CSS ile renklendirme işlemleri nasıl yapılır? - Moondiggy

CSS ile renklendirme işlemleri nasıl yapılır?

CSS ile renklendirme işlemleri nasıl yapılır?

Genel itibariyle bakıldığında dünya çapında kullanılan farklı web siteleri renklendirme programları ve daha da sayılamayacak kadar sistem vardır. Profesyonel bir web sitesine sahip olmanın para ve yanında da zamanın gerekli olduğu görülse de  HTML CSS PHP gibi çeşitli kodlama dilleri ile son derece benzersiz web siteleri tasarlanabilir. CSS genel olarak web sayfalarını biçimlendirmek için HTML’nin tamamlayıcısı olarak kullanılan bir dil olduğundan farklı durumlardan incelemekte fayda var.

WordPress gibi birçok site hazırlayıcı ve bunun üzerinden hazır şablonlar arasından seçim yapma ve bunları ögelere ayırarak daha sonra sürükleyip bırakma ile web sayfalarını geliştirme olanağı bulunur. Ancak daha fazla özel iş gerektiren web siteleri için HTML ve CSS’e ihtiyaç duyulur.

Genel Anlamda CSS Nedir?

Genel itibariyle incelendiğinde  CSS (cascading style sheet) yani basamaklı stil sayfaları anlamına gelmektedir. Daha detaylı bakılırsa web sayfalarında yazı tipi, yazı boyutu, arka planı ve dokuları gibi ögelerde arzu edilen değişiklikleri tanımlanmasını sağlayan bir programlama aracıdır. CSS ile kar yağarken düşen taneler gökyüzünde süzülen kuşlar bazı internette bulunan simgeler  gibi animasyonlar yaparak şık detaylar eklenmesi mümkün hale gelebilmektedir.

Bununla birlikte CSS kullanılan teknolojik araçların arka planında yapılan önemli değişikleri ile daha güzel görünmesine de aracılık eder. Kullanıcıların daha çok tercih ettiği cep telefonu, bilgisayar, tablet gibi farklı cihazların ekranlarda nasıl önemli faktör olduğunu kullanıcı bizzat kendisi görebilir. Kullanıcılar web sayfasının her bir ayrı ögesine ayrı bir güzellik katmak için de CSS kullanılabilir. CSS kullanıcılarında bulunan en büyük avantaj ise kullanıcıların web sayfası üzerinde tümüyle kontrol etmesine ve sayfada kullanıcının istediği gibi değişiklik yapmasına neden olur.

CSS Kodları Nelerdir?

Genel itibariyle CSS  kullanıcının web sayfasında görünmesini istediği her tür öge için kod yazılır. Bunlar:

-Başlık (heading)

-Arkaplan (background)

-Yazı Tipi (Fon style )

-Paragraf (paragraph)

-Kenarlık (border)

-Pozisyon( Position)

-Bağlantı (link)

Kullanıcı web sayfasında bulunan bir paragrafını italik ve mavi yapmayı tercih ederse belirlenmiş gerekli kodları sayfaya eklemesi gerekmektedir.

CSS ile kodlama

Esnekliği ile ön plana çıkan CSS web sayfalarında tasarım açısından kolaylık sağlanmaktadır. İster bir sayfa olsun ister tüm sayfalar olsun görsel özellik değiştirme anlamında değişebilme imkanı yaratmaktadır. CSS kodlamaları genel olarak iki şekilde uygulanmaktadır. Birinci olarak genelde HTML kodlarının içerisinden head bölümüne ya da body bölümüne diğer anlamda tag alanının içerisine dahil edilebilir. İkinci tür ise harici bir CSS dosyası oluşturmak ve oluşturulan dosyayı dokümanın içine dahil etmektir.

