Anahtar Kelime Yoğunluğu Nedir? Neden Önemlidir?

Anahtar Kelime Yoğunluğu Nedir? Neden Önemlidir?

Anahtar kelime yoğunluğu , belirli bir metin odaklı internet içeriği içerisinde yer alan anahtar kelime sayısını belirten bir sıfattır. Anahtar kelime ise, belirli bir amaca yönelik yapılan kelime ve terim gruplarının aranma ve çeşitli içeriklerde ön plana çıkartılmasına verilen genel isimdir.

Kullanıcıların belirli bir amaç doğrultusunda arama motorunda, sosyal medyada ya da çeşitli dijital alanlarda kullandıkları anahtar kelimeler, dijital alanda onların kısa vadede taleplerini oluşturur. Dijital içerik üreticileri ise bu taleplere arzlarıyla yanıt vererek, arama yaptıkları anahtar kelimeye en uygun sonuçları, arama motorları ve sosyal medya aracılığıyla yanıtlamaya çalışır. Kısaca;

  • Kullanıcılar anahtar kelime (şimdilik bu kelimeye x diyelim) ile belirli bir arama yaparlar.
  • Arama motoru anahtar kelime yapısında en uygun sonuçları arar (x ve türevi kelimeler).
  • Çeşitli web siteleri bu tür aramalarda ilk sıralarda olmak için anahtar kelime yoğunluğu olan kelime ve terimler için içerikler hazırlarlar (x nedir, x nasıl kullanılır, x fiyatları v.b).
  • Arama motoru da çeşitli metrikler aracılığıyla (anahtar kelime yoğunluğu da bunlardan birisi) kıyaslama oluşturur ve buna uygun olarak kullanıcıya sonucu ulaştırır.

Anahtar Kelime Yoğunluğu Neden Önemlidir?

Anahtar kelimelerin yoğunluğu, dijital bir alanda metin bazlı içerik üreten sayfa sahiplerinin dikkat etmesi gereken bir kıstastır. Arama motoru sonuçlarında yer almak istedikleri anahtar kelimeye uygun içerikler oluşturmalı ve bu içerikleri arama motoru optimizasyonuna (SEO) uygun biçimde hazırlamalıdırlar. SEO uyumlu içerik oluştururken, içeriklerin minimum 300 kelime olması, içeriğin uygunluğu ve sahip olduğu başlıktaki sunuşu ortalama olarak karşılamasında yeterli olacaktır. Hazırlanan içerik içerisinde, belirlenen odak anahtar kelimenin %3 bandında geçmesi gerekmektedir.

Örneğin 300 kelimelik SEO uyumlu bir içerik hazırladınız. Bu hazırladığınız içerik içerisinde odak anahtar kelimenin yoğunluğu %3 bandında olmalıdır. Yani içerisinde 9 tane odak anahtar kelime yer almalıdır.

Hedef kelime yoğunluğu, web sitesi içerisinde hazırlanan içerikte bulunan anahtar kelime sayısının yüzdelik dilimidir. İçerik içerisinde ortalama olarak %3 bandında olması gereken bu yapı, arama motorunun özellikle dikkat ettiği bir kıstastır.

Hedef Kelime Yoğunluğu Neden Önemlidir?

Anahtar kelimelerin yoğunluğu; site içerisinde başlık, içerik ve anahtar kelime uyumunu göstermek açısından oldukça önemlidir. Anahtar kelime yapılandırması doğru optimize edildiği taktirde, SEO açısından daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Ayrıca yazının okunabilirliğinin semantik ölçülerde olması, özellikle Google’ın belirlediği sıralama ölçütlerinde dikkat ettiği bir yapıdır. Kullanıcıların yazı içerisinde geçirdiği vakit, içeriğin sahip olduğu iç linkleme, dış linkleme ve içeriğin anahtar kelimelerin yoğunluğu, temel olarak içeriğin sıralamasına doğrudan etki edebilmektedir. Anahtar kelime yapılandırması sadece Google içerisinde değil; Facebook, Yahoo ve Bing aramalarında da önem taşımaktadır. İyi bir anahtar kelime çalışması ile hazırladığınız içeriklerinizde SERP’te önemli başarı sıralamaları oluşturabilirsiniz.

Site Isı Haritası (Heat Map) Nedir, Nerelerden Oluşturulabilir? yazımızdan yararlanarak hemen çıkma oranlarınızı düşürmek ister misiniz?

Anahtar kelime yoğunluğu nedir?

Anahtar kelimenin yoğunluğu, belirli bir metin odaklı internet içeriği içerisinde yer alan anahtar kelime sayısını belirten bir sıfattır.

Hedef Kelime yoğunluğu neden önemlidir?

Anahtar kelimenin yoğunluğu; site içerisinde başlık, içerik ve anahtar kelime uyumunu göstermek açısından oldukça önemlidir. Bu uyumun fazla olması, SERP’lerde doğrudan başarıya dönüşmektedir.

Hedef Kelime yoğunluğu ne kadar olmalıdır?

Minimum 300 kelimelik her makalede %3 oranında anahtar kelime yoğunluğu oluşturulumalıdır.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.