Moondiggy Dijital Pazarlama gizle

İlk olarak 2009 yılında hayatımıza giren ve “Açık kaynak kodlu, P2P para birimi” olarak lanse edilen Bitcoin, 13 yaşına bastı. Gelin devir yaratan bu kripto para biriminin yıllar içinde öne meydana çıkan dönüm noktalarına birlikte bakalım. 

İlk Bitcoin Transferi 

Adeta herkesin bildiği üzere Bitcoin, başlangıçta Satoshi Nakamoto mahlaslı bir kişi ya da geliştirici grubu göre hayata geçirildi. İlk Bitcoin transferi ise PGP Corporation’da yazılım geliştirici olarak çalışan Harold Thomas Finney ile Satoshi Nakamoto arasında gerçekleşti. İlk ticari işlem ise yine yaygın bir şekilde bilindiği üzere Florida’da yerel bir pizza restaurantında 10 bin Bitcoin karşılığında 2 pizza alınmasıyla gerçekleştirilmiştir. 

2013’te Bitcoin’in toplam değeri 1 milyar doları aştı 

Bitcoin, 2009 ile 2013 yılları arasında merkeziyetsiz yapısı, whitepaperı ve madencilik fırsatlarıyla o kadar çok teknoloji meraklısının ilgisini çekti. 2013 yılında ise Bitcoin’in toplam değeri 1 Milyar doları aştı. 2013’ün Nisan başına denk gelen bu yükseliş, yeteri dek uzun soluklu olamadı. Bitcoin 1 haftada 8 kat değerinde kazanan Bitcoin,1 günde başaşağı oldu. İlk olarak Güney Kıbrıs’ta resmi olarak kullanılmaya başlayan yeni para birimi, bu süreçten sonradan çok hızlı bir şekilde bedel kazanmaya başladı. Ama ne olduysa bundan sonradan oldu. Bitcoin’in değeri 1 ayda takriben 8 kat artıp 265 dolara yükselirken 11 Nisan 2013’te yüzde 60 layık kaybına uğradı.

Öncü Bitcoin borsası Mt.cox ve ödenti problemleri 

Tüm bu gelişmeler olurken Bitcoin alışverişinin takriben yüzde 80’ine konut sahipliği yapan Mt.Gox hacker saldırıları yüzünden bir türlü dar yüzü göremedi. Oysa 2013’ün Temmuz ayına geldiğimizde Bitcoin destekçilerinin tek problemi hackerlar değildi. 

Kaliforniya Finansal Kurumlar Departmanı, Bitcoin Foundation’a lisans ve yetkisi olmadan para transferi ticareti yürüttüğü iddiası ile eyalet sınırları içerisindeki faaliyetlerini durdurmasına yönelik bir uyarı mektubu gönderdi. İlk adımlar vergilendirmeye yönelik olsa da hukuki kurumlar ve bir zaman daha sonra devletler ağır ağır bitcoin’i tanınma adımları atmaya başladı. ABD, Bitcoin’i duruşma kanalı ile anlamaya çalışırken, Almanya Almanya Bitcoin’i özel bir para birimi olarak tanısa da lakin tatbik koşulları konusunda kısıtlamalar getirdi. 

İlk Çin yasağı 

Ülkeler Bitcoin’i anlamaya gayret ederken, Çin Bitcoin’i yasaklamakta gecikmedi. Günümüzde getirdiği kripto para  yasaklarıyla çoğu kez gündeme gelen Çin, 2013 yılının Aralık ayının ilk günlerinde Bitcoin’i yasakladı. Aynı dönemde Fransa Merkez Bankası’nın Bitcoin yatırımcılarını uyarması ile Bitcoin her yerde 1000 doların altına düştü.

Zynga Bitcoin ile ödemeyi test etti 

Yasaklar ve uyarılar Bitcoin’in ivmesini yavaşlatsa da aynı yıl aralık ayının ortalarında Bitcoin jurnal işlem değerinde Western Union’ı geride bıraktı. Ocak başında Zynga’nın Bitcoin ile ödemeyi test etmeye başlaması ise Bitcoin’in bitmiş 1000 doların üzerine çıkmasını sağladı. 

