Authenticator Uygulaması Nedir?

Authenticator Uygulaması Nedir?

Günümüzde gittikçe artan internet mecralarımız, zaman zaman güvenlik riski yaşayabileceğimiz durumlarla karşı karşıya gelmektedir. Kötü şahıslar fırsat elde ettiğinde, kullanıcıların bu tür durumlarda zarar görebilmesine sebep olmakta. Erişilebilmesi sonucu kişisel bilgilerimizin kolayca ortaya çıkabilme ihtimalinin vardır. Bu gibi durumlarda sosyal medya ortamlarımızı daha fazla güvende tutmak isteriz. Çoğunlukla birçok kişinin başvurduğu ve Google tarafından geliştirilen Authenticator(doğrulama) adını verdiğimiz bu uygulama sayesinde kolayca bu riski ortadan kaldırmamız mümkün. Uygulama sayesinde hesap bilgileriniz ele geçirilse bile sizin müdahaleniz dışında olası bir giriş durumu söz konusu olamaz. Authenticator uygulaması, her hesabınız için ayrı ayrı kullanabileceğiniz bir güvenlik sağlar.

Google Authenticator Uygulaması Nedir?

Uygulama kullanıcılarının Authenticator nedir, ne işe yarar gibi akıllarda merak konusu olan bu soru işaretleri yazılım tabanlı bir kimlik doğrulayıcısına aittir. Hem Apple Store hem Google Play üzerinde bulunmaktadır. Bu ufak boyutlu uygulama, sosyal medya hesaplarınızda ve özellikle kripto para ticareti yaptığınız işlemlerinizde kullanabileceğiniz ek bir güvenlik uygulamasıdır. Kripto para alım satım platformlarında müşterilerin fonlarını korumak amacıyla güvenle tercih edilmektedir. Aynı zamanda Facebook, Twitter ve Instagram gibi popüler sosyal medya uygulamalarınıza 2 adımlı doğrulama işlemi sağlar. Böylece 6 haneli kodlar ile giriş sağlayıp rahatlıkla kullanabilirsiniz. İki faktörlü doğrulamayı destekler. Ek olarak, hemen her platform için geçerli olacak üst düzey bir güvenlik görevi görür. Bu uygulama ayrı ayrı her hesabınız için kodlar oluşturarak bünyesinde geniş bi güvenlik ağı barındırır.

Authenticator Uygulaması Ne İşe Yarar?

HMAC tabanlı bir kerelik şifre algoritması kullanılarak iki adımlık doğrulama hizmeti sağlayan Authenticator uygulaması, zamana dayalı bir kimlik doğrulayıcısı görevi görmektedir. Her 30 saniyede bir olmak üzere geçici olarak 6 haneli şifreler üretmektedir. Belirtilen bu süre içerisinde 6 haneli kodu doğru bir şekilde kullanmadığınız taktirde şifreniz geçersiz olur. Geçersiz olan şifre bir daha kullanılamaz ve yeniden almanız gerekir. Popüler birçok sosyal medya uygulamasrı için 2 adımlı doğrulama işlemi sağlar. Kullanmak istediğiniz uygulamalara bu şekilde güvenle giriş yapabilirsiniz. Eklediğiniz her hesap için ayrı ayrı şifreler oluşturmaktadır. İki adımlı doğrulamayı aktif ettiğiniz hesabınıza doğrulama kodu gönderilmediği taktirde erişim sağlanmasının imkanı yoktur. Olası bir durumda hesabınız ele geçirilse bile doğrulama kodu olmadıkça hesabınız güvende olur. Ek olarak Authenticator uygulaması sayesinde birçok özel yazılımlar için de 6 haneli kodlar oluşturur. Bu da, hesaplarınızı daha fazla güvende tutabilmenizi sağlar.

Authenticator Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Google Authenticator uygulamasını kullanmak için cihazınıza uygun olan Android veya İOS seçeneklerinden Play Store veya Apple Store üzerinden size uygun olanı indirmeniz gerekmektedir.

