Banner Nedir? Banner Reklamı Nasıl Verilir?

Banner Nedir? Banner Reklamı Nasıl Verilir?

Banner reklamlar, birbirinden farklı hedef kitlelere hitap eden web siteleri üzerinden yayınlanmaktadır. Geleneksel reklamcılıkta afiş, broşür gibi reklam aygıtlarının dijitaldeki karşılığını sunan bu uygulamada reklam içerikleri internet kullanıcılarının arama trendlerine göre değişmektedir. Bu yazımızda “Banner nedir ve banner reklamı nasıl verilir?” gibi soruların yanıtlarını detaylı olarak ele alacağız. İlk olarak banner reklamlarını tanımlayarak başlayalım.

Banner, dijital medyanın en yoğun kullanılan reklam türü olarak çeşitli formlarda ortaya çıkmaktadır. Web sitelerinde yerleştirme şeklinde uygulanan ve görsel unsurlarla desteklenen banner reklamlar, belirli bir ücret karşılılığında yayınlanmaktadır. Banner reklamları, büyük çoğunlukla Google tarafından sağlanır. Gelin banner nedir detaylıca öğrenelim.

İnternet reklamcılığında yaygın olarak kullanılan banner nedir? En net ifadeyle geleneksel reklamda afiş, broşür gibi çalışmaların internet ortamına uyarlanmış halidir. Kelime anlamı olarak da afiş, reklam bandı gibi sözcüklere karşılık gelen banner, internet sitelerinde karşılaşılan farklı boyutlardaki görsel tanıtım içerikleridir. Bazı durumlarda tıklanabilen bu uygulamalar üzerinden reklama konu ürün veya hizmetin sağlayıcısına ait web adresine doğrudan bağlantı verebilirsiniz.

Çeşitli portallar üzerinde ilgi alanına göre farklılık gösteren banner içerikleri, basitleştirilmiş özellikleri sayesinde her yerde rahatlıkla gösterilebilir. Ayrıca bu uygulamalar, Google algoritmalarını doğrudan kullandığı için saniyeler içinde kullanıcıların aramalarına entegre edilebilir. Dolayısıyla dijital medyanın en etkin reklam çalışmalarından birinin banner reklamlar olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Banner nedir kısaca fikir sahibi olduysak daha detaylı özelliklerine göz atalım.

Etkili Banner Reklamı için Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Banner reklamlarının etkili bir şekilde uygulanabilmesi ve kitlelerin ilgisini çekmesi, belli başlı bazı unsurların yerine getirilmesi ile mümkündür. Bu doğrultuda etkili bir banner reklam uygulaması geliştirmek için dikkat edilmesi gerekenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Marka değerini gözetmek,
  • Hedef kitlenin beklentilerini karşılamak,
  • Müşteri eylemlerini yönlendirmek,
  • Doğru bilgi vermek,
  • Kaliteli görsel kullanmak,
  • Sade bir görünüm sunmak,
  • Uygun yazı fontu kullanmak.

Marka Değerini Gözetmek

Reklamcılığın temel unsurlarından biri marka değeri oluşturmak ve o doğrultuda hareket etmektir. Marka değerinin gözetilmesi, kullanacağınız sloganların ve markayı temsil eden sembollerin etkin kullanılması ile sağlanır.

Hedef Kitlenin Beklentilerini Karşılamak

Doğru bir banner görseli oluşturmak için hitap edilen kitlenin ne istediğini iyi bilmeniz ve istekleri karşılayan içerikler hazırlamanız gerekir. Empati kurarak hedef kitleyi banner üzerinden alışveriş ya da etkileşime yönlendirmek mümkündür.

Müşteri Eylemlerini Yönlendirmek

Banner reklamlar, özellikle kullanıcıların odağını değiştirmeye yönelik olduğu için eylemlerini yönlendirmeye çalışmak gerekecektir. Bu yönlendirmenin etkili olması için kullanıcılar; satın al, kaçırma, indirim kodunu kullan ve benzeri ilgi uyandıran telkinler kullanmak gerekir. Özellikle indirim ve kısa süreli kampanyalar bu noktada etkilidir.

