Bu yazımızda sizlere en iyi instagram marketing ipuçlarını vereceğiz. Sayfanızı daha kaliteli gösterecek bu tekniklerle kısa müddette instagram’da başarı elde edebilirsiniz. Bunlarla uğraşmak istemiyor yada bu işin uzmanı ustalaşmış bir takım benim yerime bu tarz şeyleri yönetsin diyorsanız kesinlikle Sosyal Medya Ajansı ile çalışmanızı öneririz.

1. Bir işletme hesabı kullanın

Instagram marketing alanına girecekseniz ilk etapta bir işletme hesabına ihtiyacınız olacaktır. Instagram’da, şahsi yada işletme hesabı olmak suretiyle iki değişik türde hesap açabilirsiniz. Bu hesap türlerinin içinde birtakım farklılıklar bulunmaktadır. Kişisel hesabınızdan reklam veremezsiniz yada alışveriş butonu, CTA ( Call To Action) şeklinde detaylar ekleyemezsiniz. Öte taraftan istatistikleri de görmeniz olası değildir. Ancak işletme hesabınızla bunların hepsine parasız haiz olabilirsiniz. Bu hesap yardımıyla, ürünlerinizi tanıtabilir ve satışlarınızı arttıracak reklamlar verebilirsiniz. Yapmanız ihtiyaç duyulan bir instagram hesabı açmak. Ardından ayarlar kısmından hesabınızı “ İşletme hesabına” dönüştürmek. Böylece instagram pazarlama işinde ilk adımı atmış olursunuz.

2. Hedeflerinizi açıkça tanımlayın

Instagram marketing teknikleri oldukca fazladır. Fakat her şeyden ilkin kendinize bir hedef belirlemeniz gerekir. Sosyal medyadaki konumunuz nedir? Buradan beklentiniz ne yönde? Bu ve bunun şeklinde olan soruların yanıtını bulmanız gerek. Birden fazla sebepten dolayı instagram’da varlığınızı oluşturabilirsiniz. Satış yapmak, marka bilinirliği sağlamak, müşterilerle yazışma deposu kurmak şeklinde gerekçeler olabilir. Sebebiniz her mutlaka kesinlikle yola başlamadan ilkin yolunuzdan güvenli olun. Hedefi olmayan bir instagram sayfası, dağınık ve sıska durur. Böylesi bir emek verme, vakit kaybından başka bir şey yaratmaz. Sonuç olarak, instagram marketing için kesinlikle hedefinizi belirleyin ve o yönde ilerlemeye çalışın.

3. Hedef kitlenizi tanıyın

Hedeflerinizi oluştururken, instagram pazarlama için en mühim kısım kitledir. Hedef kitlenizi kesinlikle iyi çözümleme etmelisiniz. Kitlenizi tanımanız sizin için oldukca yararlı olacaktır. Ne de olsa içeriklerinizi, kitlenizin görmesi ve küçümsememesi için oluşturuyorsunuz. Bu nedenle onların, sayfanızda hareketlerini çözümleme edin. Sayfanıza en sık hangi saatlerde ve günlerde girdiklerini yada ziyaretçilerinizin hangi ülkelerden bulunduğunu anlamaya çalışın. Bütün bu bilgilere instagram’da bulunan “ istatistikler” kısmından ulaşabilirsiniz. Elbette ki, kitlenizi tanımanın birden fazla yolu vardır. Bunun için paylaştığınız içeriklere gelen beğenileri yada takipçilerinizi çözümleme edebilirsiniz. Etkileşim içinde olduğunuz hesapları incelemeyi deneyin. Onların hareketlerinden, kitlenizi kolayca anlayabilirsiniz. Toplayacağınız bilgilerle, hesabınızı kitlenize müsait bir biçimde tasarlayabilir ve içeriklerinizi onlara gore şekillendirebilirsiniz.

4. Profilinizi optimize edin

Instagram marketing mevzusunda başarıya ulaşmış olmak için profilinizi kesinlikle optimize edin. Bunun için hakkımızda bölümüne sizi özetleyen ve ilk izlenimde gelen ziyaretçinin dikkatini çekecek yazılar kullanın. İnsanların sizi takip etmesi için geçerli sebepler sunun. İlgi cazibeli hakkımızda yazılarıyla, kullananların dikkatini çekebilirsiniz. Öte taraftan, yazışma bilgilerinizi, bulunduğunuz başka mecraların adresini, var ise sitenizin linkini ve bir CTA butonu ekleyebilirsiniz. Bunları yaparak, ustalaşmış bir manzara elde edersiniz. Ayrıca potansiyel takipçilerinizin de itimatını kazanmış olursunuz. Kullanıcıların sizi takip etmeye ikna olduğu an, optimizasyon işlemini doğru yapmış olduğunuz anlamına gelir. Böylece doğru bir instagram pazarlama stratejisi oluşturmuş olursunuz.

