Core Web Vitals Nedir? Sıralamaya Etkisi Nelerdir?

Core Web Vitals Nedir? Sıralamaya Etkisi Nelerdir?

Core Web Vitals; arama motoru botlarının, belirli internet siteleri içerisinde kullanıcı deneyimini daha optimum seviyeye çıkartmak için site açılış hızı ve sayfanın kalite indekslerinin çözümlenmesine ve buna bağlı olarak da ölçümlendirilmesinde kullanılan yöntemler dizisidir. Google tarafından uygulanacak bu yöntem, 2021 Mayıs ayı ile birlikte dijital pazarlama sektörünün yeni bir dişlisi olarak yerini alacaktır. Bu yöntem ile birlikte Google ziyaretçilerin, ziyaret ettikleri site içerisinde ne kadar verimli bir şekilde gezinti yaptığını izlemek için site açılış hızı ve kalite metriklerini takip edecektir.

Core Web Vitals Nedir ve Neden Önemlidir?

Core Web Vitals, Google tarafından kullanıcılarının daha kaliteli
bir internet deneyimi yaşamaları adına 2021 Mayıs’de işleyişe sokulacak yeni
bir metriktir. Bu metriklerle birlikte arama motoru optimizasyonu oluşturacak
internet sitelerinin, site açılış hızına ve yükleme hızlarına daha fazla dikkat
etmeleri gerekecek. Arama motoru optimizasyonunda hali hazırda önemli olan
metrikler (Mobil uyumluluk, sayfa güvenliği, SSL sertifikası, özgünlük)
işleyişlerine devam edecekken, yeni metriklerle birlikte daha hızlı ve
kullanıcı dostu bir deneyim sağlanması ümit edilmektedir. Google bu noktalara
uyan siteleri, daha yüksek sıralarla ödüllendirecekken, düşük sıralarda olan
sitelerin de sıralamalarını düşürerek cezalandıracağı öngörülmektedir.

Bu yapılandırma ile birlikte 3 temel yapı kontrol edilmektedir;

  • Largest Contentful Paint (LCP)
  • First Input Delay (FID)
  • Comulative Layout Shift (CSL)

Largest Contentful Paint (LCP)

Largest
Contentful Paint, kullanıcıların sayfa ziyaretleri sırasında boyanabilir
en büyük içeriğin açılış süresinin ölçülmesine verilen isimdir. Bu metrik ile
birlikte Google kullanıcıların sayfayı yüklemek için harcadıkları ortalama
süreyi baz alarak, site hakkında değerlendirme oluşturmaktadır. Google’ın LCP
optimizasyonunda iyi olarak nitelendirdiği zaman aralığı 2,5 saniyenin
altındadır. LCP hızınız hakkında değerlendirme yapmak ve site açılış hızınızı
test etmek için Google’ın sunduğu bir araç olan Page Speed servisinden
faydalanabilirsiniz.

Pagespeet testi ile birlikte, sitenizin daha optimum çalışması ve kullanıcılarına daha iyi hizmet vermesi için önerilen yapıları iyileştirebilirsiniz. Ülkemizde ve dünyada birçok webmaster’ın kullancığı bu test aracı ile birlikte, alternatif alanlarla ilgili eksikliklerinizi de gözlemleyebilecek ve siteniz için olması gereken optimum çalışma hızı için gereken adımları atabileceksiniz.

First Input Delay (FID)

First Input Delay; kullanıcının, ziyaret ettiği web sitesi içerisinde, bir işlem yaptığında, girdiği etkileşimin ortalama ne kadar sürdüğünü hesaplamaktadır. Bu etkileşim işlemlerinde arama motoru botları, tarayıcı üzerinden oluşan tepki süresi hesaplanarak geri bildirim oluşturur. Bu yapıda fazla eklenti ve görsel kullanılan sitelerin, etkileşim hızları tarayıcıya geç yansıyacağı için olumsuz değerlendirilebilmektedir. FID ölçümlerinde ortalama beklenen en yüksek değer 100 ms’dir. FID değerinin ölçümü için yine Google Page Speed servisinden faydalanabilirsiniz.

Cumulative Layout Shift (CLS)

Cumulative Layout Shift; web sitelerin çeşitli amaçlarla görsel, GIF ya da tıklama yapacakları butonların yer değiştirip değiştirmediğine bakarak, sitedeki yapının optimizasyonuna bakan bir metriktir. Çeşitli amaçlarla sitede görsel değişikliği, geç yükleme ya da buton yer değiştirmesi yapan sitelerin engellenmesi de amaçlanmaktadır. Google, Cumulative Layout Shift metriğinde kullanıcılarına 0.1’e kadar limit ayırmıştır.

Core Web Vitals Neden Önemlidir?

Google, arama motoru optimizasyonu uygulayan sitelere vizyon belirlerken kullanıcı deneyimini merkeze almalarını önermektedir. Bu yapılandırmayla ilgili de yıllardır ödüllendirme ve cezalarda bulunmuştur. Core Web Vitals yapısı ile birlikte de bu konuda oldukça büyük bir adım atmışlardır. Bu güncelleme ile birlikte kullanıcı sahipleri, sayfalarında tamamen kullanıcılara yönelik düzenlemeler oluşturarak, site hızını da optimum seviyeye çıkartmakla mükellef duruma geleceklerdir. Sayfanın mobil uyumluluğu, site güvenliği, açılış hızı, fotoğraf yükleme süresi gibi ayrıntılar, artık sıralamalarına doğrudan bir etkide bulunacaktır.

SEO Çalışmalarında Google Trends Kullanımı hakkında bilgiler edinerek, SEO çalışmalarınıza hız katabilirsiniz.

Core web vitals nedir?

Core Web Vitals; arama motoru botlarının, belirli internet siteleri içerisinde kullanıcı deneyimini daha optimum seviyeye çıkartmak için site açılış hızı ve sayfanın kalite indekslerinin çözümlenmesine ve buna bağlı olarak da ölçümlendirilmesinde kullanılan yöntemler dizisidir

Web vitals neden önemlidir?

Core Web Vitals, Google tarafından kullanıcılarının daha kaliteli bir internet deneyimi yaşamaları adına oluşturulmuş bir metriktir.

Web vitals metrikleri nelerdir?

Core Web Vitals; Largest Contentful Paint (LCP), First Input Delay (FID) ve Comulative Layout Shift (CSL) adını alan 3 farklı metrik üzerinden işleyişe geçmektedir.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.