Oyun sektörü ülkemizde 2022’de alınan yatırımlar ile gündeme yerleşirken, Netflix gibi içerik şirketlerinin kendi oyun platformlarını geliştirmesiyle hepimiz geleceğin içeriğinin oyun olacağı konusunda hemfikir olmaya başladık. Oyun sektörüne gösterilen ilginin pandemi koşullarında artan başvuru formu oranlarının yanı sıra Fortnite ve Roblox gibi şirketlerin kendi Metaverse’ünü oluşturmasının da etkisi var. 2022’de öne çıkan oyun trendlerine birlikte bakalım. 

Konsol oyunlarında gelir artışı 

Delloite’in Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon (TMT) Öngörüleri Raporu’ndaki verilere göre oyun konsolu pazarının bir önceki yıla kadar yüzde 10′luk artışla 81 milyar dolarlık hacme ulaşacağı öngörülüyor. Gelecek yıl 50’nci yaşını kutlamaya hazırlanan oyun konsolu pazarındaki oyuncu sayısının 900 milyonu bulması, oyuncu başına elde edilecek gelirin de sıradan 92 dolara çıkması bekleniyor.

Blockchain oyunlarının yükselişi

“BGA Blockchain Game Report for 2022” raporunda bulunan bilgilere kadar Blockchain tabanlı oyunlar geliştiren girişimler, 2022 yılında toplamda 4 milyar dolar yatırım aldı. Blockchain oyunları bu yatırımları, çabuk büyümesine borçlu olabilir. Zira en popüler blockchain oyunları arasında yer alan Axie Infinity20 bin kullanıcı ile başladığı 2022 yılını 2 milyonu aşkın kullanıcı ile tamamladı.

Büyümenin yanı sıra blockchain tabanlı oyunlarda öne meydana çıkan oyun ekonomisi de kayda değer bir kriter. Rapora tarafından; popüler kripto para birimi GALA, 2022 yılında yüzde 31 bin 500 oranında yükseldi. AXS kripto para birimi ise son 12 ay içinde yüzde 20 bin seviyesinde artış yaşadı. Buna ilave olarak 1,4 milyon faal cüzdan Blockchain oyunları ile benzer durumda. 

Bu alanda gelecek vaadeden oyunları, geçtiğimiz günlerde sizlere aktarmıştık. Oyun ekonomisi ile öne çıkan 4 Solana oyununu inceleyebilirsiniz. Benzer şekilde NFT ve Dijital Sanat video içerik serimize konuk olan Avaxtars kurucu ortağı Mesut Çevik’in röportajını izlemenizde de fayda var. 

Yatırımcıların da blockchain oyunları için her geçen günyeni fonlar açıkladığını anlatmak muhtemel. 2022’nin eylül ayında Fabrika Games’e yatırım yapan Fransa merkezli oyun şirketi Voodoo, blockchain destekli mobil oyunlara 200 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı. Gala Games ve C2 Ventures ise blockchain tabanlı oyun sektörünü kuvvetlendirmek için 100 milyon dolarlık yeni fonunu duyurdu.

NFT ve Metaverse oyunlarına alaka 

Blockchain Game Alliance’ın yıllık raporuna kadar 2022’in üçüncü çeyreğinde bu alanda 2,32 milyar dolar gelir elde edildi. Yani ikinci çeyreğe tarafından gelirlerde yüzde 22‘lik bir yükselme yaşandı. Bilhassa Eylül ayında 2,5 milyar dolarlık operasyon hacmine yükselen pazarda NBA Top Shot ve CryptoPunks satış rekor kırdı. Bundaki en büyük neden NFT oyunlarının kazanç elde etmenin bir yolu olarak görülmesi. 

Ubisoft Quartz’ın 2022 başında tanıttığı Digits de bu yorumu destekler nitelikte. Oyun içinde satın aldığınız dijital ürünler, artık oyunculara NFT formatında sunuluyor. Bu da beraberinde ikinci el pazar yerlerini getiriken, oyuncuların gelir elde etmesi gitgide kolaylaşıyor. 

