Ahrefs Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ahrefs Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ahrefs Nedir?

Ahrefs, dünya genelinde yaygın olarak kullanılan organik trafik, site analizi, site denetimi ve backlinkleri analiz edebileceğimiz geliştirilmiş bir SEO aracıdır. SEO çalışmalar gerçekleştirirken Ahrefs SEO aracı en büyük yardımcılarımızdan biridir. Kısacası, kendi web sitenizde uygulamak için en iyi sitelerden bir şeyler öğrenmek, fikirler almak ve bunlardan esinlenmek için nihai araçtır. Özellikle backlink tarafında diğer araçların sunmadığı kadar çok veri sunması Ahrefs’i Moz, Semrush gibi araçlar içerisinde ön plana çıkarmaktadır.

Ayrıca Ahrefs rakiplerin kullandığı google reklamlarında rakiplerin kullandığı hedef anahtar kelimeleri ve reklam metinlerini öğrenmemizi de sağlamaktadır.

 

Ahrefs Nasıl Kullanılır?

Proje Ekleme

Ahrefs aracına dilerseniz projenizi ekleyerek sitenizi sürekli olarak takip edebilirsiniz.

1. Adım: Dashboard sayfasında iken aşağıdaki gibi + Proje Ekle butona tıklıyoruz.

2. Adım: Bu ekranda Ahrefs bize dilersek projelerimizin Google Search Console’den içe aktarmak yapmak isteyip, istemediğimizi sormaktadır. Dilersek manuel olarakta ekleyebiliriz. GSC’den içe aktarırsanız sahiplik otomatik doğrular ve Ahrefs siteleri daha hızlı site denetimi yapabilir.

3. Adım: Manuel olarak eklemeyi tercih ettik. Aşağıdaki ekran bizden hangi siteyi eklemek istediğimizi sormaktadır. Bu alanı site adresimizi ekleyerek “Devam” butonuna tıklıyoruz.

4. Adım: Proje eklemede son aşamaya geldik. Bu aşamada Ahrefs’in bir özelliği olan Site denetimini başlatmak isteyip, istemediğimizi sormaktadır. Projeyi ilk eklediğinizde bu taramayı başlatmak site denetimi sonrasında sitenizdeki hataları görmek için önemlidir. Ayrıca bu site denetimini günlük, haftalık veya aylık olarak otomatik yapmasını sağlayabilirsiniz.

5. Adım: Bu adımda yine Ahrefs’in bir özelliği olan sıra takibi aracına proje için anahtar kelime eklememizi istemektedir. Bu işlem opsiyoneldir. Fakat anahtar kelimeleri takip etmek SEO çalışmanızın ne yönde gittiğini takip etmek için önemlidir.

6. Adım: 5. Adımda anahtar kelime eklediğimiz anahtar kelimelerde rakiplerle kendi sıralamalarımızı karşılaştırmak istiyorsak bu olanda rakiplerimizin site adresinin yanında yer alan + işaretine basarak ekleyebiliriz.

Sonuç olarak projemizi eklemiş olduk ve Dashboard sayfasında artık projemizi görebiliyoruz.

 

Ahrefs’le Neler Yapılabilir, Sunduğu Araçlar Nelerdir? 


En çok tercih edilen SEO araçlarından olan Ahrefs yardımıyla sitenizin backlink profilini ve rakiplerinizin sitelerini kolayca analiz edebilirsiniz; organik ve ücretli arama için en karlı anahtar kelimeleri keşfetmek istiyorsanız bu araç kullanışlı olacaktır. 

İçerik Gezgini, sosyal medya kanallarında en fazla paylaşıma sahip herhangi bir konu için en çok paylaşılan içeriği bulmanıza yardımcı olacaktır.

Ahrefs Anahtar Kelime Gezgini, alakalı anahtar kelime fikirleri ve trafik tahminleri almanıza yardımcı olacaktır.

Rank Tracker aracı, herhangi bir konum için masaüstü ve mobil sıralamaları izlemeniz için ve günlük / haftalık / aylık raporlar almanıza olanak tanır.

Site Denetim aracı, web sitenizi genel SEO sorunları için analiz edecek ve SEO sağlığınızı zaman içinde izleyecektir.

Ahrefs, çeşitli araçları kolayca değiştirebilir. Bağlantı kurma ve içerik analizi için size yeni fikirler verdiği için zaten her SEO için gerekli hale gelmiştir; sosyal istatistikler ve derecelendirmeler; kendi başınıza daha fazla analiz için herhangi bir verinin dışa aktarılması; görsel sunum için çeşitli çizelgeler, grafikler ve çok daha fazlasını sunar.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.