Apple iOS Harita Kaydı Nasıl Yapılır?

Apple iOS Harita Kaydı Nasıl Yapılır?

Türkiye pazarında önemli bir paya sahip olan Apple, on milyonun üzerinde Iphone kullanıcısına hizmet sunmaktadır. Bu da, Apple’ın harita hizmetlerini de büyük oranda cazip hale getirir. Apple Map Connect uygulaması ile oldukça işlevsel bir şekilde sunulan Apple Haritalar üzerinden basit kullanım sağlanabilmektedir. Yazımızda “Apple harita kaydı nasıl yapılır?” sorusunun yanıtını detaylı olarak vereceğiz. İlk olarak hizmeti yakından tanımaya başlayalım…

Dijital pazarlamada bölgesel aramalar için önemli aşamalar kaydedilmiştir. Günümüzde dijital medya aracılığı ile adres bulma ve konum takibi, gündelik yaşamımızın olmazsa olmazı durumuna gelmiştir. Bu doğrultuda navigasyon ve yol tarifi için konum bildirimi yapmak, özellikle yerel işletmeler için hayatî önem taşımaya başlamıştır. İşletme sahipleri şirketlerini öne çıkarmak için konum ekleme seçeneklerini değerlendirmektedir. Harita seçeneklerinden biri de Apple uygulaması olarak sunulan Apple Map Connect’tir.

Apple Map Connect Nedir?

Geçtiğimiz birkaç yıldır hizmette olan Apple Map Connect uygulaması, kullanıcılara önemli katkılar sağlamaktadır. Özellikle işletme sahibi olan kullanıcıların kendi işletmelerine ait konum ve adres bilgilerlini Apple Haritalar üzerinden kaydedebilmesi, hizmetin diğer kullanıcılar açısından da verimli bir hale gelmesini sağlamaktadır. Bu uygulama üzerinden işletme sahipleri, kendilerine ait ürün ve hizmet bilgileri, çalışma saatleri ve iletişim ve adres bilgileri ile beraber Apple Haritalar konumu olarak tanımlayabilmektedir.

İşletmelerin yerel ağda ön plâna çıkması ve ulaşılabilir olması için güçlü SEO çalışmaları gerekir. Bu çalışmalar için oldukça sağlam bir alt yapı sunan Apple Maps, ekili bir SEO aracı olarak da karşımıza çıkmaktadır. Peki, Apple Haritalar üzerinden nasıl konum eklenir? Yazımızın devamında Apple harita kaydı nasıl yapılır, adım adım inceleyeceğiz…

Apple Haritalar’da Konum Ekleme

Apple iOS harita kaydı, özellikle sistemde kayıtlı olan ve doğrulanabilir adres kayıtlarını konumlandırarak veri havuzuna eklemektedir. Harita geliştirme aşamasında kaliteli ve kesin sonuç odaklı bir sistem oluşturmak adına uygulama doğrulanabilir verilerle çalışmayı öncelik olarak ortaya koyuyor. Dolayısıyla Yandex Haritalar ve benzeri uygulamalardaki gibi yalnızca online olarak hizmet veren ve fiziksel adresini doğrulamayan işletmelere harita onayı vermiyor.

Bu doğrultuda işletme olarak ev, apartman, depo ve benzeri geçici konumların veya yeni açılmış konumsuz işletmelerin Apple Maps Connect üzerinden onaylanması mümkün değildir. Bunun dışında gerekli bilgileri sunarak belirli adımlar üzerinden Apple Haritalar kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Apple Haritalar Adım Adım Konum Ekleme İşlemi

Apple Haritalar üzerinden işlem yapmak için öncelikle gerekli bütün konum bilgileri ve belgeleri derleyerek işe başlamalısınız. Gerekli bütün verilerin hazır olması durumunda adım adım işlemleri uygulamaya başlayabilirsiniz. Apple hesap bilgileriniz hazır ve Apple Maps Connect uygulamasına erişiminiz kesintisiz olmalıdır. İşlem ortasında kesinti olması durumunda bütün işlemleri tekrar yapmanız gerekecektir. Her şey hazırsa uygulamaya giriş yaparak ilk adımı atabilirsiniz.

1. Apple Maps Connect’e Giriş

Apple Haritalar üzeriden işlem yapmanın ilk şartı, bir Apple hesabına sahip olmanızdır. Hesabınıza dair bir doğrulama hatası, yanlış şifre ve benzeri durumlarda hesabınızın doğrulanması için beklemeniz gerekmektedir. Bu nedenle sürekli kullandığınız ve aktif hesabınızla giriş yapabilirsiniz.  Bu koşulları sağladığınız takdirde mapsconnect.apple.com adresi üzerinden Apple kimliğinizi kullanarak giriş yapabilirsiniz. Ayrıca kimliğiniz yoksa çok kısa süre içinde yeni Apple kimlik oluşturabilirsiniz.

