Chromium Nedir?

Chromium Nedir?

Herkes günlük hayatında ihtiyaçları dahilinde, sık sık web tarayıcısı kullanmaktadır. Bu noktada kimileri Google Chrome kullanırken, kimileri ise Yandex ya da Opera kullanmayı tercih etmektedir. Tüm bu tarayıcıların ve çok daha fazlasının bir ortak noktası bulunuyor. Düzinelerce farklı tarayıcı yazılımlarını Chromium temeli üzerine kuruyor. Bu noktada “Chromium nedir?” sorusunu soruyor olabilirsiniz. İlginizi çekebilecek olan Tarayıcı Önbelleği Nasıl Temizlenir? adlı bir başka yazımıza göz atabilirsiniz.

O halde Chromium nedir? Chromium, açık kaynak kodlu bir internet tarayıcı yazılımıdır. Bu yazılım 2008 yılında piyasaya sürülmüş olup, birçok projenin temelini oluşturmaktadır. Peki açık kaynak kodlu ne demektir? Bu kavram kullanıcılara sunulan kodun özgürce değiştirilebileceği ve farklı ticari amaçlarla kullanılabileceği anlamına gelmektedir. Yani eğer siz bir web geliştiricisi iseniz, Chromium adlı açık kaynak kodlu yazılımı indirerek kendi tarayıcınızı dilediğiniz şekilde oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz tarayıcı üzerine farklı eklentiler ekleyebilir ve özelleştirmeler de ilave edebilirsiniz.

Tüm bu bilgilere ek olarak, Chromium’un kendi başına hali hazırda bir tarayıcı olduğunu da ilave etmemiz gerekir. Yani web geliştirme işleri ile ilgilenmeyen bir kullanıcı da Chromium’u indirerek tıpkı Chrome’u kullandığı amaçlarla kullanabilir. Ancak bunun çok iyi bir fikir olduğu düşünülmüyor. Çünkü Chromium yazılımının asıl amacı web tarayıcıları geliştirmektir. Bu nedenle var olan tarayıcı özellikleri sizlere yeterince kullanışlı bir deneyim sağlamayacaktır. Böylelikle Chromium nedir? sorusunun cevabına ulaşabiliyoruz.

Chromium’un Özellikleri

“Chromium nedir?” sorusunun cevabını verdikten sonra, dilerseniz Chromium’un özelliklerine biraz değinelim.

Chromium isimli açık kaynak kodlu yazılım sistemi, kullanıcılarına avantaj ya da dezavantaj kazandırabileceği çeşitli özelliklere sahiptir. Bu özellikleri aşağıda listelenmiş şekilde bulabilirsiniz:

 • Kişisel verilerinizi Google’a göndermez.
 • Basit bir ara yüzü vardır.
 • Bir uygulama mağazası kullanmasanız da eklentilerini indirebilmenizi sağlar.
 • Hızlı bir işleyişi vardır.
 • Güncellemeleri otomatik değildir.
 • Kişi özgürdür ve dilediği gibi kod yazılabilir.
 • Ücretsizdir.
 • Diğer popüler tarayıcılara kıyasla daha az özelliğe sahiptir.

Bu özelliklere bakıldığında da Chromium’u bir tarayıcı olarak kullanmaktansa açık kaynak kodlu bir yazılım sistemi olarak kullanmanın daha mantıklı olduğu gözükmektedir.

Chromium Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Chromium nedir öğrenmiş olduk. Sırada Chromium kullanmanın ne gibi faydaları var bundan bahsedeceğiz.Eğer bir web tarayıcısı oluşturmak için Chromium’u kullanmak istiyorsanız, öncelikle bu sistemin faydalarına hakim olmanız gerekmektedir. Çünkü geliştirme işlemlerini yaparken yararlanabileceğiniz özelliklerin neler olduğunu bilmek sizi bir adım öne taşıyabilir.

Chromium’un en faydalı özelliğinin tamamen açık kaynak kodlu bir yazılım olması olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü bir yazılımın açık kaynak kodlu olması geliştiricilere sonsuz imkanlar sağlar. Bu sayede yazılımı istediğiniz ölçüde değiştirebilir, kodların bir kısmını silebilir ya da yeni kodlar ekleyebilirsiniz. Ek olarak Chromium; yazılımların nasıl çalıştığını, ince ayarların nasıl yapıldığını ve güncellemelerin ne kadar iyi performans gösterebileceğini öğrenmek isteyen geliştiricileri için de oldukça ideal bir sistemdir. Ayrıca, oldukça basit bir işleyişe sahiptir ve hızlıdır.

Diğer tarayıcıların temelini oluştursa da, onlardan ayrışmasını sağlayan ve kimileri için çok önemli olan bir özelliğe sahiptir. Kişisel verilerinizi Google’a göndermez. Yani eğer güvenliik konusunda hassas bir kullanıcıysanız ve verilerinizin gizliliği sizin için diğer konforlu özelliklerden daha önde geliyorsa Chromium tarayıcısını kullanabilirsiniz. Bunun dışında, Chrome’da kullanabildiğimiz tüm uzantıları bu yazılımda da kullanabileceğinizi bilmeniz gerekir.

Chromium ile Chrome Arasındaki Farklar

Chromium her ne kadar açık kaynak kodlu bir geliştirici olsa da aynı zamanda tarayıcı olarak da hizmet vermektedir. Bu noktada Chrome ile sık sık karıştırabilir bir hale geliyor. Çünkü hem göz ardı edilemeyecek bir isim benzerliği söz konusu hem de her ikisinin geliştiricisi de Chromium’dur.