2022’in en gözde başlıklarından biri olan Metaverse ise yalnızca NFT oyunların yükselişini tetikliyor. Bu bağlamda yalnızca NFT oyunlarının değil Metaverse oyunlarının da önemli bir yatırımcı ilgisiyle karşılaştığını anlatmak olası. 

Mesela, Mystic Moose, oyun Metaverse’ü Planet Mojo’yu ilerletmek için 5 milyon dolar yatırım aldı.Yerel oyun girişimlerine baktığımızda ise Metaverse için oyunlaştırma teknolojileri geliştiren bir teşebbüs olarak karşımıza çıkan Abrakadabra Games’in birincil yatırımı ile karşılaşıyoruz. Abrakadabra Games, WePlay Ventures‘tan 5 milyon dolar değer biçme üzerinden yatırım aldı. 

Abonelik, bulut hizmetleri ve Netflix’in oyun hamlesi 

Konsol oyuncularının 2022’de 200 milyonu aşkın oyun aboneliği olacağı öngörülüyor, buna fazla oyunculu (multiplayer) oyunlar da dahil. 2022’de konsol pazarı gelirlerinin 59 milyar doları yazılım satışlarından gelecek, bunun 10 milyarı aşkın bölümünü abonelik ücretlerinin oluşturacağı varsayım ediliyor.

Yakın zamana değin Steam üzerinden ilerleyen abonelik seçeneği, teknoloji ve oyun şirketlerinin abonelik modelleri geliştirmesiyle çeşitlilik kazanıyor. Microsoft’un Game Pass ürünü de bunlardan biri. 18 milyondan artı aboneye ulaşan Game Pass, kullanıcıların kişisel bilgisayarlar ve Xbox X/S için en popüler oyunlara erişmesini sağlıyor. Bu bağlamda Netflix’in Games sekmesi, abonelik odaklı bir içerik platformunun, gelir modelini bozmadan oyun içeriklerine yönelmesi olarak yorumlanabilir. 

Nvidia ise bulut tabanlı oyun akıntı hizmeti GeForce Now ile bulut üstünde hakiki zamanlı bir oyun deneyimi sunuyor. Bu Nedenle oyun oynarken kendinizi cihazlarınızın teknik daha alçak yapısı ile sınırlandırmamış oluyorsunuz. Tıpatıp abonelik modelleri gibi bulut tabanlı hizmetlerin de 2022’de kendini göstermeye devam edeceğini söyleyebiliriz. 

Hypercasual oyunlar 

Her ne değin blockchain oyunları, metaverse ve NFT oyunları gündemi aldıkları yatırımlar ile meşgul etse de; hyper casual oyunlar, indirme oranları ve elde ettiği gelirler ile göz doldurmaya devam ediyor Facebook Gaming raporuna tarafından, ABD’deki tatbik indirmelerin yüzde 49’u Hyper-casual oyunlara ait. Benzer şekilde Hyper-casual oyunlar, Birleşmiş Krallık’taki indirmelerin yüzde 41’ini temsilcilik ediyor. 

Ülkelerdeki oyun harcamalarının 3’te 1’i oyun içi satın almalar, PC ve konsol satışları gibi geleneksel oyun gelirlerini oluşturuyor. Bu gelirlerlerin yüzde 60’lık kısmı ise tatbik tabanlı sosyal ve hypercasual oyunlara ait. Kullanıcıların hypercasual oyunlara gösterdiği ilginin 2022’de de artmaya devam edeceğini belirtelim. 

Hyper-casual oyunların özellikle Türkiye’deki geliştiricilerin de odağında olduğunu hatırlatalım. 2022’de lokal hypercasual oyun üreticileri yatırım almayı sürdürdü.