Captcha Google’ın içeriği okumasını engelliyor!

Captcha Google’ın içeriği okumasını engelliyor!

İnternet sitenizin güvenliğini Google Captcha ile sağlamaya çalışırken arama motorlarının içeriği görmesini engelliyor olabilirsiniz!

Google internet sitelerinde tarayıcıların göremeyeceği için google captcha kullanılmasını önermiyor, eğer Google Captcha gibi güvenlik sistemleri kullanıyorsanız index problemi yaşayabilirsiniz.

Googlebot içeriği okumak için captcha’yı geçmesi gerekiyor, botları engelleyen bu captcha sistemi aynı zamanda içeriği de gizlediği için Google gibi arama motorlarına içeriğin sadece bundan ibaret olduğunu gösterir, John Mueller 24 Eylül 2021 tarihinde yaptığı konuşmada bunun nasıl işleyeceğini, captcha’nın nasıl kullanacağını açıkça belirterek aslında kullanmanın bir sakınca yaratmayacağını açıkladı.

Google Captcha nasıl seo uyumlu hale getirilir?

John Mueller içeriğin engellemesinin önüne geçmek için bir kaç tavsiye verdi. Mueller: googlebot’un captchalarda olan güvenlik sorularını dolduramadığını söylerken içeriğe erişmeden önce captcha kullanılmamasını söylerken şu şekilde ekleme yaptı;

“Googlebot, herhangi bir captcha doldurmaz. Google tabanlı captcha’lar olsalar bile onları doldurmuyoruz. Bu, içeriğin görünür olması için captcha’nın tamamlanması gerekiyorsa, içeriğe erişimimizin olmayacağı bir şeydir.

Öte yandan, herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmadan içerik orada mevcutsa ve captcha sadece en üstte gösteriliyorsa, genellikle bu iyi olur.”

John Mueller captcha sistemini Googlebotları görmeden içeriğe erişmesini öneriyor. İçeriğin düzgünce okunup okunmadığını ise Search Console’da bulunan URL Denetleme aracından kontrol edebilirsiniz.

“Test etmek için yapacağım şey, Search Console’da URL’yi incele aracını kullanmak ve bu sayfaları getirmek ve neyin geri geldiğini görmek.

Bir yandan, görünen içerikle eşleştiğinden emin olmak için görünen sayfayı [kontrol edin]. Ve dizine eklemek istediğiniz içeriği içerdiğinden emin olmak için orada oluşturulan HTML’yi [kontrol edin]. Orada benim de böyle bir yaklaşımım olur.”

Google’dan John Mueller yaptığı açıklamaya göre içeriği görüntüledikten sonra captcha sunun veya bunu googlebotlarına karşı gizleyin;

“Politika açısından, bize tüm içeriği sunduğunuz ve kullanıcı tarafında bir captcha’ya ihtiyacınız olduğu durumlarda sorun yok. Bunu Googlebot veya belki diğer arama motorları için, bizim açımızdan ortalama bir kullanıcı için yaptığınızdan biraz farklı yapmanız gerekiyorsa, sorun değil.”

Eğer teknik bir ekibiniz varsa sitenize giren arama motoru botlarına farklı bir sayfa gösterebilirsiniz.

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.