırılan 40 yaş ve üzeri yaş grubunun dijital pazarlama eğitimi almadan önce mutlaka dijital teknolojiler konusunda eğitim almaları gereklidir. Ancak burada bahsedilen dijital teknolojilerden kasıt, bilgisayar kullanabilmek değildir. Dijital pazarlama işleminin gerçekleşeceği pazarlama kanalları olarak da adlandırılan tüm platformlara ve ortamlara uyum sağlayabilmek, buralarda işlem yapabilmektir. Dijital pazarlama stratejileri oldukça zorlu süreçleri barındırmaktadır. Tüm bu süreçler karşısında yılmadan çalışmasını devam ettirebilecek, iş disiplini olan kişiler pazarlama eğitimi almak için uygundur.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Yalnızca
dijital pazarlama alanında değil, herhangi bir alanda uzman olabilmek için uzun
yıllar o alanda faaliyet göstermek ve eğitim almak gereklidir. Eğitim almak,
bir okuldan diploma almaktan çok öte bir kavramdır. Hem sektör içerisinde
doğrudan, hem de kişinin kendi gayretleri ile kendini geliştirmesi eğitim
sürecinin tamamlayıcılarıdır. Okulların bu konularda vermiş olduğu eğitimler
yetersizdir ve mutlaka kişi kendi çabası ile daha fazla gelişim sağlamaya
çalışmalıdır. Dijital pazarlama uzmanı olmak isteyen kişilerin ilk başvuru
kaynakları arasında dijital pazarlama
setleri
geliyor. Bu setler içerisindeki kitaplar ya da online eğitimler
sayesinde bireylerin dijital pazarlama alanındaki bilgilerini ortalamanın
üzerine çıkarabilmelerine destek sağlıyor.

Dijital Pazarlama Öğrenmek İçin Kitaplar

İyi seviyede marketing bilgisine sahip olmak isteyen kişilerin sıklıkla kullandıkları diğer kaynaklar arasında dijital pazarlama kitapları da önemli bir yer tutuyor. Bu konuda bilgi birikimi yüksek olan akademisyenlerin ya da bilgisayar mühendislerinin kaleme aldıkları kitaplar, dijital pazarlama yeteneklerinin geliştirilmesi açısından oldukça değerlidir. Ancak digital marketing konusunda teorik eğitimin yanı sıra pratik yapmak da gereklidir. Yani yalnızca kitapta yazanları okuyarak dijital pazarlama uzmanı olmak mümkün değildir. Uzman olmak isteyen kişiler günlük olarak öğrenmiş oldukları konuları uygulamaya da geçirmelidir. Uygulamalar sayesinde öğrenilen bilgiler kalıcı belleğe aktarılarak öğrenmenin tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Sürekli olarak pratik yapmak aynı zamanda işlem yapabilme hızının artması açısından da avantaj sağlayacaktır.

Ücretsiz Türkçe Dijital Pazarlama Eğitimi Veren Siteler

Dijital pazarlama eğitimi alabileceğiniz ve bu alanda kendini
geliştirmek isteyen kişiler için hazırlanmış çok sayıda ücretli ve ücretsiz
online kurslar bulunmaktadır. Bu kurslar sayesinde dijital pazarlamanın temeli olarak sayılabilecek bilgilerin edinilebilmesi
mümkündür. Ücretsiz Türkçe eğitim
veren siteler günümüzde onlarla ifade edilebilecek kadar fazladır. Ancak
ücretsiz olduğu için her kurs da tercih edilmemelidir. Türkçe olarak pazarlama
eğiyimi veren siteler:

 • Google Dijital Atölye
 • Google Ads
 • İsmek
 • IAB re-KOBİ
 • Udemy

Kişilerin
katılacakları bu kurslara para ödememeleri bir avantajdır ancak zaman
harcadıkları ve zamanın değerli olduğu da unutulmamalıdır. Bu yüzden de kurs
seçmek, hassasiyet gerektiren bir süreçtir. Kurs eğitmeninin deneyimli ve
mümkünse sertifikalı olmasına özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra mümkünse
geçmişte yapmış olduğu çalışmalara göz atmak da önemlidir. Bu eğitmenin neler
öğretebileceği konusunda bilgi sahibi olmak için gereklidir.