Doğru Bilgi Vermek

Kullanıcı yönelimlerini etkileyen en önemli noktalardan biri beyanların doğruluğudur. Beyanın doğruluğundan daha etkili olan şey ise yanlış bilgidir. Doğru bilgi insanların ilgisini birkaç seferde gösterir. Ancak yanlış bilgi verilir ve kullanıcı yanıltıldığını fark ederse bunun geri dönüşü olmayacaktır.

Kaliteli Görsel Kullanmak

Dijital mecraların en etkili aygıtları olan görsel unsurlar, kalitesiz olduğu takdirde doğrudan eksi yönde etki edecektir. Bu nedenle içeriklerde kullanılan resimlerden dekupaj tasarımlarına kadar güncel yöntemler kullanılmalı ve yüksek kaliteli bir görsel sunulmalıdır.

Sade Bir Görünüm Sunmak

Banner reklamlarının sadeliği, daha güvenilir ve profesyonel bir duruş sağlayacaktır. Özellikle abartılı renk kullanımı ya da koyu tonlu görseller, reklamı etkisizleştirebilir. Özellikle marka renklerine yakın seçenekler kullanılması faydalı olacaktır.

Uygun Yazı Fontu Kullanmak

Reklam üzerinde yer alan metinlerin okunabilir ve tanıdık yazı fontlarından oluşması oldukça etkili bir yöntemdir. Okunamayan fontların salt artistik görünüm için tercih edilmesi, mesajın kullanıcılara iletilmesini engeller.

Banner reklamlarının oluşturulması, hazırlıktan sonuç analizine kadar bir dizi işlemle gerçekleştirilir. Bu işlemler belirli aşamalara göre ilerler. Çalışmalarda büyük etki oluşturmak için kullanıcı deneyimlerinin doğru analizi, dijital reklamcılık unsurlarının hedefe yönelik olarak kullanımı ve aygıtların doğru seçimi gibi konulara dikkat edilmesi gerekir. Bu doğrultuda banner reklamı oluşturmak için atılması gereken adımları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Hedef Kitle Analizi

İlk olarak reklamların ulaşmasını istediğiniz hedef kitleyi net bir şekilde belirlemelisiniz. Hedef kitlenin belirlenmesi, büyük ölçüde reklamın doğru adrese ulaşmasında etkili olacaktır.

Reklama Konu Ürün ya da Hizmet Belirleme

Banner reklamlarında doğrudan markaya yönlendirme olabileceği gibi doğrudan ürün veya hizmet tanıtımı da hedefleyebilirsiniz. Bu durumda reklama konu olan ürün veya hizmetin belirlenmesi en başta yapılması gereken işlerdendir. Mesaj, reklama konu olan unsur üzerinden belirlenecektir.

Yönlendirme Yapılacak Eylemi Belirleme

Bu aşamada reklamda verilecek bağlantının hangi eyleme yönelik olacağını belirlemelisiniz. Bu yönlendirme, sayfa üyeliği ya da ürün satın almaya yönelik olabileceğini belirlersiniz.

İçerik Tasarlama

Banner oluşturmanın en önemli aşaması, reklamın içeriğini tasarlamaktır. Bu aşamada görsel seçimi, metin yazımı ve reklamın yerleşimini tasarlar ve uygularsınız.

Reklamın Gösterileceği Alanı Belirleme

Reklam tasarımı yaptıktan sonra bannerın ekranda hangi kısma yerleştirileceği ve hangi sayfalarda gösterileceği belirlersiniz. Bu adımı, hedef kitlenin hareketlerine uygun olarak belirlemeli ve reklamı doğru etiketlerle pazarlamalısınız.

Yayınlama

Banner uygulamasında eylemsel olarak son adım, reklamın yayınlanmasıdır. Bu aşamada reklam kullanıcı karşısında işlev göstermeye başlayacaktır.

Sonuç Analizi

Bannerın ne kadar etkili olduğunu görmek ve sonraki reklamlarda kullanmak üzere etkileşimleri değerlendirmek gerekir. Bu sayede reklamın satışa ne kadar etki ettiği de net bir şekilde görürsünüz.

Banner reklamlar, farklı özelliklerde tasarlanabilmektedir. Genel anlamda ekonomik ve etkili bir reklam alanı olan banner, farklı medya özellikleri kullanılarak üretilir. Bu farklılıklar, görsel anlamda uygulamanın zenginleşmesini sağlar. Kısa sürede tasarlanabilen ve hızlı yayılan bannerlar, farklı teknolojik unsurların yardımıyla daha verimli hale de getirilebilir.