5. Doğru profil fotoğrafını seçin

Doğru bir profil fotoğrafı, instagram marketing teknikleri içinde yer almaktadır. Sayfanıza yeni gelen bir kullanıcı için ilk izlenim oldukca önemlidir. Bu mevzuda hakkınızdaki makale kadar profil fotoğrafı da dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir noktadır. Profesyonel bir manzara için markanızın logosunu yerleştirebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan kısım, fotoğrafın kalitesidir. Instagram’da profil resim bölümü yuvarlaktır. Bu nedenle, fotoğrafınızı o alana müsait boyutlandırmalısınız. Kaliteli ve sizi yansıtan bir resim ile sayfanızın görüntüsünü ve profesyonelliğini arttırabilirsiniz.

6. Görsel olarak çekici içerik oluşturun

Oluşturacağınız içerikler, instagram marketing mevzusunun kalbidir. Bu noktada takipçilerinizi iyi mi kaybetmeden onlara doğru içerikler sunabileceğinizi bilmeniz gerekir. Ancak bu muamele rahat değildir. Takipçilerinize yakın olun. Onların ne istediklerini anlayın ve görmek istemeyecekleri içeriklerle dikkatlerini dağıtmayın. İlgi cazibeli içerikler sizi görünür kılar. Bu nedenle her zaman yenilikçi ve etken kalmaya çalışın. Trendleri takip edin ve markanızı en iyi biçimde yansıtacak içerikler yapmaya çalışın. Bunun için muhtelif videolar, samimi görseller ve yazılar şeklinde içerikler oluşturabilirsiniz. Markanızı takipçilerinize yakın tutun. Samimiyeti, markanızın ciddiyetiyle harmanlayabilirsiniz.

7. Markanızın Instagram’daki “görünümünü” oluşturun

Sayfanızın görünümü, instagram pazarlama açısından dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan konulardan biridir. Artık bir çok sayfanın muayyen bir seçimi vardır. Bu biçim onların kimliği haline gelmiştir. Siz de oluşturacağınız sayfanın görünümüne muayyen bir yol çizebilirsiniz. Paylaşacağınız içeriklerde bir renk uyumu oluşturabilirsiniz. Bu sayede sayfanız daha tertipli ve entresan görünür. Instagram marketing teknikleri, sayfanın tarzını da kapsar. Bu nedenle içeriklerinizi özenle tasarlayın ve takipçilerinizin beğenisini kazanmaya çalışın.

8. Harika başlıklar yazın

Her alanda olduğu şeklinde, instagram marketing açısından da başlıklar dikkat cazibeli olmalıdır. Postlarınızın dibine yazacağınız antet yada açıklamalar kullananların dikkatini çekebilir. İçeriğiniz yada markanız hakkındaki bir şeyler anlatmanız için ülkü bir fırsattır. Uzunca yazmaktan korkmayın. Yalnızca, yazılarınız okunaklı ve dikkat cazibeli olmalı. Aksi takdirde, takipçilerinizin dikkatini kaybedebilir ve onları uzaklaştırabilirsiniz. Bu yazılarda, kendinizi yada içeriğinizi olabildiğince net bir üslupla söylemeye itina gösterin. Doğru ve entresan başlıklar, size, başarıya ulaşmış instagram pazarlama performansı sağlar.

9. Katılım

Takipçilerinizle yazışma halinde olmanız, instagram marketing teknikleri mevzusunda oldukca yararlı olacaktır. Etkileşimi her zaman onlardan beklemeyin. Gelen yorumlara yada mesajlara kesinlikle dönüş sağlayın. Böylece onların gözünde ulaşılabilir bir marka olursunuz. Öte taraftan, sessiz kalan bir sayfa olursanız takipçileriniz sizden aradıkları samimiyeti bulamadığı için uzaklaşabilir. Hem postlarınızda aynı zamanda story paylaşımlarınızda, takipçilerinize sorular sorabilirsiniz. Onları dahil edeceğiniz anketler oluşturarak, iletişiminizi kuvvetlendirebilirsiniz. Takipçileriniz sizi kendilerine yakın hissettikleri an, sizi, başkalarına da önerebilirler. Bu da instagram marketing için en ülkü reklam türüdür.