Google Authenticator uygulamasını kullanmak istediğiniz platformda iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmeniz gerekiyor. İki faktörlü kimlik doğrulama süreci her platform için farklıdır. Kullanacağınız platformun ‘iki faktörlü kimlik doğrulama’ kılavuzuna mutlaka göz atmayı ihmal etmeyin. Bazı internet sitelerinde 2FA olarak geçmektedir ve genellikle ‘oturum açma işlemi ‘ sekmesinde yer alır.

  • Google Authenticator uygulamasına bağlamak istediğiniz hesabınız için öncelikle sitenin iki faktörlü doğrulama için vereceği kurulum anahtarı veya QR kodu almanız gerekiyor. QR kodu alırken mobil cihazınızın kamerasının çalıştığından emin olun. Olası durumlar için kurulum anahtarı seçeneğini de kullanabilirsiniz.
  • QR kodu veya kurulum anahtarını alın. Google Authenticator uygulamasına girerek ‘başlat’ seçeneğine dokunup + simgesine basınız.
  • Çevrimiçi hesabınızdan bir hesap adı ve anahtarı girin. Farklı bir seçenek olarak yerleşik tarayıcı ile barkodu Google Authenticator’a tarayın.

Tüm bunları gerçekleştirdikten sonra hesabınız otomatik olarak bağlanmış olacaktır. Bu noktada bağladıktan sonra hesabınıza girme aşaması çok daha basit. Kullanıcı adınız ve parolanızı kullanarak normal bir şekilde hesabınızda oturum açın. Artık Authenticator uygulamanızın ana ekranında aktif ettiğiniz sitenin de ismi görünmeye başlayacaktır. Hesabınıza girerken iki faktörlü kimlik doğrulama işleminizi tamamlamanız gerekir. Bu nedenle, Authenticator uygulamasına girerek hesabınız için uygulamanın oluşturmuş olduğu şifreyi not alın. Belirtilen süre içerisinde oluşturulan kodu girerek güvenle hesaplarınıza giriş yapabilirsiniz. Authenticator üzerinden çevrimdışı durumlarda bile kod oluşturma ihtimaliniz mevcut.

Google Authenticator sayesinde iki faktörlü kimlik doğrulamayı bünyesinde destekleyen hemen hemen her platform için geçerli olan bu güvenlik sistemini rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Google Authenticator uygulaması güvenli mi?

Bu uygulama bazı durumlarda virüs saldırısı ile ele geçirilebiliyor. Bu tür durumlarda şifreniz ele geçirilse bile, SMS ele geçirilemediği sürece hesabınıza kimsenin giriş yapması mümkün değildir.

Google Authenticator hesabındaki uygulamalar nasıl dışarı aktarılır?

Aktarmak istediğiniz mobil cihazınıza uygulamanın son sürümünün yüklü olması ilk şarttır. Hesaplarınızın bağlı olduğu cihazınızdan uygulamaya girerek üst köşedeki menü simgesine tıklayın. Karşınıza çıkan seçeneklerden hesapları aktar seçeneğini seçip hesapları dışa aktarın seçeneğine de dokunup cihazınızın desteklediği şekilde güvenlik girişini halledin. Yeni telefonunuza aktarmak istediğiniz hesapları seçin ve ardından İleri’ye dokunun. Birden çok hesap aktarırsanız eski telefonunuz birden fazla QR kodu oluşturabilir. Eğer mobil cihazınız iphone ise bu durumda masaüstü veya dizüstü bilgisayar yardımı ile hesaplarınızı aktarmanız mümkün.

Google Authenticator hesabı iptal etme veya iki adımlı doğrulama nasıl kapatılır?

Uygulama üzerinde yer alan hesaplarınızın güvenliği için açık hale getirdiğiniz iki adımlı doğrulama ya da bağlı hesaplarınızı iptal etmek istiyorsanız hesaplarınızın bulunduğu internet sitelerine giriş yapmanız lazım. Bağlı olan platformlara giriş yaptıktan sonra site üzerinde iki adımlı doğrulama seçeneğini kapatmanız gerekmektedir. Ayarlar bölümünden kullanıcı bilgilerine girerek kolayca halledebilirsiniz.

SEO hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.