Ücretsiz İngilizce Dijital Pazarlama Eğitimi Veren Siteler

Dijital dünyanın dili büyük ölçüde İngilizcedir. Bu nedenle de digital marketing konusunda daha donanımlı hale gelebilmek açısından bu dile hâkim olmak önemlidir. Ayrıca ülkemizde dijital pazarlama faaliyetleri daha yeni yeni gelişim göstermekte olduğundan bu konuda yazılmış olan kaynaklar ya da hazırlanmış olan kurslar İngilizce eşlerinin karşısında yetersiz kalmaktadır. Ücretsiz İngilizce eğitim sağlayan çok sayıda kursa internet üzerinden erişim sağlamak mümkündür. Bunlar:

 • Woorank
 • Gubspot Inbound
 • Facebook Blueprint
 • Khan Academy

Ancak
Türkçe kurslarda olduğu gibi burada da kurs ve eğitmen seçimi önem arz ediyor.
Kursu veren eğitmenin mobil pazarlama konusunda
deneyim sahibi olması, öğrencilerin de bu konuda donanımlı olarak yetişmesini
sağlayacaktır.

Ücretsiz Google Dijital Pazarlama Eğitimi

Dijital dünyanın amiral gemisi olan arama motoru Google, bu alanda çok sayıda yeniliği piyasaya sürdüğü gibi, bu yeniliklere yönelik eğitimler de sağlıyor. Learndigital adını vermiş olduğu kurs da içerik pazarlama ya da pazarlama konularında sunduğu bir eğitimdir. Bu kursun sağlamış olduğu bazı yararları şöyle sıralamak mümkündür:

 • Web sitelerinin çalışma mantıklarının öğrenilmesini sağlar.
 • Çevrimiçi stratejiler oluşturmak için gerekli olan bilgilerin öğrenilmesine yardımcı olur.
 • Dijital ortamlarda zamanı daha etkili yönetebilmenin sırlarını paylaşır.
 • Uzun vadeli sosyal medya planının oluşturulması için destek verir.
 • Pazarlama konusunda uluslar arası çalışmalar yapabilmek için gerekli olan donanımları öğretir.

Ücretsiz
olarak katılım sağlayabileceğiniz Learndigital adlı kurs ile sizlerde yukarıda
görmüş olduğunuz konular hakkında bilgi sahibi olabilir ve kendinizi
geliştirebilirsiniz.

İsmek

E-ticaret ya da dijital pazarlama konusunda eğitim almak isteyenler için kamu kurumları da bazı kurslar düzenliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan İSMEK kurslarında da uygulamalı dijital pazarlama programları ücretsiz olarak halka sunuluyor. Bu kursta verilen teorik eğitimlerin yanı sıra, dijital ortamlarda uygulamalar da yapılarak bilgilerin pekişmesi sağlanıyor. Pazarlama yöntemleri konusunda da eğitim veren İSMEK’ler kursu başarı ile tamamlayan kişiler için de sertifika sağlıyor. İSMEK kursunun tamamlanmasının ardından bu alanda iş bulabilmek mümkündür.

Udemy

Dünya üzerinde milyonlarca kullanıcıya sahip olan Udemy, binlerce dijital kursu ücretli ve ücretsiz olarak öğrenmek isteyen kişilere sunuyor. Udemy üzerinde dünyada yaygın olan bütün dillerde kurslara erişebilmek mümkün. Mobilpazarlama konusunda da bu sitede çok sayıda Türkçe ve İngilizce kurslar yer alıyor. Gerçek zamanlı olarak sağlanan bu kursları bitirenler için bir online sertifika veriliyor. Udemy sertifikaları, kamu kurumları tarafından tanınmasa da, özel sektörde referans olarak kullanılabiliyor. Udemy’nin aynı zamanda bir mobil uygulamaya da sahip olması, öğrenmek için belirli bir fiziksel alan içerisinde olma şartını ortadan kaldırıyor. Udemy online kursları, herkesçe özel kabul edilen günlerde yüzde 90’a varan indirimler ile satılıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=nZakJ4bbXfc

moondiggy ile Dijital dünyada markanızı öne taşıyın!

SEO hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.