Algoritma güncellemesinden sonra İllegal sitelerin trafiği düştü

Algoritma güncellemesinden sonra İllegal sitelerin trafiği düştü

Google’ın yıllardır yaptığı güncellemeler ile illegal sitelerin trafiği düşüyordu. Ancak 2020 yılında yapılan güncellemeler daha belirgin şekilde trafik düşüşü yaşamaya başladı.

Google gün geçtikçe korsan film, oyun ve program gibi ücretli içeriğin ücretsiz yayınlandığı siteleri sıralama düşüşü ile cezalandırılıyor. Bu cezalandırmalar kalıcı ve geri dönüşü olmayan şekilde yapılıyor. Manuel spam yerine Algoritmalarını güçlendirerek otomatik şekilde sitelerin sıralama düşüşünü ve dolayısı ile trafiklerini önemi ölçüde düşürüyor.

Korona virüs sebebi ile evde kalma oranı arttığı için illegal içeriklere de talep arttı, taleplerin artması bile bu düşüşleri engelleyemedi.

İllegal sitelerin tespiti

İllegal siteler çoğu zaman kendisini belli ediyor ve Google arama sonuçlarında sıralamada dahi yükselmeden yok oluyor. Bunun sebebi ise illegal içerik sunanların arama sonuçlarını manipüle etmek ve hızlı sıralama yükselmesini istediğinden spam içerikler üretiyorlar.

Büyük çapta illegal site açanlar ise doğru SEO adımları ile yükseliyor ancak gelen algoritma güncellemeleri ile warez içerik sunan siteler geri sıralamalara atılıyor.

Büyük trafik düşüşleri ne zaman yaşandı

Google 13 Ocak 2020’de ve 4 Mayıs 2020’de çekirdek güncellemeler yayınlamıştı. Bu tarihlerde önemli derecede trafik düşüşleri başladı. Yapılan incelemeler ve rapor sonuçlarına göre Ocak güncellemesi hafif etki gösterse de Mayıs çekirdek algoritma güncellemesi ile tahmini %20 gibi bir trafik düşüşü yaşandı. Ve bu düşüş toplamda değil sadece Çekirdek güncellemesi yayınlanmaya başladığı ay %20 düşüş görüldü. Düşüş etkisi ise halen devam ediyor.

Google, Ocak 2020 algoritma güncellemesini duyurdu

Google Mayıs 2020 algoritma güncellemesi doğrulandı

Ocak 2020 güncellemesi bir sonraki güncellemeye bağlantı kurmamızın sebebi her güncelleme bir sonraki güncellemenin alt yapısını oluşturuyor. Bu güncellemeler çekirdek güncelleme olduğu için birden büyük sonuçlar doğurması beklenemez. Ocakta illegal sitelere hafif etki eden çekirdek güncelleme bir sonraki Mayıs çekirdek güncellemesine zemin oluşturdu.

Aralık 2020 güncellemesinin ise illegal sitelere etki edip etmediğini görmek için şuan çok erken. Zamanla trafik raporlarına yansıyacak olan bilgilere göre yapılan bu incelemeler uzun zaman alıyor. Aralık algoritmasının işleme alındığı zaman ile tamamlandığı zaman aralığında bütün kategoriler etkilendiği için doğru sonuç ilk incelemelerde çıkmıyor. Aralık güncellemesinin etki ettiğini tespit etmemiz 5-6 ay gibi uzun bir süreçten sonra belli olacak.

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.