Alman konsorsiyumu tarafından tarladaki mahsüllerin maruz kaldığı tanıdık olmayan otlarla çaba etmek için AMU-Bot adında otonom bir robot geliştirdiğini yazmıştık. Bunun amacının tarımsal alanlarda yabancı otlarla zirai ilaç yani pestisit kullanmadan çaba etmek olduğunu belirtmiştik. Bilhassa birkaç sene içinde girişimlerin sayısının arttığı biliniyor. Bu girişimlere yapılan yatırım, 2022’de 30 milyar dolar idi.

Bugün edindiğimiz bilgilere tarafından; ABD’li traktör üreticisi John Deere CES 2022’de otonom traktör sektörü için manâlı bir haber duyurdu. Buna kadar şirketin yeni cins traktör modelleri yani 8R’ler, sürücüsüz olarak tayin yapabilir ülkü gelecek. Şirket, bunun için otonom tarım kiti yani teçhizat ve yazılım paketi hazırladı. 2022’dan beri denenen sistemin satışına 2022’nin sonbaharında başlanacak. Hedef kendi kendine giden yani sürücüsüz traktör sistemini kuvvetlendirmek ve çiftçilerin kısa zamanda daha artı iş halledebilmesine yardımcı olmak. Şirket, bu yüzden büyük arazi sahiplerini odağına alıyor.

Canlı video ve verilere erişim sağlamayı amaçlayan sistem, John Deere Işlem Merkezi Mobil göre uzaktan kontrol edilecek. Nvidia Jetson modülü kadar desteklenen altı çift stereo kameraya sahip. Belirli bir coğrafi sınırı tarif etmek Geofencing ve GPS yön belirleme sistemi kullanılacak. 

1837’de kurulan John Deere, çiftliklerde otonom teknolojiyi hızlandıracak teknolojiler ilerletmek için Bear Flag Robotics’i satın almıştı. Bu satın alma 2022 yapılmıştı. Hedef, otonom teknolojileri açısından çiftçiler için daha sürdürülebilir ve karlı operasyonlar oluşturmak için kaynaklarını stratejik olarak kullanmalarını karşılamak idi. John Deere yetkilileri Bear Flag’ın alet otomasyonu yoluyla küresel gıda üretimini artırma ve gıda yetiştirme maliyetini düşürme misyonuyla uyuştuklarını söylemişti.