Bing, BERT modelini Google’dan daha kapsamlı kullanıyor

Bing, BERT modelini Google’dan daha kapsamlı kullanıyor

BERT modeli yakın zamanda sıkça kullanılmaya başlamış olduğumuz arama motoru algoritmasını geliştirmeyi hedefleyen bir teknoloji. Google açıklaması ile gündeme gelen BERT modeli aslında Bing’de daha uzun üredir ve daha kapsamlı şekilde kullanılıyor. Bing BERT modeli konusunda daha büyük tecrübeye sahip diyebiliriz.

Google, her 10 arama sorgusundan birinde arama sıralamalarını etkileyen yeni BERT Modeli uyguluyor

Bing BERT modeli tecrübesi ile ön plana çıkıyor

Bing, Google’dan daha önce ve daha büyük bir ölçekte arama sonuçlarında BERT modelini kullandığını paylaştı. Google’ın arama sonuçlarında BERT’i kullanması, şu anda ABD’deki arama sonuçlarının % 10’unda ve yirmiden fazla ülkede featured snippet alanını etkiliyor. Diğer taraftan, Bing şu anda dünya çapında sağladığı arama sonuçlarında BERT modelini kullanıyor.

Bing, Google’dan yaklaşık 6 ay önce Nisan’dan bu yana BERT’i kullandığını bir blog yazısında paylaştı. Bu blog yazısında Bing’in BERT modelini global arama sonuçlarına getirirken karşılaştığı zorlukları ayrıntılarıyla anlatıyor.

Bing, dünya çapında bir ölçekte web’de aramalarında BERT gibi derin bir öğrenme modeli uygulamanın çok pahalı olabileceğini kabul ediyor ve şu an başarmasındaki en önemli etkenin Microsoft’un “Azure” bulut bilişim hizmeti olduğunu ekliyor.

“Bu GPU optimizasyonlarıyla, dünya genelinde saniyede 1 milyondan fazla BERT çıkarımı sağlamak için dört bölgede 2000+ Azure GPU sanal makineyi konumlandırdık. özellikle derin öğrenme modelleri karmaşık şekilde büyümeye devam ettikçe, yüksek kullanılabilirlik, çeviklik ve önemli maliyet tasarrufları ile Azure N serisi GPU VM’leri,  Bing için dönüşümlü AI iş yüklerini ve ürün kalitesi iyileştirmelerini sağlamada kritik öneme sahip. ”

 

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.