2022 Yılı En Güncel 4 SEO Trendi

2022 Yılı En Güncel 4 SEO Trendi

2022 yılının SEO trendleri, Google gibi arama motorlarında yapılan aramalara, kullanıcılara ve kullanıcıların değişimlerine göre, gün geçtikçe kendini yeniliyor. Özellikle de son birkaç yıldır, internet ortamındaki yaş ortalamasının değişmesi ve kullanımların artması gibi faktörler, farklı alanlarda SEO optimizasyonu yapılmasına da ihtiyaç duydu. Örneğin; sesli aramalar! Sesli aramalarda olduğu gibi, artık kelime bazlı değil, anlam odaklı aramalar da revaçta; SEO’da bunların farkında!

Peki, SEO analisti olan, değişimleri takip eden ve gelişmek isteyen kişiler, bu trendleri nasıl takip edecek? Aslında oldukça basit; biraz öngörerek, biraz da yorumları okuyarak… O halde, bizim yorumlarımıza hızlıca geçebilirsiniz çünkü size, tam tamına 4 efsane trendden bahsedeceğiz!

2022 Yılının SEO Trendleri

Videolar, Bu Trendlerin Başını Çekiyor!

Yazdığınız
makaleler, konu içeriği ile ilgili binlerce detay içeriyor olabilir, hatta
müthiş bir içerik dahi olabilir ancak, bu makaleleri videolarla desteklemek,
kim bilir ne kadar müthiş olurdu, tahmin edin! Bu durum, öylesine ortaya atılan
bir tez değil aslında; tamamen Google onaylı! Google tarzı arama motorlarının
gerçekleştirmiş olduğu araştırmalar gösteriyor ki, internet camiasında yer alan
bireylerin 10’undan 6’sı, videolu içerik tercih ediyor; müthiş bir
rakam! Videolarınızı paylaşacağınız mecraların artması, hatta günden güne video
oluşturabilecek binlerce yeni içeriğin türemesi de sanırım bu SEO trendlerine
bir ön ayak oluyor. Bu nedenle, makaleleriniz ile ilgili olduğunu düşündüğünüz
videoları, doğru bir yerleşim ile sergilemelisiniz. Peki nasıl?

 • Konu ile alakalı en iyi videoyu bul
  ve kullanıcılarını çekmeye hazırlan!
 • Videonun açıklama kısmına ve
  başlığına, içerik ile ilgili anahtar kelimeleri kullan.
 • İşte tamam, iki adımlık bir video
  optimizasyonu
  ile hedeflediğiniz kitleye rahatça ulaşabilirsiniz!

Hemen Çıkma Oranı, Sandığınızdan Çok Daha Önemli!

Yalnızca 2022 yılını değil, bu internet dünyasındaki tüm web sitelerinin kaderiyle ilgili olan hemen çıkma oranı, ancak bu denli önemli bir durum, kimi zaman içeriklere ve sektörlere göre değiştiği için, ilgili kişiler tarafından bazen önemsenmiyor. Google burada devreye giriyor ve 2022 yılının güncellemeleri ile, hemen çıkma oranına daha da değer vereceğini gösteriyor. Peki, bu noktada ne yapılması lazım?

 • Sağlıklı bir web site
 • Hedef kitlenize uygun tasarımlı
  siteler ve mobil uyum
 • Sağlıklı içerikler
 • Site hızı
 • CTA ve E-posta
 • Ergonomik reklam yerleşimleri vb.

İçerik Kral Mıdır? 2022 Trendlerine Göre: Evet, Kraldır!