10. Instagram hikayelerinden en iyi şekilde yararlanın

Başarılı bir instagram pazarlama için hikayelerden faydalanın. Postlar kadar hikayelere de itina gösterin. Buradan muhtelif haberler yada sayfanızla alakalı bilgiler verebilirsiniz. Öte taraftan, muhtelif anketler yaparak takipçilerinizle etkileşim halinde olabilirsiniz. Hikayeler sizi, takipçilerinize daha yakın tutar. Tasarımlarına ve bahsetmek arzu ettiğiniz mevzuya dikkat edin. İlgi cazibeli ve sayfanızla ilgili olmalı. Takipçilerinizin beğenisini kazanmak için alakasız içerikler paylaşmaktan uzak durun. CTA butonları kullanarak da ziyaretçilerinizi harekete geçirebilirsiniz. Hikayelerinizdeki kaydırma özelliğiyle sitenize rabıta verebilirsiniz. Böylece kullanıcılara kolaylık sağlarsınız.

11. Biyografinizi güçlendirmek için hikayelerin önemli anlarını ve kapaklarını kullanın

Sayfanızda evvelde paylaştığınız hikayeleri kaydederek, instagram marketing teknikleri içinden bir ötekini daha uygulayabilirsiniz. Sayfanızda evvelde paylaştığınız hikayelerin bulunmuş olduğu alana “ Highlight” denir. Burada hikayelerinizi kaydederek potansiyel takipçilerinize, sayfanızda neler paylaştığınızı gösterebilirsiniz. Ayrıca tertipli bir highlight oluşturarak sayfanızın görünümünü de zenginleştirebilirsiniz. Hikayelerinizde bir seri oluşturarak takipçilerinizin dikkatini çekebilirsiniz, ondan sonra bu serileri kaydedip yine yine görmelerine izin verebilirsiniz. Bütün bunlarla başarıya ulaşmış bir instagram marketing emek vermesi yaratabilirsiniz.

12. Hediye kartı etiketini ve düğmesini test edin

Instagram pazarlama alanında kendini geliştirirken, işletme hesaplarına gereksinim duyabileceğimiz bir çok şeyi sağlamaya çalışıyor. Hediye kartı etiketi de bunlardan biri. Bununla müşterilerinize hikayeler üstünden hususi fırsatlar yaratabilirsiniz. Bunlara ayarlar kısmından ulaşabilirsiniz. Oluşturacağınız armağan kartlarını denemeden ilkin kesinlikle kontrol edin. Yanlış çalışan kartlar, kullanıcıları negatif yönde etkileyebilir. Instagram marketing teknikleri kesinlikle doğru biçimde kullanılmalıdır. Aksi şekilde takipçilerinizi kaybedebilirsiniz.

13. Geri sayım etiketi ile ürün lansmanı için beklenti oluşturun

İnsanları merakta bırakmak ve heyecanlandırmak, instagram marketing tekniklerinden biridir. Hikayelerde kullanacağınız geri sayım şeklinde etiketler, kullananların ilgisini çeker. Merakı arttıran ve heyecanlandıran tasarımlarla takipçilerinizin, hakkınızda konuşmasını ve sizi daha yakından takip etmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca oluşturacağınız geri sayım etiketiyle ürününüzün lansmanını yaparak, takipçilerinizi kendinize çekebilirsiniz. Geri sayım ve armağan kartı etiketlerini yalnızca öykü kısmında kullanabilirsiniz.

14. Canlı yayın yapın

Instagram marketing emek vermesi yaparken canlı yayınlar sizin için yararlı olabilir. Bu yayınlarda, markanızı tanıtabilirsiniz. Ayrıca, soru-yanıt yaparak markanız hakkındaki samimi bilgiler verebilir ve daha ayrıntılı bilinmesini sağlayabilirsiniz. Öte taraftan canlı yayına konuk konuşmacılar alarak, üçüncü bir şahsın markanız hakkında düşüncelerini aktarabilirsiniz. Bu biçim samimi ve dürüst yayınlar yaparak markanızı daha büyük bir kesime tanıtma şansını yakalarsınız. Ancak gösterim olabildiğince dolu geçmeli, kimse zamanını boş geçen etkinliklerle harcamak istemez. Sosyal medya oldukça etken ve sav canlı bir mecradır. Bu nedenle takipçilerinizi her zaman ayakta tutmanız gerekir. Hazırlayacağınız canlı yayınları evvelde kontrol edin ve gösterim esnasında olabildiğince ustalaşmış durmaya çalışın.