2. Yer Ekle

Apple hesabınıza giriş yaptıktan sonra yapmanız gereken işlemler şöyle olacaktır:

  • Doğrudan bilgileri işlemek için hesabın sağ üst köşesinde bulunan bölümde Yer Ekle sekmesini seçin.
  • Bu sekme üzerinde ilk bilgileri girin.
  • Firmanızın kimliğini ihtiva eden bilgileri, firma adını ve adres bilgilerini bu sayfadaki form üzerinden doldurun.
  • Bu alanda verilmesi gereken bilgiler, adresin tanımlanması ve bulunması için en önemli verileri içermektedir.

Böylece verilerin doğrulanması da hem hızlı hem de kolay olacaktır. Bu nedenle daha başlangıçtan itibaren doğru veriler eklendiğinden emin olmalısınız.

3. Mekân Bilgileri

Bu aşamada işletmenizin bilgilerini en doğru şekilde iletmeniz gerekir. İşletmeye dair Haritalar üzerinden yapılacak olan tarif, sizin vereceğiniz bilgiler ile sağlanacaktır. Bu nedenle kullanıcıların değerlendirebileceği veriler ortaya koymalısınız. İşletmeye dair temel bilgileri verdikten sonra bir sonraki aşamaya geçmek için telefon numaranızı doğrulamanız gerekmektedir.  Bu noktada iki ayrı seçeneği tercih edebilirsiniz. İsterseniz arama yöntemini kullanarak hesabınızı doğrulayabilirsiniz. Doğrulama işlemini tamamladıktan sonra Apple Maps Connect işleminize devam edebilirsiniz.

4. İşletme Bilgileri

Bu aşamada doğrulama işlemleri tamamlamış ve şirket bilgilerini işlemiş olacaksınız. Sonraki aşamada harita üzerindeki konumlandırma işlemleri devreye girecektir. Bu nedenle bu kısımdayken bilgilerinizin doğruluğunu tekrar denetleyebilirsiniz.

5. Harita Konumu

Bu adımda harita üzerinden konum belirleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Açılan pencere üzerinden daha önce verdiğiniz bilgiler ışığında harita konumunuzu dikkatlice işleyin. Harita üzerinde adresinizi belirlemek için bulunan iğneyi konumunuzun üzerine sürükleyip bırakmanız gerekir.  Bu aşamada iğneyi hareket ettirmek konusunda sorun yaşadığınız takdirde farklı bir tarayıcı kullanabilirsiniz.

6. Çalışma Saatleri

Bu adımda açılan sayfa üzerinden işletmenizin çalışma saatlerini işlemeniz gerekir. Tercihe bağlı olarak bu işlemi tamamladıktan sonra bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

7. SEO

İşletmenizin SEO bakımından güçlü olması ve harita konumunuzun belirli konularda hızlıca ön plâna çıkabilmesi için bu adımda kullanmanız gereken verileri iyi değerlendirmelisiniz. Haritanızın öne çıkması için bu kısma sosyal medya hesaplarınızı ekleyebilirsiniz. Bu noktada SEO kapsamında yapılan Backlink çalışmalarını etkilemek adına web sitenizin adresini de konumunuza işaretleyebilirisiniz.

8. İnceleme için Gönder

Bütün verilerin doğru bir şekilde eklendiğinden emin olduktan sonra bu aşamada verilerinizin işlenmesi için onay verebilirsiniz. Doğrulamaları ve onaylamaları gerçekleştirmesi için Apple Haritalar’a kayıt talebinizi bu aşamada iletebilirsiniz. İşlemi tamamlamak için inceleme için gönder butonunu tıklayarak işlem tamamlayın.

Bu aşamada işleminiz tamamlanır ve ortalama 2 ile 3 gün arasında konum bilgilerinizin işlenmesi tamamlanır. Ayrıca konumla ilgili ya da diğer bilgilerde herhangi bir eksiklik varsa tarafınıza bildirilmektedir. Bu işlem sonrasında daha etkili bir SEO çalışması kazanırsınız ve aynı zamanda müşterileriniz için verimli bir süreç sağlamış olursunuz.

Sıkça Sorulan Sorular

iPhone hangi haritayı kullanır?

Iphone ve Apple bilgisayarlar üzerinde kullanılan harita sistemleri Apple Inc. Tarafından sunulmaktadır. Apple Haritalar, toplu taşıma araçları ile ve yaya olarak navigasyon hizmetleri de sağlamaktadır.

Haritaya konum eklemek ücretsiz mi?

Apple İOS üzerinden konum eklemek Apple hesabınız üzerinden rahatlıkla sağlayabileceğiniz bir uygulamadır ve ekstra bir ücretlendirmesi yoktur.

Bana ait olan isim farklı bir konumda kullanıldıysa ne yapabilirim?

Aynı isim kullanımı gibi konular söz konusu olduğunda düzenleme için Apple Maps Connect üzerinde bulunan Yardım/Bize Ulaşın sekmesinden destek alabilirsiniz. Konumlar üzerinde ortaya çıkan sorunlar birebir destekle çözümlenebilir.

SEO hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.