CSS ayrıca 3 değişik şekilde kullanım sunan ve oldukça esnek bir yazılım sunarak kullanıcıya kolaylık sağlamaktadır. Sayfa haricinde bulunan ve dahilinde bulunan sayfa stilleri etiket biçimlendirme olarak web sayfalarına gelişmiş kodlar eklenebilir. Bu konuya örnek vermek gerekirse harici CSS stil sayfası kullanıcı dilediği sayfalara erişebilir ve düzenleme yaparak üzerinde çalışabilir. Daha sonrasında tek bir web sayfasına ulaşmak için de dahili stil eklemesi yapabilir. Ya da herhangi bir etiket içine ulaşabilmek içinde etiket biçimlendirme yöntemlerine ulaşılabilir.

En Popüler CSS Kütüphaneleri           

Genel baz da bakıldığında CSS kütüphaneleri CSS framework olarak isimlendirilir. Son derece gelişmiş bir araç olan CSS framework CSS kodlama işlemlerinde kullanıcıya kolaylık sağlamanın yanında fonksiyonel olmasını da sağlamaktadır. Genel olarak CSS bilgisine sahip kullanıcıların ve web geliştiricilerin en sık kullandığı yöntemdir. Daha çok kullanıcılar zamandan tasarruf etmek için kullanabileceği gibi proje üzerinde çalışmasına da olanak sağlar. Bunun yanında CSS kütüphaneleri ile birlikte kullanabilecek olan javascript kütüphaneleri ile son derece modern web sayfaları ve fonksiyonel  web sayfaları oluşturulur.

CSS kütüphanelerinin en popüler ve en sık kullanılanları şunlardır:

-Bootstrap: kullanıcıların çok gelişmiş ve hızlı bir şekilde responsive tasarımlar oluşmasına olanak sağlar. Cep telefonundan tutun da diz üstü bilgisayarına kadar her cihazda profesyonel görünüm sağlanması mümkündür.

-Foundation: dünyada en yaygın kullanılan CSS kütüphanelerinden biridir. Kullanıcıların duyarlı ve gelişmiş web sayfası tasarlamasına olanak sağlar. Oldukça esnek ve özel kullanıma izin veren yapısı ile önem kazanmaktadır.

-Ulkit: web ara yüz geliştirmek için  kullanılan yöntemlerden biridir.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.

yandex resim aratmamarka yönetimi dersiucuz web sitesi tasarımıweb tasarım referanslarımızfail2ban wordpresswp jqueryhover wordpressillegal arama motorugoogle arama hileleriwordpress seo uzmanıenvo shopseo 200chrome varsayılan arama motoru değişmiyorweb tasarım paketlerimedia seososyal medya uzmanlığıtemplates elementordeep web arama motorlarıelementor one pagedijital reklamlargoogle arama motorunun ilk adının ingilizcesiarama motoru değiştirmeseo nedirseo paketleri r10google analytics woocommercewoocommerce gutenberginternet sitesi kurma fiyatlarıyoast seo premium nullocean wpstratejik pazarlama yönetimirecommendations for seogizli google aramaserver wordpressingiltere arama motorumedya yönetimi nedirwordpress para kazanmagoogle arama motoruna fotoğraf yüklemeonline web tasarımsosyal medya yoneticiligisosyal platformlarquform wordpressngrok wordpresscf7 google sheets connectoraliexpress seooxygen woocommerceweb sitesi optimizasyonuhazır tasarımlarkosten seoe arama motorukurumsal seo uzmanımc4wpmedya yönetimi nedirgoogle shopping wordpressinternet marketinggoogle seaosite hızlandırmaone page wordpressgoogle arama widgetmailpoet elementorwordpress theme 2020adobe cq5 seoprofesyonel web siteseo sem consultantweb sitesi sözleşmesiarama motorları indirbacklink çalışmasıbahçelievler web tasarımkurumsal seo uzmanıtwenty twenty one wordpressyoast seo 11dijital reklam uzmanıduckduckgo nedirwordpress ücretsiz site kurmaseo yoastexpert seo david azizw3tcyoast seo titelsite backlink öğrenme410 seoweb arayüz tasarımıseo tasarımwordpress powerpointmarketing seo semarama motoruna site eklemesosyal medya örnekleriavcilar web tasarimblack seobuca web tasarımchrome google arama motoru eklemearama motoru silmegoogle arama etkinliğienvo themes