Blog Sayfalarınız İçin En İyi SEO Teknikleri - Moondiggy

Blog Sayfalarınız İçin En İyi SEO Teknikleri

Blog Sayfalarınız İçin En İyi SEO Teknikleri

Blog siteleri çoğunlukla WordPress ve Blogger siteleri üzerinden açılıyor. Fakat bu yazımızda genel olarak tüm bloglarda dikkat edilmesi gereken, en iyi SEO teknikleri hakkında tüm detayları sizin için derledik.

Blog Sayfalarınız İçin En İyi SEO Teknikleri

SEO,
genel olarak birkaç önemli nokta üzerinde şekillenir. Bunlardan ilki elbette
içeriklerdir. SEO uyumlu görseller, paylaşımlar ve site hızı da elbette diğer
önemli noktalardır. Blog siteleri için SEO teknikleri şunları kapsayabilir
diyebiliriz:

 • Tema seçimi
 • İçerik düzenlemesi
 • Görsel düzenlemesi
 • Görsel altı yazıların girilmesi
 • Paylaşım havuzu
 • Sosyal medya katkısı
 • URL düzenleme
 • Backlink

Tema Seçimi

Hem site tasarımı açısından hem de temanın SEO uyumlu olması açısından tema seçimi, sitenizin hızını, reklam dönüşüm oranlarını ve kullanıcı deneyimini doğrudan etkileyen bir faktör. Özellikle bu anlamda içeriklerin ön planda tutulacağı, hızlı ve gereksiz içerik barındırmayan temaları seçmek önemlidir.

İçerik Düzenlemesi

SEO için en önemli kıstaslardan birinin içerik olduğunu söylemiştik; ister blog sitesi olsun isterse bir web sitesi, fark etmez. Burada blog için en önemli içerik hususlarından biri, yazıların 300’den fazla metin uzunluğunda olması. Bunu yaparken gereksiz kelime kullanmamaya dikkat etmek, okunabilirlik açısından sadelik ve anahtar kelimelerin çok sık kullanılmaması en önemli içerik hususlarından. Anahtar kelimenizi yazının uzunluğuna oranlayarak kullanmak en mantıklısı olacaktır.

SEO
uyumlu içerik yazmanız için dikkat etmeniz gereken hususlar şunlar:

 • Anahtar kelimelerin belirlenmesi
 • Anahtar kelimeyi başlık içerisinde kullanmak
 • Hedef kelimeyi girişte ve bitişte kullanmak
 • Yazı içerisinde en az iki alt başlık kullanmak
 • Yazının minimum 300 kelime olmasını sağlamak
 • Okunabilirliği yüksek olan sade metinler sunmak
 • Kapak görseli kullanmak
 • Yazı içinde en az bir görsel kullanmak
 • Kopya içerikten uzak durmak

Görsel Optimizasyonu

Görseller,
blog siteleri için önemlidir. Dosya boyutunun küçük olması fakat bunu yaparken
görselin kalitesinin düşmemesi gerekir. Bunun için kullanılan bazı araçları
diğer yazılarımızda anlattık. Dosya boyutunu küçültmek site hızınızın yararına
olacaktır. Görsellerinizin özgün olması gerektiğini de unutmayın. Freepix ya da
Pixabay kullanarak ücretsiz SEO uyumlu görselleri edinebilirsiniz. Bunu
yaparken görsellerin içine logonuzu yerleştirebilirsiniz.

Bu
noktada görsellerin altına koyacağınız yazılar SEO için bir diğer önemli faktör
Yazılar görsel ile alakalı olmalı ve anahtar kelimeyi anlatmalı ya da
içermelidir.

Sosyal Medya Katkısı

Blog siteleri için backlink almak, SEO’ya inanılmaz bir ivme sağlayacaktır. Bu backlink’leri sosyal medyadan alabilir, trafiğinizi bu sayede artırabilirsiniz. Özellikle sitenizi Facebook gruplarında paylaşmak ya da Instagram’da link vermek ile backlink sağlanabilir.  Backlink alarak trafiğinizi artırmanız sitenizin Alexa değerinin de artmasını sağlayacak ve bu siteniz için avantaj olacaktır.

SEO Uyumlu URL Düzenleme

Sitenizde koyacağınız başlıklarda anahtar kelimenize uygun URL hazırlamak, SEO’nun ince detaylarından biridir. Ayrıca bu URL’lerin karmaşık olmaması, anlaşılır ve içerikle alakadar olması sitenize olan trafiği artırmanız için önemli detaylardan biridir.

moondiggy SEO hizmetleri ile Google’da bir numara olun!

Blog Siteleri İçin İçerik Neden Önemlidir?

Sitenizde özgün ve popüler içerikler üretmek, kullanıcıların bilgi alma amaçlı kullandıkları arama motorlarının dikkatini çekecek ve sıralamanızı yükseltecektir.

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

İçeriklerin kopya olmaması, belli bir kelime sayısının üzerinde olması, en az iki alt başlıklar içermesi ve anahtar kelimelerin kullanım sıklığı gibi tekniklerle hazırlanan içeriklere SEO uyumlu içerik denir.

Blog Sitelerinde Ziyaretçi Nasıl Artırılır?

Bunun için sosyal medyadan backlink almak, metin ve görsel içeriklerin SEO uyumlu olması, blog tema seçiminin karmaşık olmaması gibi pek çok unsur sitenize ziyaretçi sayınızı artırmanızı sağlayacaktır.

WordPress Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.

sökordsoptimering wordpresswordpress ile para kazanmakyoast realtimeseoliteesa web tasarımdijital pazarlama bloglarısosyal medya uzmanlığı 2021yandex film aramaseo 404pazarlama okulugoogle arama motorunun ilk ingilizce adıseokitabıfacebook reklamlarıarama motoru indirsia seowpseo_opengraph_imagewoocommerce elementor prowoocommerce widgetseo ajansıinfluencer reklam ajansıseo sem consultantwordpress php 7.4seo365web dizayn firmalarıwordpress woocommerce themewordpress en iyi seointernet sitesi kurma fiyatlarıon seowordpress postgresqlarama motorlarında benzer siteleri bulmak için hangi operatör kullanılırchrome varsayılan arama motoru değiştirmeyandex arama motoruweb tasarım ajansıseo ölçerweb grafik tasarımıkurumsal webwebbyrå sökmotoroptimeringprofesyonel sosyal medya yönetimiinternet sitesi kurma fiyatlarıaudyt seo przykładgoogle görselde araarama motorlarına ücretsiz kayıtseo sökmotoroptimeringyoast helpthe gem wordpressheartbeat wordpressgoogle arama motorunun ilk adının ingilizcesimotoru arapalmara seoweb tasarımcılığıgoogle seo hizmeti veren firmalarmedium wordpresssosyal medya projeleriyoast seo for wordpress premiumall one seogoogle da makale aramaseo yapan firmalarwoocommerce phpelementor freegoogle optimeringmecidiyeköy web tasarım şirketleriseo railsseo in 1 clickseo uyumlu web sitesipage builder siteoriginwoothemegoogle adwords uzmanlığıgoogle görsele göre aramawordpress theme free 2020ivedik web tasarımsosyal medya editörlüğügoogle ahrefsgoogle ilk adıgoogle dışında arama motorlarımicrosoft arama motoruinternet sitesi kuran firmalarwordpress hosting themeseo optimizasyonseo internationalseo offpageseo mediawordpress sshzendesk wordpressgoogle sıralama kriterleri