Chrome 76 ile Lazy Load özelliği geliyor

Chrome 76 ile Lazy Load özelliği geliyor

Google Chrome tarayıcısı için beklenen özellik geldi. Chrome 76 ile Lazy Load özelliği geliştiricilerin özel kod yazmasına gerek kalmadan aktif olacak.

Bir internet sitesi üzerinde bulunan bir çok resim ve iframe’ler sayfa yükleme sürelerini kötüleştirir, kullanıcı bant genişliğini artırır ve bellek kullanımında artış gösterir. Bu yavaşlatmaları önlemek için resim ve iframe’ler Lazy Load özelliği ile yükselişe geçebiliyordu. Artık Google Chrome ve Chromium tabanlı web tarayıcıları, 76 sürümü ile lazy load özelliğini destekliyor. Web site sahipleri artık kütüphanelerine bu kod satırlarını eklemesine gerek duymuyor. Lazy Load özelliği tarayıcıda JavaScript kodları devre dışı bırakılmış olsa bile görüntü ve iframelerin ertelenmesini sağlayacak.

Chrome 76 Lazy Load özelliğini etkinleştirme

Yeni Google Chrome Lazy Load özelliğini görüntülemek sadece yüklemekle birlikte aktif olmuyor. Şuan beta sürümünde olan özellik aşağıdakileri aşamalar ile birlikte açılabiliyor ancak özellik Chrome 78 ve Edge 78’in Canary sürümlerinde kullanılabiliyor. Google Chrome’da lazy load özelliğini aktif etmek için aşağıdaki sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

chrome://flags/#enable-lazy-image-loading

chrome://flags/#enable-lazy-frame-loading

Web.dev tarafından yazılan blog yazısında web için Google Performance ekibi: Chrome 76’da ekran dışı görüntülerin kaydırma yaparak ulaşılabilen iframe’lerin yüklenmesini tamamen ertelemek için loading komutunu kullanabilirsiniz.

Bu özelliği kullanmak için kullanmanız gereken kod satırı:

Yukarıdaki tüm aşamaları tamamladınız ve Lazy Load özelliğini test etmek istiyorsanız buradaki internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Lazy Load Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Chrome bu yeni sürüm ile gelen Lazy Load özelliğini Lite modunu aktif eden kullanıcılara otomatik olarak sunmayı planlıyor. Google, Android’de Chrome’daki görüntü ve iframelerde de bu özelliği kullanacak. Lazy Load özelliği en çok kullanılan tarayıcı Google Chrome’a gelmesiyle birlikte internet siteleri daha hızlı açılacak.

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.