Ad Exchange Nedir?

Ad Exchange Nedir?

Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler, pazarlama sektörünü de yakından etkiledi. Değişen ve dijital ortama kayan pazarlama her yeni güne farklı bir kavram ile uyanıyor. Hal böyle olunca gelişmeleri takip etmek ve uyum sağlamak da zorlaşıyor. Pazarlama türlerinden biri olan, Dijital Pazarlama hakkında detaylı bilgi almak için, Dijital Pazarlama Nedir? adlı bir başka yazımızı inceleyebilirsiniz. İşte tam da o anlarda ortaya çıkan Ad Exchange kavramı, yine büyük bir telaş uyandırdı. Çoğu kişi ve firmanın algılamaya çalıştığı bu kavram aslında bildiğimiz bir şey fakat uyum sağlama sürecimiz uzadığı için çoğu zaman göz korkutabiliyor. Bu yazımızda Ad Exchange nedir detaylı bir şekilde anlatacağız.

Dijital pazarlama alanına yönelen işletmeler ve kazancını bu alandan sağlayan kişileri düşünerek; Ad Exchange nedir, ne işe yarar, neden bilmek gerekiyor gibi önemli konu başlıklarını tek bir yazıda birleştirdik. Basit açıklamalarla, kafa karıştırmadan ortaya koyacağımız bu konunun pazarlama ile ilişkisini de gözler önüne sermeyi hedefliyoruz. Adım adım ilerleyerek konuyu açıklamaya çalışırsak ilk olarak Ad Exchange nedir, neyi ifade ediyor soruları ile başlayabiliriz.

Ad Exchange Ne Anlama Gelir? Ne İşe Yarar?

Google denildiğinde direkt akıllara arama yapılabilen en büyük platform gelir. Tek bir tuş ile dünyanın öbür ucundaki bilgilere erişebildiğimiz sonsuz kütüphane gibi düşünürüz. Ancak Google’ın arama motoru olması dışında pek çok özelliği var. Basit tanımı ile bir “pazar alanı” olarak adlandırılan Ad Exchange reklam veren ve yayıncıları bağlayan bir araçtır. Yani reklam vermek isteyen kişi ya da firmalara en hızlı ve en kar odaklı hizmet veren ve onları buluşturan pazar yerine Ad Exchange ismi veriliyor.

“Ad Exchange ne işe yarar?” diye soruyorsanız da hemen basitçe amacını açıklayalım. Bu özel ve dijital pazar yeri teklif veren birçok firmaya açıktır. Doğal olarak buradaki tekliflerin en doğal haliyle paylaşılması ve en yüksek kazancın elde edilmesinde en büyük aracı Ad Exchange’dir. Buradan açık artırma yöntemleriyle reklam alan almanızı sağlar. Daha doğrusu o alanın kullanım mülkiyetini elde edebilirsiniz.

Ad Exchange Pazarına Kimler Girebilir?

Google’ın pazarlamacılık alanında sağladığı birçok kolaylık vardır. Dijital eğitimlerden tutun da çeşitli uygulamalara kadar ücretsiz olarak erişim sağlanabiliyor. Üstelik bu erişim için çok özel şartlarda aranmıyor. Lakin Ad Exchange, bu kadar basit giriş sağlanabilen bir alan değil. İşte bu büyük pazar yerini kullanabilenler:

  • Ad Exchange Platformunda Satıcı Konumundakiler: Satıcı konumunda değerlendirilenler daha çok kendini kanıtlamış web sitelerinden oluşuyor. Örnek vererek açıklamak gerekirse haber kanalları, eğlence platformları ya da oldukça büyük web kanallarını burada değerlendirebiliriz. Ad Exchange dünyasının satıcıları reklam vermek istedikleri alanları en çok teklif eden şahıs ya da firmaya kiralar.
  • Ad Exchange Platformunda Alıcı Konumundakiler: İsminden de anlaşıldığı gibi bu platformdan hizmet alanları bu gruba dahil edebiliriz. Yani sitelerde var olan “reklam gösteri alanlarını” kullanmak isteyen kitlelerdir. Satılan reklam alanları genellikle yüksek ücretlerden gittiği için bu alanı tercih eden Ad Exchange dünyasının alıcıları büyük holdingler ve köklü şirketlerden oluşur.

Ad Exchange’in Satıcılara Faydaları

Ad Exchange pazarında satış yapan firmalar oldukça büyük ve prestijli kanallardır. Değer olarak yüksek konumda oldukları için “reklam gösterim alanları” için açık artırma yöntemini kullanırlar. Bu durumun satıcılara getirdiği avantajlar ise şunlardır:

  • Açık artırma yöntemi kullanıldığı için en yüksek değerden satış yapmalarına olanak sağlar.
  • Bu reklam alanlarının kime, ne kadardan satacağının kararı tamamen satıcı konumdaki firmalara aittir. Dolayısıyla hem kendi prestijleri için hem de reklam alanı arayanlar için çok daha avantajlıdır.
  • Platformun takip sisteminden faydalanarak tüm süreci baştan sona izleme şansı yine satıcılarda bulunuyor. Bu izlemelerde satıcı konumundaki firmalara reklam alanlarından gelen verimi net bir şekilde gösterir. Bir sonraki açık artırma döneminde tercih edebilecekleri firma ve firma ölçeklerine daha çok hitap eder.

Ad Exchange’in Alıcılara Faydaları

Çift taraflı fayda sağlayan Ad Exchange kuşkusuz reklamcılık sektörüne bambaşka bir soluk getirmiştir. Özellikle reklam ajanslarının önünü açan bu platform Ad Exchange dünyasının alıcıları için şu faydaları sağlar:

  • Bu platform aracılığıyla sayısız reklam alanı elde edersiniz.
  • Teklifler üzerinden ilerleyen ve buna bağlı olarak alınabilen reklam gösterim alanları çoğu zaman alıcıların bütçe üzerindeki oynamalarına olanak sağlar. Böyle bir ön hedefleme size bütçenizi kontrollü kullanma imkânı sunar.
  • Büyük reklam ajanslarının alıcı konumunda olduğu bu platform bir taraftan da seçim kriterlerinin yüksek olduğunu bir alandır. Tercih edilecek alanın çok olması ajanslara büyük bir artı sağlamaktadır. Böylelikle çoğu ajans kendi reklamlarında bu durumu büyük bir avantaj olarak kullanıyor. Özellikle de kitle hedefleme yaparak müşteri portföyünü zenginleştirmek isteyen ajanslar için çok faydalıdır.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.