Değeri ne değin yükselirse yükselsin devletler tarafından desteklenmesi zaman alan Bitcoin, yaygınlaşması açısından bu yıllarda az daha bir ileri iki geri şekilde adımlar atmaktadı. 

Ocak 2014’te Avrupa’nın ilk Bitcoin ATM’lerinden birisinin kurulduğu ülke olan Finlandiya’da işler Bitcoin için biraz kötü gitti. Bunun sebebi ise Finlandiya Merkez Bankası’ndan (Suomen Pankki) Paeivi Heikkinen’in yaptığı açıklamada Bitcoin’in bir para birimi olmadığını dile getirmesi oldu.

MtGox iflası

Yine Ocak ayında  Bitcoin’in öne meydana çıkan girişimcisi Charlie Shrem’e kara para aklamaktan tutuklama geldi. Bundan yalnızca birkaç gün daha sonra ise MtGox’un iflas başvurusu gerçekleşti. 744 bin Bitcoin’in kaybolması kabusunu yaşayan ve ardından kendine gelememişti. Hacker’lar 400 milyon dolarlık Bitcoin soygununda Mt.Gox’un parmağı olduğunu iddia etti. 

Bitcoin kabul eden 4 bin mağazanın peşinde Bitcoin kurları Bloomberg’de!

Bu negatif gelişmelere karşın, kullanıcılar ve girişimciler  Bitcoin’e olan ilgilerini sürdürdü. Hatta CoinMap isimli bir teşebbüs, Bitcoin ve Litecoin kabul eden gerçek mağazaların haritası yayınladı. O dönemde Dünya üzerinde Bitcoin’i ödeme için kabul eden 4055 hakiki mağaza bulunuyordu. 

Yayıncılar da bu talebin farkında olmalı fakat; parasal yayınları ve serviseleri ile bilinen Bloomberg, Mayıs 2014’te tüm dünya piyasalarını takip etmek için kullanılan Bloomberg donanımları üzerinden artık Bitcoin kurlarının ve Bitcoin haberlerinin de içerik olarak kullanılacağını duyurdu.

Dayanıklılık kırılıyor: Apple’ın geri adımı, Paypal’ın entegrasyonu

2014 yılına dek platformunda Bitcoin uygulamalarını yasaklayan Apple, Apple  App Store kılavuzunda yenilemeye gitgide artarak Bitcoin’in ismini anmadan sanal para birimlerini kabul edebileceğini belirtti.  Apple’ın açıklamasından 3 gün sonra ise eBay CEO’su John Donahoe, CNBC kanalına verdiği röportajda, PayPal’un yakın gelecekte sanal para birimlerini cüzdanına entegre edeceğini söyledi.

Apple ve Paypal’dan sonra Bitcoin’e sıcak yakında olacak olan bir diğer isim ise Expedia oldu. Expedia otel rezervasyonlarında Bitcoin kabul edeceğini açıkladı. 16 Haziran 2014’te yani Apple açıklamasından 2 hafta sonra Bitcoin transferi yapan uygulamalar baştan App Store’da yerini almıştı. 

Google, Wikipedia, Paypal ve Microsoft’un Bitcoin adımları 

2014’ün Temmuz ayına geldiğimizde, Google arama sonuçlarına Bitcoin fiyat hesaplamasını da dahil ederken,  Wikipedia artık bitcoin ile bağış kabul etmeye başlamıştı. Hatta Wikipedia bu bağışlar vesilesiyle bir haftada 140 bin dolar değerinde bitcoin topladı. 

Eylül ayında ise Paypal, Bitcoin destekli tek dokunuşla ödeme sistemi One Touch’ı yayınladı. Bu gelişmeden yaklaşık 2 ay sonra Microsoft da kervana katılarak Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başladı. 

