ASO Nedir? - Moondiggy

ASO Nedir?

ASO Nedir?

ASO sistemi genellikle 2 farklı noktaya odaklanıyor. Bunlardan birinci dönüşüm oranı optimizasyonu iken ikincisi ise anahtar kelime optimizasyonu şeklindedir. Kaliteli bir anahtar kelime optimizasyonu sıralamanızı daha yukarılara çeker. Muhteşem bir dönüşüm oranı optimizasyonu stratejileri ise görünürlüğün artmasında ciddi oranda katkıda bulunur. Böylelikle daha fazla uygulamanın indirilmesini sağlar.

ASO’nun Önemi Nedir?

Günümüzde Google Play Store ve App Store marketlerinde 2 milyonun üzerinde uygulama bulunuyor. Bu uygulamalar birbirleriyle ciddi oranda rekabet halindedir. Kullanıcıların marketlerdeki yeni oluşan uygulamaları keşfetmeleri için ana metotlardan birisi de ‘’APPLE STORE ARAMA’’ sistemidir. APPLE platformuna göre uygulama indirmelerinin %70’inden fazlası mağazalardaki arama sistemlerinden meydana geliyor. Yapılan bu aramaların yarısından fazla genel arama şeklindedir.

APP STORE Platformunda Sıralamanızı Hangi Etmenler Etkiliyor?

ASO sistemini tam olarak kullanabilmek için mutlaka uygulama mağazasında yer alan algoritmaları anlayabilmeniz gerekiyor. Algoritmaları anlamadan ASO sistemine tam olarak vakıf olamazsınız. Sıralamanızı etkileyen etmenler aşağıdaki gibidir;

Metadata Anahtar Kelime

APP STORE uygulamanızı belirli bir anahtar kelimeye göre sıralamanın gerçekleşip, gerçekleşmeyeceğine karar verme işlemini Metadata anahtar kelime sistemi sağlar. Ziyaretçilerin aramış oldukları anahtar kelime uygulamanızın Meta Verilerinize eklenirse, uygulamanızın sıralaması arama butonunda daha üst sıralarda yer alır. Anahtar kelimeler uygulama başlığında veya da alt başlıkta bulunuyorsa böylelikle uygulamanız daha üst sıralarda yer alır. Uygulama başlığında yer alan anahtar kelimeler alt başlıktaki anahtar kelimelerden daha yoğun bir düzeyde gözükür.

APP STORE İndirme Yoğunluğu ve Hızı!

Gün içerisindeki uygulama indirme sayıları APP STORE ve PLAY STORE en güçlü sıralama etmenlerinden birisi konumundadır. Birçok sayıdaki indirme, farklı çeşitte terimlerle sıralamanızı yükseltmenizde ciddi oranda katkıda bulunur. Böylelikle uygulamanızın görünürlüğü ve indirilme oranı ciddi düzeyde artar.

Dönüşüm Oranı Faktörü!

APP STORE algoritmaları dönüşüm oralarını veya uygulamanızı indiren kullanıcıların paylarını da dikkate alıyor. Kullanıcılara en kaliteli uygulamaları göstermek kullanıcılara muhteşem bir deneyim sunabilirsiniz. Böylelikle uygulamanızın kalitesini ciddi oranda artırırsınız. Uygulamanız sabit bir anahtar kelime için belirli bir dönüşüm oranına sahipse böylelikle algoritmalar kullanıcılarınızın uygulamanızdan memnun kaldığını gösterir. Bu sayede uygulamanızın sıralaması daha yukarılara çıkar.

Yorumlar ve Derecelendirme Faktörü!

Yorum ve yıldız puanınız sıralama etmeninizi etkileyen en önemli faktörlerden birisi konumundadır. Uygulamanıza dönük birçok sayıda pozitif yorumun olması kişilerin uygulamanıza ilgi duyduğunu kanıtlar. Bu sebeple uygulamanızın algoritma faktörü üzerindeki ağırlığını artırmak için kullanıcılarınızı derecelendirmeye ve yorum yapmaya teşvik edin. Bu sayede uygulamanızın kalitesini ve işlevselliğini APP STORE platformunda geliştirmiş olursunuz.

BACKLİNK Faktörü!

PLAY STORE algoritması uygulamanızın internet sitesinde kaç tane BACKLİNK aldığını da dikkat eder. BACKLİNK oranınız ne kadar fazla olursa SEO uyumlu olursa uygulamanızın yetki alanı artırılır. Gelişmiş bir otorite uygulamanızın yaygın bir şekilde tanındığını belirtir.

Uygulama Performans Özelliği!

Uygulamanız kaliteli bir şekilde tasarlanmamışsa sık sık donuyorsa, kasıyorsa bireylerin mobil cihazlarınızda çok fazla şarj tüketiyorsa STORE marketler uygulamanızı daha alt sıralarda sıralayacaktır. Dolayısıyla uygulamanızın puanında düşüşler yaşanacaktır. Uygulamanızın puanını düşmesiyle beraber her geçen gün kullanıcı sayınız ve uygulama sıralamanız tamamen düşecektir!

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.

wordpress 360 vieweryabancı arama motorlarıkurumsal seo hizmetiionos wordpressdijital pazarlama hizmetigoogle arama motorunun ilk adı neydigoogle sıralama öğrenmegoogle arama sonuçlarıgoogle arama motorunun ilk adının türkçesigrafik web tasarımgoogle arama motorunu ilk adı nedirsosyal medya yönetimtor arama motoru 2020safirtemaSosyal Medya Ajansisosyal medya ajansı kurmakweb yazılım şirketişimdiki adı google olan arama motorunun ilk adıtablepress wordpressgoogle ingiltere arama motorutasarım firmalarıtor browser arama motorlarıgoogle seo fiyatlarıinstagram kurumsal hesap yönetimibrowser arama motoruwordpress iisbacklink sitelerwp yoast seogoogle popüler aramalarbest templates wordpressplug in wordpresskaliteli backlink paketleridate_i18nwoocommerce pricekurumsal seo uzmanıwordpress getsosyal danışmanlıkresim google aramawordpress windowsonline pazarlama eğitimifilezilla wordpresse ticaret sitesi kuran firmalarayhan seososyal medya paylaşımsosyal medya paylaşım ücretlerigoogle da görsel aramaweb sitesi yapan firmalarucuz web sitesi tasarımısiteye google bot çağırmagoogle ilk ingilizce adı nedirdhl woocommerceseo geowordpress onesignalyoast seo google newsticimax seopolylangstatik web sitesidijital pazarlama ve sosyal medya yönetimisite seo analyzerpazarlama yöntemleri nelerdirhastane web tasarımsosyal medya konularıahrefs checkerdijital medyamobil uyumlu web sitesi fiyatlarıgoogle yapmaphotoswipe wordpresssosyal medya yönetim yazılımıseo geotheme hestiasitenizi arama motorlarına ücretsiz kayıt edebilirsinizşimdiki adı google olan arama motorunun ilk adı nedircms seo friendlytheme elementorsage wordpressavcılar web tasarım firmalarıyola seothemeisle companionsearchmetrics pricevega web tasarımmakale arama motoruyandex görsel aratmaavukat seoseo wesahifa wordpress