 • Eğer amaç sadece bir tarayıcı ile internete erişmekse Chrome’un çok daha avantajlı bir tercih olduğunu söylemek kesinlikle mümkün. Peki neden? İkisi arasındaki farkları öğrendikten sonra bu sorunun cevabına da ulaşmış olacaksınız. İşte o farklar…
 • Chrome, H.264, MP3 ve AAC lisanslı medya  bileşenleri için destek içerir. Özellikle H.264 videoları akışı için başta HTML5 formatında video kullanan web siteleri olmak üzere ekstra medya içeriğine erişim sağlar. Chromium ise sadece temel ücretsiz formatlara erişim sağlar.
 • Chrome aracılığı ile PDF görüntüleyebilirken Chromium ile bunu yapamazsınız.
 • Chromium’u otomatik güncelleyemezsiniz, tarayıcıyı silip en baştan güncel halini yüklemeniz gerekir. Ancak Chrome otomatik olarak güncellenir.
 • Chrome’a ait web mağazası ile farklı temalara, uzantılara ve eklentilere erişebilirsiniz. Chromium’un bir web mağazası yoktur.

Bu farklar Chrome’un neden daha kullanışlı bir tarayıcı olduğunu da açıkça ortaya sermektedir.

Chromium Kullanırken Karşılaşabileceğiniz Problemler

Chromium açık kaynak bir tarayıcı olduğundan herkes tarafından kolayca kullanılabiliyor. Aslında popüler olmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi budur. Fakat bu kolay erişim özelliği aynı zamanda Chromium’a dezavantaj da sağlıyor. Çünkü kötü amaçlar için zararlı yazılım geliştirmek isteyen kişiler de kolaylıkla bu sisteme sahip olabiliyorlar. Böylece Chromium aracılığı ile oluşturdukları tarayıcıları kullanan kişilerin kişisel verilere erişebiliyor ve farklı virüs varyasyonları geliştirebiliyorlar. Haliyle bu durum da birçok tehlikeyi ve sorunu beraberinde getiriyor. Ancak elbette ki bu durum sizin Chromium kullanırken karşılaşabileceğiniz bir problem değil. Bu tarz zararlı yazılım ve kötü amaçlar için geliştirilen tarayıcı örneklerinden uzak durmak istiyorsanız güvendiğiniz tarayıcılardan uzaklaşmamak yeterli olacaktır.

Buna ek olarak bazı kişiler, kullanıcıların bilgisayarlarına ve dolayısıyla kişisel verilerine erişebilmek için virüs içeren farklı Chromium versiyonları üretirler. Bu versiyonlar genellikle orijinalinden ayırt edilemeyecek kadar gerçekçidir. Kişiler, Chromium’un kendi sitesinden indirmedikleri sürece bu tehdit ile karşı karşıya kalabilecektirler. Onlar orijinali sandıkları yazılımı indirirken aslında virüsün bilgisayarlarına sızmasına ve kötü amaçlar için kullanılmasına olanak sağlayacaklardır.

Virüslü Chromium’u Nasıl Fark Edebiliriz?

Bu virüs, başlarda fark edebileceğiniz herhangi bir değişiklik içermezler. Dışardan baktığınızda Chromium ile birebir aynı özelliklere sahip olduklarını görebilirsiniz. Bu nedenle özellikle ilk zamanlarda, fark edebilmesi oldukça zordur. Bu sırada sadece kullanıcının hareketlerini izler.  Ardından, sizi rahatsız edebilecek birçok reklam ile karşılaşmanız olasıdır. Virüs kendini gösterdiği bu evrede siz bilgisayarınızı kullanırken karşınıza birçok açılır pencere de çıkartacaktır. Ayrıca, bilgisayarınızın yavaşlamasına da sebep olabilir. Bu noktadan sonra eğer bir başkasının da bilgisayarınıza erişim sağladığını fark edecek olursanız virüsün çoktan sızdığını anlayabilirsiniz.

Virüslü Chromium’u Nasıl Kaldırabiliriz?

Cromium virüsünden kurtulmak için bilgisayarınızdan manuel olarak işlem yapabilirsiniz. Bunun dışında bir anti virüsten de yardım almak mümkün. İki seçenekten hangisi size daha uygun geliyorsa onu tercih edebilirsiniz. Manuel olarak virüsten kurtulmak için takip etmeniz gereken adımlar ise şunlardır:

 • Eğer Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız; Denetim Masası> Programlar> Programlar ve Özellikler> Chromium’u ve şüpheli uygulamaları kaldırın.
 • Eğer Mac OS işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız; Finder> Uygulamalar> Chromium’u ve şüpheli uygulamaları çöp kutusuna atın.

Kimi zaman, bu yazılım ayrı olarak indirmeden diğer tarayıcıların içerisine de sızabiliyor. Bu nedenle her zaman yukarıda bahsettiğimiz yol ile yazılıma ulaşılamayabilirsiniz. Bu sefer de bilgisayarınızda yüklü olan web tarayıcınızın detaylarına girip kaldırma işlemini oradan gerçekleştirmeniz gerekecektir. Fakat, virüsün bilgisayarınıza bulaştığını düşünüyorsanız, işin uzmanları kesin çözüm için iyi bir anti virüs programı kullanılmasını öneriyorlar. Virüsü kaldırabilmeniz için; Narton, Eset, MacAfee, Reimage ve Malwarebytes gibi anti virüslere başvurabilirsiniz. Eğer tüm bunlar size çok karmaşık geliyorsa bu alanda uzman kişilere bilgisayarınızı emanet ederek zararlı yazılım ögelerinden sonsuza dek kurtulabilirsiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.