Tüm bu olumlu gelişmelere karşın Bitcoin 2014 yılında en kötü seyreden para birimi olarak kayıtlara geçti.

Stripe’da Bitcoin’e destek

Takvimler Şubat 2022’i gösterdiğinde ise ABD’nin popüler ödeme sistemi Stripe da Bitcoin‘e kapılarını açtı. 2022’in öne çıkan gelişmelerinden biri de Bitcoin odaklı girişimler için inkübasyon merkezi Chicago Bitcoin Center’ın kurulması oldu. Eylül 2022’e geldğimizde ise aralarında  Barclays, BBVA, Commonwealth Bank of Australia, Credit Suisse, JPMorgan, State Street, Royal Bank of Scotland ve UBS’in yer aldığı dünyanın önde gelen 9 bankası bitcoin’e ilişkin operasyon esaslarını niyetlenmek üzere bir araya geldi.

Bu gelişmelerin yanı sıra kurumlar ve bireyler blokchain teknolojisine alaka duymaya başlamıştı. 2022 yılında Blockchain popülerleşirken Bitcoin de son 1 yılın en yüksek seviyesini gördü. Bu esnada R3 ile Blockchain civarda toplanan banka sayısı 42’ye yükseldi.

Coindesk satışı ve Banka kartı ile bitcoin alımı

Bitcoin fiyatlarının artması ve Blockchain’e duyulan ilgi, Bitcoin girişimlerinin satışını da beraberinde getirdi. 2022’nın Ocak ayında Bitcoin haber sitesi Coindesk, Digital Currency Group kadar satın alındı. Benzer şekilde Bitcoin borsası Kraken, bir başka bitcoin borsası Coinsetter’ı satın aldı

Bitcoin borsası Coinbase ise Nisan 2022’da ABD’de banka kartı ile bitcoin alımını başlattı. Bu andan itibaren Bitcoin ile sunulan ödeme çeşitlerinin çoğaltma göstermeye başladığını söyleyelim. Haziran 2022’da Ledger maddesel bitcoin cüzdanı Nano S’i duyururken, Plutus, bitcoin ile temassız ödeme gerçekleştirmeyi sağladı. 

Avustralya’da Bitcoin açık artırması 

Aynı sene Avustralya hükümeti, el koyduğu 16 milyar dolar Avustralya doları yani 34 milyon TL değerindeki bitcoini açık artırmaya çıkardı. Bu açık artırma ABD dışındaki birincil bitcoin açık artırması oldu. 

14 milyar dolarlık rekor

2022’nın Ağustos ayında Bitcoin borsası Bitfinex 120 bin bitcoin çaldırınca piyasalar daha aşağı üstteki olsa da, Aralık ayına gelindiğinde dolaşımdaki bitcoinlerin piyasa değeri 14 milyar doları geçerek yeni bir rekor kırdı.

Benzer sene  Bitnet’i satın bölge Rakuten’in, blockchain odaklı Ar-Ge merkezi kurması da dikat çeken gelişmeler arasında yer aldı. 

Bitcoin’in değeri 1000 doları geçti 

14 milyar dolarlık rekor haberinin peşinde takriben 15 gün daha sonra, Bitcoin’in değeri 1000 doları geçti. Üstlelik bu köklü değişiklik yaratan kripto para birimi yeni bir rekora koşmaya başladı. 2022 yılına dinç bir açılış yaptığını bildirmek olası. 2022’da değeri yüzde 100’den artı büyüyen bitcoinin toplam piyasa değeri 16 milyar doları geçerek yeni bir rekoru daha geride bıraktı. Analistler 2022’de Bitcoin’in 3 bin dolara ulaşabileceğini öngörüyordu. 