Online Banner Araçları

Banner oluşturmak için gerek masa üstü programları gerekse online uygulamalar kullanılabilmektedir. Bu uygulamaların her biri kendi içinde farklı özellikler sunmaktadır. Tasarımda ihtiyaç duyulan unsurlar, seçilen uygulamayı da aynı ölçüde etkiler.

Bu doğrultuda banner reklamlarını aşağıdaki online araçlar yardımıyla üretebilirsiniz:

Flash Banner

İçeriklerin farklı efektlerle desteklenmesini sağlayan flash bannerlar, yaygın olarak kullanılıyor. Uygulanabilen interaktif kurgu sayesinde reklamlar daha renkli hale gelebiliyor. Bu yolla kullanıcıların ilgisi daha hızlı çekmek mümkün oluyor.

HTML5 Bannerlar

HTML5 bannerlar, ileri düzeyde özellikleri reklam çalışmalarına kazandırabilmektedir. Bu sayede reklamı 3D içeriklerle de desteklemek mümkündür. İlerleyen zamanlarda HTML5 kullanımının daha fazla yaygınlaşması bekleniyor.

Bannersnack

Online olarak banner oluşturmaya olanak veren Bannersnack, çeşitli seçeneklerle etkileyici reklamlar tasarlamanızı sağlıyor. Uygulama, stok görseller ve şablonla yaratıcı çalışma imkânı veriyor.

Canva

Ücretsiz olarak hizmet veren Canva, sağladığı çeşitli araçlarla kendi bannerlarınızı yapmanıza yardımcı oluyor. Uygulamada bulunan çok sayıda poster, davetiye, sunum, infografik ve medya gönderileri şablonu, muhteşem içerikler üretmenizi sağlıyor.

Google Web Designer

Google’ın sunduğu bu uzantı sayesinde banner oluşturmak oldukça kolay bir hal alıyor. Metin oluşturma, 3D görsel dizaynı ve çizim imkânı veren Google Web Design, en az hatayla çalışma imkânı sağlıyor.

Masaüstü Banner Programları

Bazıları farklı işlevlere sahip olan ve temelde görsel dizayn için kullanılan birçok masaüstü program bulunmaktadır. Bu programlardan bazıları, banner için oldukça verimlidir. Masaüstüne indirilerek kullanılan ve banner yapma imkânı sağlayan programları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Pratik ve basit bir ara yüze sahip olan uygulama ile pratik üretim yapmak mümkün olabiliyor.

Pixia

Basit düzenlemeler için pratik olarak kullanılabilen bir diğer uygulama da Pixia’dır.

Photoshop

Özellikle fotoğraf üzerinde etkili ve en çok kullanılan program olarak bilinen Photoshop üzerinden de banner yapılabiliyor.

Illustrator

Illustrator üzerinden çeşitli alanlarda kullanmak üzere çizim, illüstrasyon, simge gibi çalışmalar yapabiliyorsunuz.

Banner reklamları, internet pazarlaması konusunda büyük bir etki alanına sahiptir. Reklamcılığın günümüzde en yoğun kullandığı bu alan dorudan tanıtım ve satış odaklıdır. Web sitelerinin trafik arttırma çalışmaları için de etkin olarak kullanılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Banner reklamları nerede yayınlanabilir?

Google Adwords üzerinden yayınlanabilen banner reklamlar, birçok web sitesi üzerinden yayınlanabilmektedir. Reklamların hedef kitleye uygun biçimde istediğiniz alanlarda yayınlanması mümkün olabilmektedir.

Banner reklamların daha çok tıklanması için ne yapmak gerekir?

Banner reklamlarının çok tıklanması, kullanıcıların günlük ihtiyaçlarına yönelik olmasına bağlıdır. Bunun en basit yolu hedef kitleye uyumlu reklam tasarımı yapmak ve doğru yerlerde yayınlamaktan geçer.

Banner boyutları neye göre belirlenir?

Banner boyutları, yayınlanacak olan web sitelerinin reklam seçeneklerinden kullanılan cihaza kadar birçok farklı unsura göre değişkenlik gösterebilir. Kullanım koşullarına göre farklı banner boyutları vardır.

SEO hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.