Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır? - Moondiggy

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Web sitesi sahipleri ya da yöneticileri, insanların her zaman kendi web sitelerine yönlenmesini isterler. Bu nedenle arama motoru sonuç sayfasında web sitelerinin en üst sırada çıkmasını arzu ederler. Bunun için de web sitesindeki içeriklerin SEO ile tam olarak uyumlu olması gerekir. SEO, web sitenizin arama motoru sonuç sayfasında en üst sıralarda yer alması için yapılan tüm faaliyetleri kapsayan adımlardır.

Web sitesinin SEO çalışmasında ve içeriklerin hazırlanmasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus, içeriklerde kullanılan anahtar kelimelerdir. Anahtar kelimeler, insanların arama motoru aramalarında web sitesine hangi kelime ile yönleneceğini belirleyen kelime ya da kelime gruplarıdır. Bu nedenle web sitenizin arama motoru sonuç sayfasında üst sıralarda görünmesi için en önemli argümandır.

Anahtar Kelimeler Neye Göre Belirlenir?

Anahtar kelimelerin belirlenmesi, web sitenizin üst sıralarda yer alması için çok önemli bir faaliyettir. Peki, bu anahtar kelimeleri nasıl belirleyeceksiniz? Söz konusu kelimelerin belirlenmesi için kullanabileceğiniz önemli platformlar vardır.

İnternet kullanıcılarının çok büyük bir kısmı arama motoru olarak Google’ı kullanırlar. Google’ın anahtar kelime planlaması ve analizi için geliştirdiği çok özel bir sistem vardır. Google ADS aracılığı ile web sitenizdeki içerikler için en doğru anahtar kelimeleri belirleyebilirsiniz. Söz konusu platform, anahtar kelime planlayıcısı ve anahtar kelime hacim belirleyicisi olarak ikiye ayrılır. Her iki sistemi de anahtar kelime analizi için kullanabilirsiniz.

Google ADS paneline düşündüğünüz anahtar kelimeyi girerek web siteniz için bu anahtar kelimenin uygun olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Çıkan sonuç sayfasında anahtar kelimenin arama hacmini belirleyebileceğiniz gibi kullanacağınız semantik kelimeleri de belirleme şansı bulabilirsiniz. Bu sayede arama sonuç sayfasında web sitenizin üst sıralarda bulunması için ayrıca tedbir geliştirmiş olursunuz.

Anahtar Kelimelerin Belirlenme Yöntemi Nedir?

Web siteniz için anahtar kelime analizi yapacağınız zaman kullanacağınız tek platform Google ADS değildir. Google’ın arama sayfasından istifade ile de anahtar kelime analizi yapabilirsiniz. Düşündüğünüz anahtar kelimeyi arama satırına yazdığınızda sayfanın alt kısmında mavi renkli ve koyu fontlarda bir kısım kelime ya da kelime grupları çıkar. Bu kelimeler insanların sizin anahtar kelimenizin yanında hangi kelimelerle arama yaptığını gösterir. Web sitenizde kullanacağınız içeriklerde bu anahtar kelimeleri kullandığınızda web sitenizin üst sıralarda yer alması çok daha kolay olacaktır.

Anahtar kelimelerin web sitesinde bulunan içeriklerde belirli bir oranda bulunması gerekir. Bu oranın % 2-3 arasında olması gerektiği kabul edilir. Anahtar kelimelerin bu oranın altında ya da üstünde kalmasının faydadan çok zararı olacaktır. Bu nedenle içeriklerin hazırlanmasında genel SEO kurallarının yanı sıra anahtar kelime oranının doğru tespit edilmesi çok önemlidir.

Anahtar Kelimeleri Kimler Analiz Eder?

Anahtar kelime analizi web sitesindeki içerikleri yazan yazar tarafından yapılabileceği gibi web sitesi sahibi yöneticisi ya da içerik ajansları tarafından yapılabilir. Bu konuda gösterilecek olan hassasiyet neticesinde en doğru anahtar kelimeler tespit edilerek web sitesinin arama sonu sayfasında üst sıralarda yer alması sağlanır.

Anahtar kelimelerin analiz edilmesi için geliştirilmiş olan ücretli ve lisanslı platformlar da vardır. Bu platformlardan istifade ile de anahtar kelime analizi yapılabilir. Anahtar kelimelerden istediğiniz verimi almak için pratik şekilde analiz yapacağınız platformları tercih etmeniz kısa sürede verim almanız için çok önemlidir.

SEO ve anahtar kelime planlamasında yeterli bilince ve bilgiye sahip olan web sitesi yöneticileri, web sitesinin üst sıralarda yer alması için pratik çözümler üretebilir. Bu kapsamda kullanacağınız pratik web sitelerini kullanarak kısa sürede sonuca ulaşabilirsiniz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.

seo yoastyoast seo premium lifetimewordpresscomseo optimizasyonyoast redirectsinternet sitesi yaptırmagoogle arama özellikleribasit site yapımıgörüntülü google aramabacklink satışısökmotoroptimering priswordpress phpmyadmindigital marketing nedirgoogle seo analyzerbilişim web tasarımfreelance web tasarım fiyatlarıseo för svenskarrocket wordpressadmin wpwordpress premiumseo 20telegram seoperpa web tasarımseo hizmetleriseopress problog wordpressbacklink alınabilecek sitelerürün yönetimiseo b2b analyticsgoogle reklam ajansıe learning wordpressomega web tasarımseo 2.0medium backlinkweb sitesi firmalarıseo bağlantı oluşturmadeep web arama motorumobil uyumlu hazır web sitesifreelance web sitesin seoweb tasarimidijital pazarlama ve sosyal medyamedya pazarlamayandex görsel arawordpress php 8jettabs for elementorarabul arama motoruweb tasarım sitelerifotoğraflı google aramaavukat web tasarımavukat web sitesi tasarımıwordpress oceanwpmarket stratejilerifreelance web sitesigoogle seo paketleridijital pazarlama danışmanıgoogle ingiltere arama motoruweb sitesi hazıren gelişmiş arama motorlarıseo offpageseo cmskurumsal web sitesien çok kullanılan sosyal medya sitelerigoogle arama yoğunluğudijital pazarlama müdürügoogle aramalarda üst sıralarda çıkmak içinmarka ve marka yönetimiweb sitesi fiyatıinternet reklam vermebästa sökmotoroptimeringyoast wordpressfacebook reklam modellerien çok kullanılan arama motoruözgün web tasarımwordpress local mactheme woocommerce elementorfree wp themes 2020xml yoast seodrupal seogoogle sorgu urlsi