Değeri 3 bin doları geçen Bitcoin ve rakibi Ethereum

2022’nin Haziran ayında ise bitcoin 3 bin dolara ulaştı. Bundan Başka Bitcoin kripto para sahnesini Ethreum gibi iddialı bir isimle paylaşmaya başlamıştı. Piyasadaki öyle fazla birey Ethereum’u Bitcoin’in rakibi olarak nitelendirmeye başlamıştı. Hatta Vladimir Putin’den ethereum’a özel ilgi göstermeye başlamıştı. Ether’i yeni bitcoin olarak değerlendirenler de mevcuttu. Zira çabuk yükselişi ve bir ay içinde 230 milyon dolar elde eden bir kullanıcının galibiyet hikayesiyle Ethereum insanlara daha cazibeli gelmeye başladı. 

Temmuz 2022’de kripto para dünyası, 110 milyar dolar pazar büyüklüğüne ulaşması ile daha geniş kitleler tarafından talep fark etti.

Son çatallanma ve Bitcoin Cash

1 Ağustos 2022’de ise bitcoinin “çatallanması” yani ikiye ayrılması bekleniyordu. Temmuz ayında başlayan paniğe ve 1 Ağustos’a rağmen Bitcoin yükselişe devam etti. Benzer yılın Temmuz ayının ortalarında Bitcoin’in çatallanması konusunda akıl birliğine varıldı.

Bu süreçte bitcoinin çatallanmasına aleyhinde, bitcoin madencilerinin neredeyse tamamı Bitcoin Improvement Proposal 91 (BIP91) civarda birleştiler. Segwit2x’in ilk bölümü BIP91’in 1 Ağustos için planlanan BIP148’den önce aktive edilmesi, planın gerçekleşmeyeceğine dair insanları ikna etti. Buna rağmen, BIP91’in blok büyüklüğü limitlerini arttırıp işlem kapasitesini desteklemek konusunda ihtiyaca cevap veremediği de bir gerçekti. Bitcoin cash bu sorunu adresleyen yeni bir önerge olmasıyla çabuk bir şekilde destekçi topladı. Çatallanmanın nihayetinde bitcoin cash ilk işlem gününde uçuşa geçti.

Güney Kore Bitcoin’i tanıdı 

Sırası Gelmişken Temmuz 2022’de Güney Kore, resmi olarak bitcoin’i tanıdığını duyurdu. Güney Kore, milletlerarası bitcoin transferlerini resmi olarak yasallaştırdı ve bitcoin ile ticaret yapan platformlar ve borsa konusunda da düzenlemeler getirme konusunda çalışmalara başladığını duyurdu.

Bitcoin’den rekor üstüne rekor

2022’nin Ağustos ayındaBitcoin’in değerinin 3 bin 300 doları aşmasıyla beraber Coinmarketcap.com verilerine göre bitcoin’in piyasa değeri 54 milyar doları aştı. Bitcoin’in bu yükselişine karşılık, Bitcoin Cash (ayrılma sonucu ortaya çıkan yeni kripto para birimi) yüzde 30 değerinde kaybetti.

Çatallanma ve Bitcoin rekorunun arkasından kripto paraların piyasa değeri de yeni bir rekora ulaştı. CoinMarketCap verilerine tarafından kripto paraların toplam piyasa değeri, 12 Haziran’da ulaştığı bir önceki rekor olan 116.2 milyar doları aşarak 116.9 milyar dolarla yeni bir zirveye ulaştı.

Bitcoin ise yalnızca bir kaç gün içinde yeni br rekor kırmayı başardı. 12 Ağustos 2022 itibari ile sanal para birimi 3.750 doları geçti. Bir BTC takriben yüzde 10’dan artı yükselişle 3.785 dolardan işlem görmeye başladı. 

Bu gelişmeden sadece 2 gün sonradan Coinbase 100 milyon dolar yatırım alarak, ilk “bitcoin unicorn’u” oldu. 

Bir kere daha Çin yasakları

2022’nin Eylül ayı Çin’in getirdiği  Bitcoin yasaklarıyla çalkalandı. Bitcoin, Çin’in ICO yasağıyla birlikte düşüşe geçerken, Çin’in bitcoin borsalarını kapatacağı haberi ardından tüm kripto paralar düşüş yaşadı. Çin’in kripto para alım-satımını en ince ayrıntısına kadar ambargo kararı Bitcoin’de dalgalanmalara neden oldu.

