Apple arama motoru çıkarmak için çalışmaları hızlandırdı

Apple arama motoru çıkarmak için çalışmaları hızlandırdı

Yaklaşık 2015’ten beri konuşulan ve proje kapsamında mühendisleri işe aldığı bilinen Apple arama motoru projesi için somut veriler gün yüzüne çıkmaya başladı. iOS ve iPadOS 14 betalarındaki Spotlight arama sonuçlarında Google değil Siri önerileri şeklinde görüntülendi.

Apple arama motoru geliştirme süreci

  • Apple arama motoru planlamasının 2015’ten itibaren arama motoru projesi için uzman mühendisleri işe aldığını biliyoruz.
  • Reuters’in paylaştığı bilgilere göre Apple’ın resmi baskıların zorlamasından dolayı çalışmalarını hızlandırmak zorunda kaldı.
  • iOS 14 ve iPadOS 14 beta görüntülerinde Spotlight arama uygulaması sonuçlarında dikkat çeken detay Google önerileri değil Siri önerileri şeklinde gösteriliyor olması.
  • Apple, Haziran 2020’de arama robotu AppleBot destek sayfasında bir takım kritik değişiklikler yaptı.
Apple arama motoru çıkarmak için çalışmaları hızlandırdı 1

Buradaki gelişmeler aslında bize Apple arama motoru çalışmalarının yakında meyvesini vereceği ve ürünle tanışacağımızı gösteriyor. Belirtmekte fayda var, bu özellik şu an sadece Apple ürünlerinde yer alan Spotlight aramasında kullanılabilecek. Bu gelişmenin ardından çok geçmeden herkesin kullanımına sunulması bekleniyor.

AppleBot destek sayfasında yapılan değişiklikler

  • AppleBot’tan gelen trafiğin nasıl yorumlanacağı ve doğrulanma şekli açıklandı,
  • Masaüstü ve mobil versiyonları da dahil aracı platform ayrıntıları genişletildi,
  • Web sitelerinde yer alan robots.txt standartları yeni kurallarla güncellendi,
  • AppleBot sadece HTML’i taramayıp, Google benzeri sonuç sayfaları açıklaması eklendi.
  • Arama sıralaması belirlenmesi hakkında detaylar içeren bir bölüm eklendi.

Apple arama motoru ile Google’ı sıkıntıya sokabilir mi?

Google’ın Apple ürünlerinde kullandığı Safari tarayıcısının varsayılan arama motoru olması için Apple’a milyarlarca dolar ödediğini biliyoruz. Bu kadar büyük paralar ödemesinin sebebi tüm kullanıcıların kendi servislerinden yararlanmasını sağlamaktı. Kullanıcı özellikle değiştirmediği sürece Google tüm Apple ürünleri kullanıcılarına hizmetlerini eksiksiz sunabiliyor olmasıydı.

Apple’ın arama motoru geliştirmesi ile birlikte yakın zamanda Google ile aralarındaki sözleşmenin sonlanacağı da konuşuluyor.

Google varsayılan arama motoru olabilmek için ne kadar ödeyecek?

Google ile Apple’ın arama motoru farklılıkları

Google, insaların aradığı bilgiye en kolay yoldan ulaşmasını hedefleyen bir yapıya sahip. Apple ise arama motoru piyasasındaki devlere doğrudan rakip olmak yerine kendi işletim sistemindeki oluşturduğu kitleye özel ürün ve hizmetler sunarak kişiselleştirmeyi hedefleyebilir.

Bir öngörüden ibaret olmakla birlikte Apple’ın herkese açık bilgiler yerine Apple kullanıcılarının bilgileri üzerinden ilerleyen kişisel deneyim sayfaları üzerine odaklanması mümkün olabilir. Apple’ın arama motoru ile ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.