15. Bir instagram mağazası kurun

Bir mağaza açmanız, instagram pazarlama alanında sizi daha görünür kılar. Oluşturacağınız katalog yardımıyla, instagram’daki mağazaların arasındaki yerinizi alabilirsiniz. Böylece, ürünleriniz daha rahat ulaşılır ve satış işlemi hızlanır. Sayfanızda paylaştığınız içeriklere müsait bir biçimde ürün resimlerini tasarlamaya itina gösterin. Müşterilerinizin sizi, öteki mağazaların içinde bulabilmesi için kaliteli ve hedef kitlenize müsait tasarımlar paylaşın. Mağazanızı sayfanıza bağlayabilirsiniz, ek olarak isterseniz kendi internet sitenize de yönlendirebilirsiniz.

16.Instagram reels ile denemeler yapın

Uygulamanın her özelliği, bir instagram marketing stratejisidir. Burada bulunan reels’de aynı biçimde bir paylaşım türüdür. Uzun videolarınızın akıştaki hususi alanda görünmesi sağlar. Bu alanda paylaşacağınız videolar daha çok görüntülenme alabilir. Reels, instagram pazarlama açısından işinizi kolaylaştırabilir. Ayrıca, daha çok potansiyel takipçiye ulaşmanızı sağlar. Kullanacağınız hashtagleri doğru seçerseniz, reels bölümündeki performansınız artabilir. Paylaşacağınız videolar, markanızı tanıtan ve ürünlerinizi yayınlayan videolar olabilir. Bunları da akıcı ve entresan bir biçimde tasarlamalısınız.

17. İçeriklerinizi doğru zamanda yayınlayın

Hedef kitlenizi iyi çözümleme ederseniz, başarıya ulaşmış instagram marketing teknikleri oluşturabilirsiniz. Bunun için haiz olduğunuz kitlenin istatistiklerine bakmayı deneyin. Takipçilerinizin sizinle en oldukça ne vakit etkileşim içinde bulunduğunu buradan görebilirsiniz. Sahip olduğunuz bilgilerle, en müsait zamanda içeriklerinizi paylaşın. Az etkileşim çeken vakit dilimlerinde etken olmaya çalışmayın. Daha oldukça yoğun olan saat ve günlere odaklanın. Böylece etkileşim alma oranınız artacaktır.

18. Influencer işbirliği gerçekleştirin

Günümüzde influencer’lar instagram pazarlama açısından mühim bir konuma sahiptir. Onlarla ortaklaşa iş yaparak markanızın güvenilirliğini ve bilinirliğini hızla arttırabilirsiniz. Her influencer’ın kendi emek verme yöntemi vardır. Siz de onlarla iletişime geçerek, istek ettikleri ücretlere gore ortaklaşa iş yapabilirsiniz. Sizi story yada post olarak paylaşabilirler. Bir ürün pazarlıyorsanız, ürününüzü onlara göndererek yorumlamalarını ve takipçilerine önermelerini isteyebilirsiniz. Bunun şeklinde daha birçok yöntemle influencer’larla emek harcayarak instagram sayfanızı güçlendirebilirsiniz.

19. Instagram reklamlarıyla hedef kitlenizi genişletin

Instagram marketing teknikleri listesindeki en ayrıntılı kısım reklamlardır. Vereceğiniz reklamlarla hedef kitlenizi genişletebilirsiniz. Ayrıca, sayfanızı güçlendirerek öteki markaların da sizi keşfetmesini sağlayabilirsiniz. Reklam hedeflemelerini, hedef kitlenize müsait olacak biçimde oluşturmalısınız. Alakasız kitleleri işaretleyerek bütçenizi harcamayın. Instagram üstünden vereceğiniz bu reklamlar yardımıyla takipçi sayınızı arttırabilirsiniz. Ancak reklamını yapacağınız içeriğin, entresan ve markanızla ilgili bulunmasına itina gösterin.

20. Stratejinizi analizlerle iyileştirin

Yukarıda da bahsettiğim şeklinde, instagram pazarlama alanında, hedef kitlenizi doğru tanıyarak başarıya ulaşmış olursunuz. Sayfanızda yenilikler yada değişik stratejiler icra etmek isterseniz, ilkin istatistikleri çözümleme edin. Markanızın konumunu ve geldiği noktayı her zaman test edin. Analiz sonuçlarında göreceğiniz olumsuzluklara karşı, değişik yollar denemekten korkmayın. Sayfanızı her zaman aktüel tutun, böylece başarıya ulaşmış bir instagram marketing stratejisi kurmuş olursunuz.