Bitcoin tırmanışta: 3 bin 700 dolardan 10 bin dolara 

Çin’in yasakları Bitcoin’in önlenemez yükseleşini böylece etkilemedi. 13 Ekim 2022’de Bitcoin 5840 dolar ile tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. 10 günden kısa bir sürede ise birincil defa 6 bin dolar barajını geçti. Yeniden birincil kez Bitcoin 100 milyar dolar pazar değerini aşmayı başardı.

İran, Türkiye ve Malezya’dan olumlu yaklaşımlar 

Yükselişin akabinde İran, bitcoini ülke içinde kullanabilmek için altyapılar hazırlıklarına başladı. O dönemdeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ise “Dijital paralar istikrara katkı maddesi sağlayabilir” açıklamasını yaptı. Bu Vesileyle Goldman Sachs: “Bitcoin 8000 dolar olabilir” tahminini paylaştı. Bir kaç gün içinde Malezya’nın menkul kıymetler düzenleyicisi, kripto para birimleri için düzenleyici bir çerçeve üstünde çalıştıklarını açıkladı. Jack Dorsey’nin ödeme girişimi Square, Cash uygulaması üzerinden bitcoin alım satımını test etmeye başladı. 

Bitcoin’e gösterilen ilgi altını geçti: yeni rekor 8315 dolar

Kasım 2022’de ABD’deki internet aramalarında Bitcoin satın almaya olan alaka altın satın almaya olan ilgiyi geçerken, Bitcoin yeni rekoru 8315 dolar ile gündeme yerleşti. Kasım ayı biterken bitcoin 10 bin dolar barajına yaklaştı.

10 bin barajı aşıldı

Yeni rekorundan yalnızca 2 gün önce 9.000 doları ilk defa geçen bitcoin bununla birlikte piyasa değerini de 2 gün içerisinde 166 milyar dolara çıkarmayı başardı. Netice itibari ile Bitcoin rekorlar kırmaya devam ederek 10.000 doları geçti.

Borsalar Bitcoin’e kapılarını açtı: Nasdaq,CBOE, Tokyo

Chicago merkezli iki borsa olan CME ve CBOE’de 2022’de yatırımcıların bitcoin ile vadeli işlemler yapmasına olanak vereceklerini açıkladı. Bu açıklamayı takiben Kasım 2022 tarihinde, Nasdaq borsası da bitcoin için vadeli işlemler başlatacağını açıkladı. Çok geçmeden ABD’nin en büyük borsalarından CBOE 10 Aralık 2022’de bitcoin işlemlerine başlayacağını duyurdu. 

ABD’nin devleri Bitcoin’e kapılarını açarken, Tokyo Borsası, kripto paralarla ilgili vadeli işemler olabilmek için bir alıştırma gurubu oluşturduğunu açıkladı. Bu esnada 2 haftada fiyatını ikiye katlayan bitcoin, bütün öngörüleri alt üstteki etmeye devam ediyordu. Bu gelişmelerle beraber Altın devi APMEX, bitcoin ile ödeme almaya başladı. CBOE’de vadeli bitcoin işlemleri başladığı anda bitcoin değer kazandı, CBOE’nin sitesi ise çöktü.

Aralık 2022’de ise ABD’den kripto para sahiplerini etkileyecek vergi yeniliği gündeme geldi. Bu sıralarda daha sonrasında Facebook’un dijital cüzdanı Novi’nin başında göreceğimiz Messenger’ın patronu David Marcus, Coinbase’e yönetim kurulu üyesi oldu. O dönemde Coinbase’in bitcoin cash işlemleri olaylı bir başlangıç ile kripto para sohbetlerine sohbetlere konu olmaktaydı. 