Şöyle bir düşünelim; aradığınız kelime ile ilgili bir içeriğe ulaşmak elbette çok kolaydır ancak bu içeriğin kaliteli olması, daha iyi olmaz mıydı? Bu sorunun cevabı, 2022 SEO trendi olsun olmasın, kesinlikle evettir. Ama ne yazık ki içerik kalitesi, SEO kavramının yanlış anlaşılmasıyla pek de önemsenmiyor. Bu noktada tek bir soru sormak isteriz: İçerik olmadan, SEO nasıl olsun? O halde, içerik kraldır ve en doğru, en kaliteli ve amacına en uygun içerikler, 2022 yılının olduğu gibi, her yılın trendi olmaya da devam edecek. Arama motorlarının sürekli olarak yaptığı güncellemeler de bunu kanıtlar nitelikte. Peki, iyi bir içerik, size ne gibi faydalar sağlar? Hemen bir önceki maddeye bakmalısınız, çünkü sağlıklı bir içerik, ilk öncelikle hemen çıkma oranınıza oldukça iyi bir fayda sağlar.

Farklı Arama Motorlarına da Yönelmek, Kesinlikle İyi Bir Trend!

İnternet ortamının değişen ihtiyaçları, yıllardan beri beraberinde birçok yenilik getirdi ve bunlardan biri de arama motorları. Şu an en kral arama motorunun Google olduğu bilinse de, işin arka tarafında müthiş bir yükseliş var. Haliyle de 2022 yılının SEO trendleri, bu arama motorlarına karşı da uyum sağlamak istiyor. Bu nedenle, içeriklerinizi sadece Google standartlarına göre değil, tüm arama motorlarının standartlarına göre şekillendirmelisiniz. Böylece, sağladığınız başarı günden güne artacaktır.

Sonuç Olarak;

2022 yılı SEO trendleri başlığı altında incelediğimiz bu maddeler, bazı spesifik bilgilere bölünse de, aslında çok temel noktalara dayanmaktadır. Bu noktada SEO kavramlarını yakından takip ediyor olmak ve güncellemelerden haberdar olmak, ileriye dönük ne yapmanız ve ne yapmamanız konusunda sizi yönlendirecektir. Tabii ki başta da söylediğimiz gibi, temel noktalar üzerinden! Tüm bu SEO trendlerinin dayandığı temel noktalar ise şunlardır:

 • Kesinlikle ilk adım, hedef kitlenizin
  kimlerden oluştuğunu bilmektir.
 • Sonraki adım ise, hedef kitlenizin
  nasıl aramalar yaptığına dair araştırmalar gerçekleştirmektir.
 • İhtiyaçlara yönelik oluşturulan
  içeriklerin sürekliliğini koruyarak da tercih edilirliği sağlamlaştırmalısınız.
 • Sahip olduğunuz web sitenizin,
  sürekli olarak güncellemelerini yapmak ve eksikliklerine göre planlamalar
  gerçekleştirmelisiniz.
 • Dijital medyanın nimetlerinden
  faydalanmalısınız.
 • Ve tabii ki teknik SEO’ya önemli bir
  rol vermelisiniz.

Böylece, 2022 yılının SEO trendlerini yakalayabileceğiniz gibi, her dönemin ve her yeniliğin mutlak bir habercisi olursunuz. Kısacası; çağa ayak uydurun… Gerisi, hiç beklemediğiniz kadar hızlı bir şekilde sizi takip edecektir.

moondiggy ile Dijital dünyada markanızı öne taşıyın!

Sesli Arama Uyumu Neden Önemlidir?

Günümüzde internet üzerinden yapılan aramalar arasında sesli aramaların oranları epey yükselmeye başlamıştır. Web sitenizi sesli aramalara uyumlu bir hale getirerek rakipleriniz karşısında avantaj sağlayın.

Video İçerik Üretmenin Avantajları Nedir?

Video içerikler üreterek ve bilgilendirici bir şekilde hazırlayarak kullanıcılarınızın bilgi tüketim alışkanlıklarına uygun bir hale gelin. Video içeriklerin gördüğü ilgi sayesinde tıklanma sayılarınızı arttırabilirsiniz.

UX Neden Önemli?

Arama motorları kullanıcı deneyimlerini ön planda tutar. Sizlerde kullanıcı deneyimleri konusunda web sitenizi güçlendirin ve kullanıcılarınıza daha verimli hizmet sağlayın. Bu sayede web siteniz her zamankinden daha çok popüler olacak.

SEO hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.