20 bin dolar barajını aşan Bitcoin’in ani düşüşü

20 bin dolara dayanan değeri ile rekorlar kıran bitcoin fazla önemli bir düşüşle aleyhinde karşıya kaldı. Bitcoin 5 gün içinde yüzde 30’a yakın layık kaybetti. 10.700 dolara kadar düşen bitcoin 26 Aralık 2022 itibariyle tekrar 16 bin dolar civarında işlem görmeye başladı. Bitcoinin bu yükselişi kripto para yatırımcılarının geri gelmesini sağlarken bir yana da blockchain teknolojisini kullanan şirketlerin değerinin artmasını sağladı. Bu dalgalanmalar sırasında izah etme yapan Ethereum kurucusu Vitalik Buterin ise kripto topluluğunun zenginleşme odağından davacı oldu. 

Devletler rengini muhakkak ediyor

Ocak 2022’e geldiğimizde dalgalanmalarıyla bir asalet zedelenmesi yaşamış Bitcoin, Wall Street devi Goldman Sachs’tan güven oyu aldı. Şirket, Bitcoin’in gelişmekte olan ülkeler için bir çözüm olacağını dile getirdi. İlerleyen yıllarda şirketin bu öngörüsü El Salvador örneği ile hayata geçti. 2022’in Ocak ayında devletlerin yaklaşımları da netlik kazanmaya başladı. 

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı 11 Ocak 2022’de yaptığı basın açıklamasıyla Finansal İstikrar Komitesi’nde kripto paralara ilişkin düzenlemelerin geliştirilmesi için bir çalışma grubunun oluşturulmasına karar verildiğini duyurdu. Rusya ise kripto paraları yasallaştırmak için oylamaya gitmeye karar verdi. Almanya Merkez Bankası yöneticisi ise “Kripto para düzenlemeleri dünya çapında olmalı” açıklamasını yaptı. O dönem Fransa’da yeni göreve gelen kripto karşıtı Jean-Pierre Landau; kripto para birimlerindeki riskler ile üatesinden gelmek için oluşturulan bir grubun başına geçirildi.

Tüm bunlar olurken, Metropolitan Bank’ın kripto ile ilgili milletlerarası işlemlerini belirsiz olarak durdurması uyarı çekti. Bu hücum, bir zaman önce kendi müşterilerinden birinin gerçekleştirdiği milletlerarası sahtecilik ve para aklama suçlamalarına tepki olarak küskün bir karar olarak öne çıktı. 

Bir defa daha: Çin’in yasakları ve düşüş

Kripto paralara ilişkin Güney Kore’den gelen yasaklama haberleri yalanlandıktan daha sonra; her tarafta yasaklamaların masada olduğuna dair bir söylenti gün yüzüne çıktı. bununla beraber Çin hükümeti merkezcil kripto borsalarına sınırlamalar ve düzenlemeler getireceğini açıkladı.

Kripto para piyasalarında, Bitcoin de dahil yaklaşık olarak tüm büyük kripto paralarda çabuk bir düşüş yaşandı. 24 saat içinde Ethereum yüzde 14, Ripple yüzde 21 ve BitcoinCash yüzde 19 layık kaybetti. Bitcoin’i elinde yakalamak isteyen yatırımcılar için hasar %34’ü buldu. Tahminen 120 bin Bitcoin’e sahip Winklevoss kardeşler için kaybın bedeli; 600 milyon dolar oldu.

2022’de Aralık ayının ortalarında CBOE göre piyasaya sürülen birincil bitcoin Vadeli İşlem Sözleşmeleri ise sona erdi. O dönemde yatırımcılarına zarar ettiren bitcoin 15 gün geçmeden her tarafta on bin doların altına geriledi.

Bitcoin yatırımcıları kaybetse de, Bitcoin ve kripto para etrafında hayata geçen girişimler önemlii seviyede kazanç elde ediyordu. Mesela; 2022 hedefini yüzde 66 aşan CoinBase, 1 milyar dolar kazanç elde etti.

Hodler açıklamaları ve toparlanma sinyalleri

Hem yaşanan düşüşler, Bitcoin’e olan inancı kırmaya yetmedi. Şubat 2022’de Dünya Altın Konseyi, bitcoinin merkez bankalarının sonunu getireceğine inandığını açıklarken, Jack Dorsey kripto para ekosisteminin geleceğine inandığını belirtti. Winklevoss kardeşler de “1 bitcoin 320 bin dolar olacak” açıklamasını yaptı. 

Şubat ortasında kripto para piyasaları toparlanma sinyalleri verirken, Bitcoin 10 bin doları her yerde test etti. Hatta Şubat sonuna dürüst Bitcoin bitmiş 11 bin doların üstüne çıkmayı başardı. 

Dalgalanmaları bir kenara bırakacak olursak RobinHood’un komisyonsuz kripto para alış-satmak hizmetini başlatması 2022’in en önemli gelişmelerinden biri oldu.  Bitcoin madencilik şirketi Bitmain’in takvim karı 3 ila 4 milyar dolara ulaşırken,Avustralya’da 1200 gazete standında bitcoin ve ethereum satın alınabilir hale geldi. Bu gelişmelere karşın Bitcoin, Binance’in hacklenme haberi ile sert düştü ve yüzde 10 layık kaybetti.

Bitcoin ve litecoin için ana blockchain üzerinde her transferin tescil altına alınmadan gerçekleşebildiği LightningNetwork için ilk beta versiyon başvuru formu Kaliforniya’lı teşebbüs LightningLabs göre yayınlandı.

Bitcoin’de 45 dakika içinde rekor yükseliş

2022’in Nisan ayındaa bitcoin yüzde 15.94’lük rekor bir yükselişle 6900 dolar seviyesinden 8 bin dolar seviyesine hemen hemen 45 dakika içerisinde ulaştı. Bitcoincash ise 15 Mayıs çatallanması öncesinde tırmanışa geçti.

25 Nisan 2022’de Bitcoin son 40 günün en yüksek seviyesine ulaştı. Son haftada yaşanan kararlı yükseliş ile bitcoin fiyatları 9 bin doların üstüne çıktı. Nisan ayı rekorların yanı sıra kayda değer bir kilometre taşına daha konut sahipliği yaptı. toplamda 21 milyon adet ile sınırlı olan Bitcoin’in 17 milyonuncusu çıkartıldı. 

Bu esnada Fransa, kripto para gelirlerinden aldığı ücret oranını yüzde 45’ten 19’a indirdi. Square ise bitcoin işlemlerinde 200 bin dolar kar elde etti

Heybetli düşüş ve Bitcoin Cash çatallanması

Ama Kripto para piyasası ETF işlemlerinin ertelenmesi ile 2 hafta içinde 80 milyar dolar düştü. Bu gelişmeden bir kaç ay daha sonra Bitcoin Cash‘in hard fork kodu faal ışık halkası getirildi ve Bitcoin Cash Blockchain’i bu güncellemenin ardından çatallandı. Bitcoin ise Kasım 2022’de 4 bin doların altına, Aralık 2022’de ise 3 bin 500 doların altına düşerek yılın minimum seviyesine geriledi. 

2022’da önlenemeyen yükseliş ve 2022’de aşılan 20 bin dolar sınırı 

2022 yılı ise önceki yıllara nazaran daha ağırbaşlı geçti ve zinde başladı. Şubat ayında Nasdaq, Bitcoin ve Ethereum’u küresel bilgi hizmetleri endeksine ekledi. Nisan ayında Bitcoin, yüzde 20 artarak son beş ay içindeki en yüksek seviyesine ulaştı.  SoftBank kurucusu Japon milyarder, Bitcoin’den 130 milyon dolar kaybetmesi ilegündeme geldi.

Lakin magazinel hiç bir gelişme Bitcoin’in yükselişine etki etmeyecek gibiydi. Mayıs ayında 5 bin 700 dolar seviyesine meydana çıkan bitcoin, yılın en yüksek seviyesine gelmeyi başardı.Yaklaşık 10 gün sonra 7300 doları görebilen bitcoin son 8 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bundan 2 gün daha sonra ise Bitcoin, 8 bin doların üstüne çıktı. Mayıs sonunda 8 bin 900 dolar seviyesine çıkan bitcoin, Haziran ortasında 9 bin 300 dolar seviyesine çıktı. Takriben 15 ay sonra öncelikle 10 bin barajını aşan Bitcoin 11 bin sınırına dayandı. 2022’u düşüşle kapatan 2022’de Bitcoin 20 bin doları geçerek yeni rekorunu kırdı. 

2022’in öne meydana çıkan gelişmeleri ile 68 bin dolara ulaştı

Bitcoin 2022’de kurumsal yatırımlarla, Lightning Network’teki geliştirmelerle ve El Salvador’un resmi para birimi olarak kabul etmesiyle gündeme geldi. Bu gelişmeler esnasında en fazla tartışılan figürlerden biri ise Elon Musk oldu. 

Şubat 2022’de 1,5 milyar dolarlık bitcoin alan Tesla, kripto paraları ödeme yöntemi olarak kabul etme yönünde açıklamalarda bulundu. Bu gelişmeden 8 gün sonradan Bitcoin ilk kez 50 bin doların üzerini fark etti. Tesla’nın Bitcoin yatırımı şirkete, 2022’deki otomobil satışlarından daha artı kâr getirdi. 

Tesla ve Elon Musk meselesi

Tesla’dan sonra Square de Şubat ayının sonrlarında Bitcoin’e 170 milyon dolar yatırım yaptı.  Mart ortasında Bitcoin birincil kere 60 bin doların üzerini gördü. Bu gelişmeden yaklaşık 10 gün sonradan Elon Musk: “Bundan Böyle bitcoin ile bir Tesla satın alabilirsiniz.” dedi. Hepimiz Nisan ortasında Bitcoin’in 63 bin dolara ulaşarak yeni bir rekor kırdığını gördük. Bu esnada  Tesla, ilk çeyrekte Bitcoin satışlarından 101 milyon dolar kâr etti. Mayıs ayında ise Tesla, Bitcoin ile vasıta alımını durdurdu. Bu izah etme üstüne Bitcoin’in son 3 ayın minimum seviyesine gelmesiyle ırk Elon Musk’ı topa tuttu. Elon Musk ise kendini şöyle savundu: “Tesla hiç Bitcoin satışı gerçekleştirmedi.”

Square yaptığı yatırımların ötesinde geliştirdiği teknolojiler ile Bitcoini desteklemeye devam etti. Square, bedensel bitcoin cüzdanı geliştireceğini duyurmanın yanı sıra bitcoini merkeze alna geliştirici platformu TBD’yi tanıttı. 

Tesla ve Square’in haricen Michael Saylor’ın şirketi Microstrategy de yıl boyunca önemli seviyelerde Bitcoin alımı yaptı. Jack Dorsey ve Elon Musk’ın The B Word oturumu da yıla damgasını vuran gelişmelerden biri oldu. 

Artık şaşırtmıyor: Çin yasakları 

Çin, Haziran ayında Bitcoin madenciliğine karşın yasakları artırırken, Bitcoin, 22 Haziran 2022’de son 6 gün içinde yüzde 20 değer kaybetti. Bitcoin, haziran ayı sonlarına içten ocak ayından beri ilk önce 30 bin doların altına düştü. Fakat geçmişte de olduğu gibi Bitcoin fiyatları Çin yasakları ardından toparlanmaya devam etti. 

Tüm zamanların en yüksek seviyesi 68 bin dolar

10 Kasımda bütün zamanların en yüksek seviyesi olan 68 bin dolara ulaştı. Bu gelişmeden 4 gün sonra ise Bitcoin’in gizllilik problemlerine çözüm getiren Toproot yükseltmesi gerçekleşti. 

El Salvador 

Eylül 2022’de Bitcoin’i devlete ait para birimi olarak kabul eden El Salvador, bir zaman sonradan bitcoin madenciliği için yanardağlardan faydalanmayı planladığını açıkladı.